FILOLOGIA ROSYJSKA

II stopnia stacjonarne

Literatura, lingwistyka, komunikacja międzykulturowa, specjalistyczny kurs języka rosyjskiego z modułem biznesowym, a dla chętnych rozbudowany blok zajęć przekładowych – to wszystko w Instytucie Filologii Rosyjskiej na studiach drugiego stopnia!

W miłej i sprzyjającej rozwojowi atmosferze odbędziesz wszechstronny kurs doskonalący, który da Ci szansę dołączenia do specjalistów w zakresie języka, kultury, obyczajów, kontaktów międzykulturowych, komunikacji biznesowej i podstaw przekładu.

Jeśli interesuje Cię praca tłumacza, przygotowaliśmy dla Ciebie specjalny blok translatoryczny składający się z nauki różnorodnych form przekładu: tekstów specjalistycznych, materiałów audiowizualnych oraz komunikatów ustnych za pomocą metody konsekutywnej i a vista.

Jeden semestr nauki możesz odbyć na innym uniwersytecie europejskim w ramach szerokiej oferty programu Erasmus+ albo w kraju studiowanego języka – Kaliningrad, Tomsk, Petersburg i Moskwa to miejsca, w których staże odbywa wielu studentów naszego kierunku.

Będziesz magistrem filologii rosyjskiej ze sporym bagażem wiedzy kulturowej, teoretycznej i praktycznymi umiejętnościami w zakresie pisania i redagowania tekstów w języku rosyjskim, analizy teksów naukowych, specjalistycznych oraz urzędowych. Porozumiesz się we wszelkich sytuacjach zawodowych, a gdy Twoja przyszła praca w międzynarodowej firmie, handlu, biznesie, urzędzie, instytucji kulturalnej i oświatowej stworzy nowe wyzwania, poradzisz sobie z nimi bez trudu, bo na naszych studiach nie tylko zdobędziesz wiedzę, ale również nabędziesz nowe umiejętności oraz nawyk ciągłego samodoskonalenia i samokształcenia.

Swoje zainteresowania poszerzysz m.in. w Studenckim Kole Naukowym Rusycystów „LiK Rosji” i KN Lingwistów „Partykuła”. Pamiętaj, że jako student UWr możesz się rozwijać we wszystkich kołach naukowych i organizacjach studenckich, które Cię interesują, niezależenie od kierunku studiów. Na naszej uczelni działa ponad 170 kół naukowych. Zobacz listę.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Instytutu Filologii Słowiańskiej oraz Wydziału Filologicznego.

O przyjęcie mogą ubiegać się kandydaci, którzy posiadają dyplom licencjacki w zakresie filologii rosyjskiej na podstawie oceny na dyplomie licencjackim oraz absolwenci studiów licencjackich lub magisterskich z obszaru nauk humanistycznych i społecznych. Na studia przyjęte zostaną osoby z najwyższymi ocenami na dyplomie, w ramach ustalonego limitu przyjęć, przy czym w pierwszej kolejności zostaną przyjęci absolwenci studiów licencjackich w zakresie filologii rosyjskiej prowadzonych w Uniwersytecie Wrocławskim. W dalszej kolejności, do wyczerpania limitu przyjęć będą przyjmowani absolwenci studiów licencjackich filologii rosyjskiej pochodzący z innych ośrodków akademickich oraz absolwenci studiów licencjackich lub magisterskich z dziedziny nauk humanistycznych i społecznych. Od kandydatów nielegitymujących się dyplomem licencjata w zakresie filologii rosyjskiej wymagana będzie znajomość języka rosyjskiego na poziomie C1 (wg Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego), co weryfikować będzie test kompetencji językowych.

DYPLOM UZYSKANY ZA GRANICĄ

Rozmowa kwalifikacyjna sprawdzająca poziom znajomości języka rosyjskiego. Rozmowa kwalifikacyjna punktowana jest w skali 0-5. Za wynik pozytywny uznaje się uzyskanie minimum 3 punktów.

2. kserokopii dyplomu ukończenia studiów wraz z oryginałem do wglądu, celem potwierdzenia zgodności przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną lub zaświadczenia o ukończeniu studiów I stopnia, II stopnia lub jednolitych magisterskich;

Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna na wniosek zainteresowanego potwierdza złożenie kompletu dokumentów i na podstawie złożonych dokumentów oraz przeprowadzonego postępowania rekrutacyjnego, jeśli było prowadzone, ogłasza listę przyjętych.

2. kserokopii zalegalizowanego lub opatrzonego apostille dyplomu lub innego dokumentu uprawniającego do ubiegania się o przyjęcie na studia wraz z oryginałem do wglądu celem potwierdzenia zgodności przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną;

3. kserokopię dokumentu potwierdzającego możliwość podjęcia i odbywania studiów na zasadach o których mowa w art. 324ust 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wraz z oryginałem do wglądu celem potwierdzenia zgodności przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną;

Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna na wniosek zainteresowanego potwierdza złożenie kompletu dokumentów i na podstawie złożonych dokumentów oraz przeprowadzonego postępowania rekrutacyjnego, jeśli było prowadzone, ogłasza listy przyjętych.

Termin postępowania rekrutacyjnego – zostanie podany w czerwcu 2020 r.

Miejsce postępowania rekrutacyjnego – zostanie podany w czerwcu 2020 r.

• podanie wydrukowane z IRK
  • paszport lub dowód tożsamości (dotyczy obywateli Unii Europejskiej) (kserokopia i oryginał do wglądu)
  • polisa ubezpieczeniowa
  • skierowanie – w przypadku kandydatów kierowanych na studia np. przez NAWA

5. cudzoziemca – posiadacza certyfikatu poświadczającego znajomość języka polskiego jako obcego, co najmniej na poziomie biegłości językowej C1; Dokumentem upoważniającym jest jedynie certyfikat wydany przez Państwową Komisję do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego Jako Obcego;

Z wyłączeniem przypadków, o których mowa powyżej, cudzoziemcy odejmujący studia w Uniwersytecie Wrocławskim wnoszą opłatę za studia (tzw. czesne).

Wydział Filologiczny
pl. Biskupa Nankiera 15, 50-140 Wrocław