OPODATKOWANIE POSIADANIA I OBROTU NIERUCHOMOŚCIAMI
studia podyplomowe
Opis kierunku:
Celem studiów jest zdobycie, pogłębienie i uzupełnienie wiedzy w zakresie opodatkowania nieruchomości – zarówno jeśli chodzi o ich posiadanie jak i obrót. Założeniem studiów jest przekazanie słuchaczom teoretycznej i praktycznej wiedzy z podatków dotyczących opodatkowania nieruchomości z równoczesnym wdrożeniem posługiwania się nabytymi umiejętnościami w praktyce. W związku z tym w programie przewidziano zarówno wykłady jak i warsztaty połączone z zespołowym rozwiązywaniem problemów prawnych.
Każdego dnia dochodzi w Polsce do setek transakcji sprzedaży nieruchomości.
Nabywcy przeznaczają na ten cel niejednokrotnie wszystkie swoje oszczędności, a sprzedający inwestują zarobione środki na inne cele. Każda z tych transakcji może być obarczona koniecznością zapłaty dodatkowego podatku. Kiedy z jakim podatkiem możemy mieć do czynienia?
Studia są przeznaczone dla wszystkich interesujących się opodatkowaniem zarówno obrotu nieruchomościami jak i ich posiadania. Zawarcie różnych umów zwykle skutkuje konsekwencjami podatkowymi dla stron umowy, a także obowiązkiem notariusza w zakresie pobrania podatku jako płatnika podatku od czynności cywilnoprawnych i podatku od spadków i darowizn. Na notariuszu ciąży również obowiązek poinformowania stron o konsekwencjach zawarcia umowy w zakresie dotyczącym podatków dochodowych. Zdarza się, że strony nieświadome konieczności zapłaty podatku dochodowego po zawarciu umowy, poinformowane o tym przed zawarciem aktu notarialnego, rezygnują z czynności lub odstępują od aktu.
Dlatego w ramach programu studiów szczegółowo przedstawiono również konsekwencje podatkowe obrotu nieruchomościami w zakresie dotyczącym podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych. Dodatkowo w programie studiów znalazło się bardzo istotne rozróżnienie transakcji opodatkowanych VAT a PCC. Program obejmuje również podatek od nieruchomości, rolny, leśny i pd spadków i darowizn.
Rekrutacja 2025/2026:
Zasady naboru: przyjęcie na studia następuje po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego na podstawie kompletu dokumentów – obowiązuje rejestracja w systemie IRK i złożenie kompletu dokumentów.
Zastrzegamy sobie prawo do nieuruchomienia studiów w razie braku odpowiedniej liczby Kandydatów.
HARMONOGRAM REKRUTACJI NA STUDIA
ETAPY POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO:
Termin rejestracji internetowej: 02.06–05.10.2025 r.
Termin składania dokumentów:
lipiec – 14–31.07.2025 r.
pon., wt., śr. godz. 12:00–15:00, czw., pt. 9:00–12:00
sierpień – 01–31.08.2025 r.
pon. – pt. 11:00 – 13:00
wrzesień – październik 01.09–11.10.2025 r.
pon., wt., śr., godz. 12:00–15:00, czw., pt. 9:00–12:00, sob. 9:00–13:00
Miejsce składania dokumentów:
Uniwersytet Wrocławski
Dziekanat Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii
ul. Uniwersytecka 22/26, pok. 4, 5, 6
50-145 Wrocław
Termin rozpoczęcia studiów: październik 2025 r.
Kandydaci na studia podyplomowe składają w miejscu wskazanym przez jednostkę organizacyjną prowadzącą studia następujące dokumenty:
- podanie o przyjęcie na studia podyplomowe wydrukowane z systemu IRK;
- kserokopię dyplomu ukończenia studiów poświadczoną za zgodność z oryginałem – notarialnie bądź przez upoważnionego pracownika jednostki przyjmującej dokumenty;
- kserokopię dyplomu ukończenia studiów za granicą poświadczoną za zgodność z oryginałem wraz z zaświadczeniem o uznaniu dyplomu za równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi i tytułowi zawodowemu, wydanym po przeprowadzeniu postępowania nostryfikacyjnego – w przypadku, gdy dyplom ukończenia studiów za granicą nie może być uznany za równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi i tytułowi zawodowemu na podstawie umowy międzynarodowej określającej równoważność albo na podstawie art. 326 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, jeżeli jest wymagane;
- zaświadczenie o posiadaniu przygotowania pedagogicznego lub akt nadania stopnia awansu zawodowego (dotyczy studiów przeznaczonych dla nauczycieli);
- inne dokumenty, związane ze specyfiką danych studiów podyplomowych, określone przez kierownika studiów w zasadach rekrutacji.
W przypadku wątpliwości, kierownik studiów może zażądać od cudzoziemców i obywateli polskich posiadających dyplom ukończenia studiów uzyskany za granicą legalizacji dyplomu lub apostille. Kierownik studiów może także zażądać przedłożenia tłumaczenia zwykłego na język polski dyplomu i zaświadczenia o posiadaniu przygotowania pedagogicznego lub aktu nadania stopnia awansu zawodowego (dotyczy studiów przeznaczonych dla nauczycieli).
Uwaga!
Uczestnikiem studiów podyplomowych w Polsce może zostać osoba, która posiada kwalifikację pełną co najmniej na poziomie 6 uzyskaną w systemie szkolnictwa wyższego i nauki. Oznacza to, że Twój zagraniczny dyplom daje prawo do ubiegania się o przyjęcie na studia podyplomowe w polskiej uczelni, jeżeli spełnia jedno z poniższych kryteriów:
- został uznany za równoważny z polskim odpowiednikiem na podstawie umowy międzynarodowej, lub
- został uznany za równoważny z polskim odpowiednikiem w drodze nostryfikacji, lub
- został uznany za równorzędny z polskim dyplomem potwierdzającym posiadanie kwalifikacji pełnej co najmniej na poziomie 6 Polskiej Ramy Kwalifikacji na podstawie przepisu art. 326.1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dotyczy dyplomów z państw członkowskich UE, OECD i EFTA).
Ocena zagranicznych dyplomów z punktu widzenia polskiego prawa – link.
Zagraniczne dyplomy nie uprawniają do ubiegania się o przyjęcie na studia podyplomowe jeżeli:
- instytucje, które je wydały lub instytucje, w których prowadzone było kształcenie:
- nie były akredytowanymi uczelniami w dniu wydania dyplomu lub realizowały program studiów nieposiadający akredytacji w dniu wydania dyplomu;
- nie działają w systemie szkolnictwa wyższego żadnego państwa;
- program studiów wyższych albo jego część była realizowana niezgodnie z przepisami państwa, na którego terenie było prowadzone kształcenie.
- Pobierz pdf
Zastrzegamy sobie prawo do nieuruchomienia studiów w razie braku odpowiedniej liczby Kandydatów – minimum 18 osób.
Kierunek | Opłata semestralna [PLN] |
---|---|
Studia Podyplomowe Opodatkowanie Posiadania i Obrotu Nieruchomościami | 4500 (Specjalna zniżka dla Absolwentów Uniwersytetu Wrocławskiego i Radców Prawnych - 10%) |
Miejsce składania dokumentów:
Uniwersytet Wrocławski
Dziekanat Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii
ul. Uniwersytecka 22/26, pok. 4, 5, 6
50-145 Wrocław
Kierownik studiów: dr hab. Katarzyna Kopyściańska prof. UWr
Dziekanat
Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii
ul. Uniwersytecka 22/26, 50-145 Wrocław
tel.: + 48 71 375 23 71
podyplomowe.wpae@uwr.edu.pl
Miejsce składania dokumentów:
Uniwersytet Wrocławski
Dziekanat Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii
ul. Uniwersytecka 22/26, pok. 4, 5, 6
50-145 Wrocław