WSPÓŁCZESNE TRENDY W DYDAKTYCE JĘZYKA OBCEGO

Współczesne trendy w dydaktyce języków obcych to studia doskonalące dla nauczycieli i lektorów języka niemieckiego, absolwent nie uzyskuje dodatkowych kwalifikacji do nauczania przedmiotu.  Studia mają także charakter rozwijający oraz integrujący środowisko nauczycieli germanistów, którzy chcą doskonalić swój warsztat pracy dydaktycznej oraz wychowawczej i organizacyjnej.
Instytut Filologii Germańskiej tworzą naukowcy i dydaktycy, który w swojej pracy naukowej i dydaktycznej poszukują, badają, wdrażają pomysły i działania wspomagające kształcenie językowe, dlatego chcemy wykorzystać ten potencjał i zintegrować nauczycieli germanistów wokół doskonalących studiów podyplomowych i dać im inspiracje oraz przekazać wiedzę do ulepszania warsztatu pracy.

Odpowiadając na potrzeby rozwoju językowego nauczycieli proponujemy 32 godziny praktycznych zajęć językowych, prowadzonych przez native speakera/ lektora; zajęcia będą się odbywały podczas każdego zjazdu, w wymiarze 2h (90 min) a formy i metody pracy stosowane przez lektorów będą inspiracją dla nauczycieli,
w ich własnej pracy z uczniami.
Biorąc pod uwagę dynamiczną sytuację w polskiej edukacji i rosnące potrzeby dostosowania komunikacji do uczniów i rodziców, radzenia sobie ze stresem i agresją słowną proponujemy dwa rodzaje zajęć z pogranicza psychologii i komunikacji; zajęcia te poprowadzi dr Małgorzata Czarnecka, starszy wykładowca, dydaktyk, germanistka oraz psycholog.
Integrowanie nauczycieli wokół problemów młodzieży i edukacji nie może odbywać się tylko w salach zajęciowych, bez wsparcia instytucji zewnętrznych, dlatego do współpracy zaangażujemy Fundację Krzyżowa, która przeprowadzi zajęcia z zakresu organizacji wymian młodzieżowych; zajęcia odbędą się podczas wyjazdowego, dwudniowego zjazdu w Krzyżowej (słuchacze poniosą dodatkowe koszty noclegu i wyżywienia); przy okazji słuchacze poznają historię miejsca, możliwości organizacji pobytów dla uczniów i doskonalenia zawodowego.
Zajęcia są atrakcyjne wtedy, gdy prowadzą je inspirujący pedagodzy, znani ze swoich osiągnięć, dlatego do współpracy zaprosiliśmy Martę Florkiewicz – Borkowską, germanistkę, Nauczyciela Roku 2017; poprowadzi ona zajęcia z zakresu pracy metoda projektu i podzieli się swoimi doświadczeniami.
Szanując czas i pieniądze naszych potencjalnych słuchaczy proponujemy 6 zjazdów online; pozwoli to im nie tylko zaoszczędzić czas, ale i doświadczyć procesu zdalnego nauczania z perspektywy ucznia, co z pewnością będzie bardzo cenne.

Postępowanie kwalifikacyjne:

· zasady naboru – kolejność składania dokumentów.

· Obowiązuje rejestracja w systemie IRK.

· Kandydat rekrutujący się na studia musi spełniać któryś z poniższych warunków:

1. Jest czynnym nauczycielem języka niemieckiego i przedkłada informację o zatrudnieniu na stanowisku nauczyciela języka niemieckiego.

2. Jest absolwentem studiów co najmniej I stopnia na kierunku filologia germańska (lub germanistyka) i przedkłada dyplom ukończenia studiów.

3. Jest lektorem języka niemieckiego i przedkłada zaświadczenie o znajomości języka niemieckiego co najmniej na poziomie C1.

• Dokumenty należy składać u dr Magdaleny Maziarz, pok. 324 (w godzinach konsultacji) oraz pokoje: 305 i 312 (10.00 – 13.00) lub wysłać pocztą na adres: Instytut Filologii Germańskiej, Pl. Nankiera 15b, 50-140 Wrocław, z dopiskiem: studia podyplomowe dla nauczycieli języka niemieckiego

pl. Nankiera 15

lub listownie z dopiskiem: studia podyplomowe dla nauczycieli języka niemieckiego

Termin rozpoczęcia studiów:

Studia Podyplomowe Współczesne Trendy w Dydaktyce Języka Obcego2000