Uniwersytet Wrocławski

REKRUTACJA

MENU

VADEMECUM KANDYDATA

DLACZEGO STUDIA NA UWR?

Co roku zajmujemy wysokie miejsca w ogólnopolskich rankingach (4. uniwersytet w kraju wg Perspektyw 2019). Działamy od 1702 roku i jesteśmy jedną z najstarszych uczelni Europy Środkowej. Bazujemy na dziedzictwie historycznym Śląska oraz spuściźnie kultury austriackiej, pruskiej, czeskiej i polskiej, kontynuując także tradycje polskich uniwersytetów we Lwowie i Wilnie.

Zatrudniamy najlepszych specjalistów – prawie 2000 naukowców, w tym ponad 460 profesorów, także z zagranicznych ośrodków akademickich. Mamy prawie 300 zakładów naukowych, ponad 20 laboratoriów i 160 pracowni. Działamy jak małe miasto – nasza społeczność akademicka liczy 30 tys. osób. Kształci się u nas prawie 25 000 studentów i blisko 1500 doktorantów. Na aż 10 wydziałach znajdziesz u nas szeroki zakres różnorodnych dziedzin nauki – od humanistycznych, prawnych i społecznych, po biologiczne, chemiczne i geograficzne, aż po matematyczne, informatyczne czy astronomiczne (sprawdź listę kierunków).

Posiadamy tytuł Uczelni Badawczej jako jedyna uczelnia na Dolnym Śląsku i jedna z dziesięciu w kraju. Oznacza to, że w najbliższych latach będziemy otrzymywać dodatkowe środki finansowe na realizację projektu Uniwersytetu Wrocławskiego, który został wyróżniony w konkursie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Projekt zakłada wiele korzyści dla obecnych i przyszłych studentów naszej Uczelni, w tym m.in. programy stypendialne i granty, tutoring, zmniejszenie liczebności grup zajęciowych oraz rozszerzenie oferty programów w języku angielskim i wprowadzenie dodatkowych studiów jednostopniowych przeznaczonych dla osób szczególnie zdolnych i ambitnych.

Jesteśmy 3. polską uczelnią najchętniej wybieraną przez zagranicznych studentów, a to znaczy, że na UWr będziesz mógł spotkać studentów z różnych zakątków świata – w końcu Wrocław to miasto spotkań! Oprócz tego zajmujemy czołowe miejsce wśród polskich uczelni pod względem liczby studentów wyjeżdżających za granicę. Jako jedyni w Polsce należymy do ogólnoświatowej sieci wymiany ISEP, dzięki której nasi studenci wyjeżdżają do USA na stypendia naukowe.

Pomagamy w wejściu na rynek pracy – specjalnie do tego celu stworzyliśmy Biuro Karier UWr. Jego pracownicy są profesjonalnymi doradcami kariery. Oferują m.in. konsultacje zawodowe, szkolenia i ciekawe oferty pracy i stażu. Dużą popularnością cieszą się organizowane przez nich warsztaty, programy mentoringowe oraz targi pracy.

UWr to szansa na spotkanie ciekawych ludzi i realizację swoich pasji. Rozwijaj się w kołach naukowych (zobacz listę 170 kół), sekcjach sportowych, organizacjach studenckich, a także jako wolontariusz, chórzysta czy tancerz. Z UWr zwiedzisz świat, zdobędziesz cenne doświadczenia, nagrody i medale, a co najważniejsze – przeżyjesz niezapomniane przygody z ludźmi takimi jak Ty, czyli z mnóstwem energii i głowami pełnymi pomysłów.

Mieścimy się w blisko 50 budynkach w kilku kampusach. Nasi studenci uczą się zarówno w obiektach zabytkowych (gmach główny czy gmachy Wydziału Filologicznego), jak i nowoczesnych (kompleks edukacyjno-badawczy Wydziału Biotechnologii lub nowy gmach Biblioteki Uniwersyteckiej).

Czy wiesz, że zbiory Biblioteki Uniwersyteckiej zajmują 100 km bieżących półek? To odległość z Wrocławia do Opola!  A to nie wszystko, bo rocznie przybywa ich nawet 1 km bieżący. BUWr to 4 miliony woluminów, największy w Polsce i trzeci co do wielkości w Europie zbiór starych druków oraz największa w kraju kolekcja średniowiecznych rękopisów (pochodzących nawet z V wieku).

Nie wyobrażasz sobie życia bez sportu? A może w-f był dla ciebie zmorą w szkole? Na UWr każdy znajdzie coś dla siebie. Proponujemy szeroki wybór zajęć wychowania fizycznego – prawie 40 dyscyplin sportowych: od szachów i ćwiczeń relaksacyjnych, po sporty zespołowe, aerobik lub karate, aż do pływania, wioślarstwa, squasha, a nawet jeździectwa czy narciarstwa biegowego. Dla miłośników sportu organizujemy dodatkowe treningi w ramach sekcji sportowych. Jeśli będziesz na nie regularnie uczęszczać, zdobędziesz szansę reprezentowania Uczelni w rozgrywkach Akademickiego Związku Sportowego.

Na UWr będziesz mógł uczyć się 6 najpopularniejszych języków nowożytnych, a zainteresowanym oferujemy dodatkowo naukę języka chińskiego, innych języków orientalnych i antycznych, a także języka litewskiego.

Kochasz przyrodę? W tygodniu odwiedź nasz uniwersytecki Ogród Botaniczny, nazywany zieloną oazą w sercu Wrocławia, a w weekend – wybierz się na wycieczkę do Arboretum w Wojsławicach. Choć są to przede wszystkim ośrodki naukowe i dydaktyczne, pełnią także funkcje rekreacyjne, a naszym studentom udostępniamy je bezpłatnie.

Ponad trzy wieki pracy naukowej pozostawiły po sobie ślady – odkryj je w ciekawych uczelnianych muzeach! Do dyspozycji studentów i turystów oddajemy: Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego z Wieżą Matematyczną, Muzeum CzłowiekaMuzeum Przyrodnicze, Muzeum Geologiczne oraz Muzeum Mineralogiczne.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony głównej uni.wroc.pl oraz profili na FacebookuInstagramieSnapchacie.

Do zobaczenia na UWr!

WYDZIAŁY

Studia na naszej uczelni odbywają się na 10 wydziałach i w 2 jednostkach międzywydziałowych.

 • Wydział Biotechnologii – najmniejszy na UWr, ale w ocenie MNiSW – jeden z najlepszych w Polsce. Prowadzi są tu badania m.in. nad genetycznie modyfikowanymi organizmami, a także tworzy się unikalne przeciwbakteryjne opatrunki z lnu. Studenci uczą się tu w najnowocześniejszych laboratoriach.
 • Wydział Chemii od lat kształci specjalistów na potrzeby nauki i przemysłu, a zatrudnieni tutaj naukowcy realizują przełomowe projekty z partnerami z całego świata. Od lat uznawany jest za czołowy ośrodek badań chemicznych w Polsce.
 • Wydział Filologiczny jest jednym z największych i najbardziej różnorodnych na UWr. Prowadzi się tu badania m.in. nad komunikacją, humanistyką cyfrową oraz prostą polszczyzną. Kształcą się tu przyszli poloniści, dziennikarze, bibliotekarze i tłumacze wielu języków obcych – humaniści o szerokich horyzontach, a przy tym specjaliści w swoich dziedzinach.
 • Wydział Fizyki i Astronomii łączy dynamiczność i nowoczesność z długoletnią tradycją. Należy do najlepszych wydziałów fizycznych w Polsce. Kształci absolwentów przygotowanych do wyzwań współczesnego rynku pracy. Według statystyk przypadki bezrobocia wśród absolwentów są niezmiernie rzadkie, a zarobki fizyków znacznie przewyższają średnią krajową.
 • Wydział Matematyki i Informatyki odgrywa ważną rolę w międzynarodowym życiu naukowym i należy do ścisłej czołówki krajowej. Pracownicy i studenci regularnie odnoszą spektakularne sukcesy na arenie międzynarodowej. W ostatnim czasie najwięcej medali i nagród przywożą informatycy, dla których programowanie czy budowa marsjańskich łazików nie mają tajemnic.
 • Wydział Nauk Biologicznych zmienia się wraz z dynamicznym rozwojem nauk biologicznych na świecie, stawiając czoło kolejnym wyzwaniom. Dzięki temu oferta dydaktyczna jest coraz bogatsza. Do wydziału należy m.in. Ogród Botaniczny we Wrocławiu i Arboretum Wojsławice w Niemczy oraz dwie stacje: ekologiczna w Karpaczu i ornitologiczna w Rudzie Milickiej.
 • Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych wyróżnia się doświadczoną kadrą naukową oraz bogatą i zróżnicowaną ofertą studiów – prężnie rozwijane są tu m.in. następujące nauki: psychologia, kulturoznawstwo, archeologia, historia, historia sztuki i muzykologia.
 • Wydział Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska proponuje swoim studentom wyjątkowe połączenie wiedzy i badań terenowych. Posiada znakomitą kadrę naukową, która z jednej strony działa na rzecz rozwoju regionu i społeczeństwa, a z drugiej – kształci absolwentów doskonale przygotowanych do wyzwań przyszłej pracy.
 • Wydział Nauk Społecznych należy do najpopularniejszych na UWr. Od lat czujnie reaguje na wyzwania rynku pracy, otwierając nowe kierunki studiów, w tym także w języku angielskim. Kształci studentów w zakresie m.in. politologii, socjologii, filozofii, europeistyki oraz bezpieczeństwa narodowego.
 • Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii od lat należy do najlepszych w Polsce. Posiada nowoczesne obiekty i dobrze wyposażone sale wykładowe. Prowadzi się tu unikatowe badania m.in. nad technologiami VR czy kryminologią
 • Kolegium Międzyobszarowych Studiów Indywidualnych – na zasadzie relacji mistrz-uczeń kształci się tu ambitnych młodych ludzi, których zainteresowania wybiegają poza ramy konkretnych dziedzin naukowych.
 • Międzywydziałowe Studium Ochrony Środowiska opiera się na współpracy Wydziału Nauk Biologicznych oraz Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska.

KAMPUSY

Uniwersytet Wrocławski posiada około 50 budynków, z których większość mieści się w jednym z pięciu kampusów.

Kampus Leopoldyński – znajduje się w ścisłym centrum miasta, tuż przy Rynku. Składa się na niego gmach główny oraz budynki m.in. Wydziału Filologicznego, Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii, Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych, Kolegium Międzyobszarowych Studiów Indywidualnych oraz Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych.

Kampus Grunwaldzki – znajduje się w okolicy placu Grunwaldzkiego. Znajdują się tu budynki Wydziału Matematyki i Informatyki, Wydziału Chemii, Wydziału Biotechnologii oraz nowa Biblioteka Uniwersytecka. W pobliżu są także uniwersyteckie akademiki oraz Ogród Botaniczny, Muzeum Przyrodnicze i część instytutów Wydziału Nauk Biologicznych.

Kampus Koszarowa – oddalony jest od centrum miasta około 5 km. Mieści się tu Wydział Nauk Społecznych, a tuż obok przy ulicach Przesmyckiego i Przybyszewskiego – Uniwersyteckie Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu oraz pracownie biologów.

Kampus Maxa Borna – położony w pobliżu głównego gmachu uczelni, po drugiej stronie Odry. Swoją siedzibę ma tu Wydział Fizyki i Astronomii oraz Wydział Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska.

Kampus Dawida – usytuowany w pobliżu dworców PKP i PKS, przy ul. J. W. Dawida. Uczą się tu przyszli psycholodzy i pedagodzy.

Dodatkowo do uczelni należy także m.in. Arboretum Wojsławice w Niemczy, Stacja Polarna na Spitsbergenie, Obserwatorium Astronomiczne w Białkowie, Stacja Ekologiczna Storczyk w Karpaczu, Stacja Ornitologiczna w Rudzie Milickiej, a także Obserwatorium Meteorologii i Klimatologii we Wrocławiu.

AKADEMIKI

Uniwersytet Wrocławski dysponuje 5 koedukacyjnymi domami studenckimi: Dwudziestolatka, Kredka, Ołówek, Parawanowiec i Słowianka. Wszystkie one mogą pomieścić nawet 2000 studentów. Więcej informacji znajdziesz na uni.wroc.pl/domy-studenckie.

WYJAZDY ZAGRANICZNE

Jako student UWr możesz poznawać świat, studiując na uczelniach europejskich, a nawet poza granicami naszego kontynentu.

Erasmus+ Studia

Program umożliwi ci studiowanie na zagranicznej uczelni w ramach integralnej części studiów na naszej uczelni. Nie będziesz więc potrzebować urlopu dziekańskiego ani powtarzania roku. Dodatkowo otrzymasz grant na pokrycie zwiększonych kosztów utrzymania i zakwaterowania za granicą na czas od 3 do 5 miesięcy na każdym poziomie studiów (licencjackich, magisterskich).

Do jakich krajów możesz wyjechać? Do wszystkich państw Unii Europejskiej, państw EFTA/EOG (Norwegia, Islandia i Lichtenstein, Szwajcaria) oraz państw kandydujących do UE (Turcja, Macedonia).

Jeśli postanowisz wyjechać, będziesz się kontaktować z:

 • Studium Praktycznej Nauki Języka Obcego – odbędziesz tu rozmowę kwalifikującą sprawdzającą znajomość języka, w którym będziesz studiować za granicą
 • wydziałowym koordynatorem programu – to on przeprowadzi rekrutację, weźmie pod uwagę Twoje wyniki w nauce i zatwierdzi program zajęć, według którego będziesz się uczył za granicą
 • Biurem Współpracy Międzynarodowej – na jego stronie internetowej założysz konto i wypełnisz formularz zgłoszeniowy. W Biurze podpiszesz także umowę i rozliczysz się z niej po powrocie do kraju

Pamiętaj, że możesz się rekrutować już na początku studiów, ale wyjedziesz najwcześniej po ukończeniu pierwszego roku. Główna rekrutacja odbywa się raz w roku (styczeń-marzec). Wówczas przyznawane są miejsca zarówno na semestr zimowy, jak i letni kolejnego roku akademickiego.

Erasmus+ Praktyki pomoże Ci odbyć praktyki za granicą w dowolnym przedsiębiorstwie, placówce naukowo-badawczej, organizacji non-profit lub w innej instytucji, z wyjątkiem instytucji unijnych. Pamiętaj, że praktyki powinny być powiązane z kierunkiem studiów.

Program ISEP pozwoli Ci uczyć się przez semestr na uczelni w USA. UWr to jedyna uczelnia w Polsce, która należy do ogólnoświatowej sieci wymiany ISEP (International Students Exchange Program), w której uczestniczy ponad 250 uczelni z całego świata, w tym ponad 130 z USA.

Erasmus Mundus daje szansę nauki w ramach wspólnego programu zajęć prowadzonego w języku angielskim wspólnie przez dwa uniwersytety – UWr oraz wybraną uczelnię zagraniczną. Dzięki temu otrzymasz dyplom ukończenia studiów na dwóch uczelniach. Ze strony UWr studia prowadzi Wydział Chemii oraz Instytut Studiów Międzynarodowych i Instytut Socjologii na Wydziale Nauk Społecznych.

Umowy bilateralne dadzą Ci możliwość wyjazdu na semestr lub rok na uczelnie z Europy Wschodniej, Azji i Ameryki Południowej. UWr współpracuje z ok. 20 uczelniami, w tym z Rosji, Japonii, Korei Południowej, Kolumbii, Chile i Peru.

Inne oferty stypendialne w zależności od potrzeb i zainteresowań możesz skorzystać także z pozostałych programów wymiany studenckiej – DAAD, GFPS, CEEPUS, stypendiów rządowych, stypendiów wyszehradzkich i innych.

Biuro Współpracy Międzynarodowej (International Office)
pl. Uniwersytecki 1 (gmach główny, pok. 109, 36)
50-137 Wrocław
tel. +48 71 375 27 03
e-mail: international@uwr.edu.pl

WYJAZDY KRAJOWE

Spróbuj studiowania na innej polskiej uczelni dzięki programowi MOST. Studiuj przez semestr lub cały rok akademicki na jednej z ponad dwudziestu polskich uczelni partnerskich. MOST jest adresowany do studentów wszystkich poziomów i form studiów. Szczegóły na most.amu.edu.pl.

Dział Nauczania
pl. Uniwersytecki 1 (gmach główny, pok. 238)
50-137 Wrocław
tel. +48 71 343 01 43, +48 71 375 22 37, +48 71 375 22 55
e-mail: rekrutacja@uwr.edu.pl

OBÓZ ADAPTACYJNY

Przed każdym nowym rokiem akademickim Samorząd Studentów UWr organizuje Campus Akademicki najlepszy obóz adaptacyjny dla nowo przyjętych studentów. To kultowe wydarzenie, które nie może odbyć się bez Ciebie!

Zaplanuj wakacje tak, aby we wrześniu spotkać się na słonecznej plaży ze studentami z całej Polski. Niezapomniane chwile, nowe znajomości, udane imprezy, koncerty, kabarety, nocne kino, piaszczysta plaża, warsztaty tematyczne, a także mnóstwo zajęć sportowych prowadzonych przez uznanych w swojej branży specjalistów – jednym słowem: idealny wakacyjny tydzień pełen zabawy, świetnej atmosfery i relaksu.

Udział w naszym Campusie to najlepsza okazja, żeby jeszcze przed październikiem poczuć przedsmak prawdziwego studenckiego życia. Nie zwlekaj i dołącz do campusowej strony mocy. Więcej informacji na campusakademicki.info i na Facebooku.

REKRUTACJA

TERMINY

Rekrutacja na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie odbywać się będzie od 1 czerwca do 8 lipca, a na studia niestacjonarne oraz stacjonarne II stopnia do września lub nawet do października. Szczegóły opublikowane zostaną w kwietniu w zakładce HARMONOGRAM na stronie danego kierunku.

OFERTA STUDIÓW

W ramach naszych kierunków oferujemy ponad 240 specjalności i specjalizacji do wyboru w trakcie studiów, odbywających się w formie stacjonarnej, wieczorowej lub zaocznej.

Szukając interesujących Cię studiów, skorzystaj z alfabetycznej listy kierunków lub z podziału na kategorie tematyczne: studia przyrodniczestudia ścisłe i technicznestudia prawne i społecznestudia humanistyczne i studia filologiczne.

REJESTRACJA

Rekrutacja na studia odbywa się za pomocą Internetowej Rejestracji Kandydatów www.irka.uni.wroc.pl.

W postępowaniu rekrutacyjnym na studia I stopnia oraz jednolite magisterskie brane będą pod uwagę wyniki egzaminów maturalnych z określonych przedmiotów. Szczegółowy wykaz przedmiotów oraz odpowiadający im współczynnik punktowania znajdziesz w zakładce ZASADY na stronie danego kierunku.

Jeśli maturę z danego przedmiotu zdawałeś na dwóch poziomach, pod uwagę będzie brany korzystniejszy dla Ciebie wynik. W przypadku gdy nie zdawałeś któregoś z wymienionych przedmiotów, otrzymasz za niego 0 punktów, ale nie wyklucza Cię to z postępowania rekrutacyjnego  (z wyłączeniem kierunków: anglistyka, indywidualne studia międzyobszarowe, indywidualne studia matematyczno-informatyczne). Dodatkowo na pojedyncze kierunki rekrutację uzupełnia rozmowa kwalifikacyjna.

Pamiętaj, że kolejność zapisów nie decyduje o przyjęciu na studia, ale nie ma też potrzeby czekać do ostatniej chwili, zwłaszcza że rejestracja zajmie Ci zaledwie kilka minut!

 WYNIKI MATURY

Wynik egzaminu maturalnego należy pomnożyć przez odpowiedni współczynnik dla danego poziomu matury. W ten sposób uzyskasz liczbę punktów, które otrzymasz w postępowaniu rekrutacyjnym.

Wzór:
– procentowy wynik z matury x współczynnik dla danego poziomu = liczba punktów rekrutacyjnych

Przykładowo:
– jeśli otrzymałeś 80% z matematyki na poziomie podstawowym, a współczynnik dla matematyki na poziomie podstawowym wynosi 0,5 pkt, liczymy: 80 x 0,5 = 40 punktów rekrutacyjnych
– jeśli otrzymałeś 60% z matematyki na poziomie rozszerzonym, a współczynnik dla matematyki na poziomie rozszerzonym wynosi 1 pkt, liczymy: 60 x 1 = 60 punktów rekrutacyjnych

Pamiętaj, że Uniwersytet Wrocławski nie określa minimalnych progów punktowych*. Spośród zarejestrowanych osób przyjęte zostaną te, które otrzymały w postępowaniu rekrutacyjnym najwięcej punktów aż do wyczerpania limitu miejsc.

W dniu ogłoszenia wyników I tury naboru na studia stacjonarne I stopnia otrzymasz na swoje indywidualne konto w systemie IRK informację o wynikach postępowania rekrutacyjnego.

 • Jeśli zostanie Ci przyznany status „zakwalifikowany”, oznacza to, że dostałeś się na wybrany kierunek i teraz powinieneś dostarczyć na uczelnię komplet dokumentów w wyznaczonym terminie. Ich niezłożenie będzie jednoznaczne z rezygnacją z przyznanego miejsca.
 • Jeśli otrzymasz status „kandydat rezerwowy”, oznacza to, że masz szansę dostać się w II lub III turze naboru pod warunkiem, że osoby, które zostały zakwalifikowane do przyjęcia, nie złożą dokumentów i w ten sposób zwolnią miejsca dla osób z listy rezerwowej. Uwaga! Kandydaci znajdujący się na liście rezerwowej nie muszą potwierdzać swojej chęci udziału w kolejnych turach naboru, ponieważ dzieje się to automatycznie.

*za wyjątkiem wybranych kierunków na Wydziale Matematyki i Informatyki oraz na Wydziale Fizyki i Astronomii. Szczegóły znajdziesz w zakładce ZASADY na stronie danego kierunku.

LIMITY MIEJSC

Przyjęcie na studia odbędzie się w ramach ustalonego limitu miejsc. Aby się zapoznać z limitem miejsc interesującego Cię kierunku, wejdź na jego stronę i wybierz zakładkę LIMITY. Pamiętaj, że w przypadku nieosiągnięcia minimalnego limitu, kierunek może nie zostać uruchomiony. Może się również zdarzyć, że komisja rekrutacyjna już podczas procesu rekrutacyjnego podejmie decyzję o zwiększeniu limitu miejsc na dany kierunek.

Na kierunkach, na których po rekrutacji letniej zostaną jeszcze wolne miejsca, może zostać przeprowadzona rekrutacja dodatkowa, która trwa zwykle do 30 września. Na rekrutację dodatkową także zarejestrujesz się poprzez konto w IRK (jeżeli będzie to Twoja pierwsza rekrutacja na naszej uczelni, powinieneś utworzyć nowe konto w systemie).

Rekrutacja kandydatów z maturą zagraniczną, międzynarodową i dwujęzyczną oraz cudzoziemców i olimpijczyków przebiega według odrębnych zasad.

OLIMPIJCZYCY

Jeśli jesteś laureatem lub finalistą centralnych olimpiad przedmiotowych albo laureatem wybranych konkursów ogólnopolskich zwalniających z postępowania rekrutacyjnego na określony kierunek studiów oraz tegorocznym maturzystą – jesteś zwolniony z postępowania rekrutacyjnego oraz z opłaty rekrutacyjnej.
Pamiętaj, żeby rejestrując się w systemie IRK, w polu „dokument uprawniający do podjęcia studiów” wybrać opcje „matura” i „tytuł laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej” oraz załączyć skan zaświadczenia potwierdzający status laureata lub finalisty olimpiady lub konkursu.
Uwaga! Uprawnienia przyznawane są kandydatowi tylko w roku zdania matury!

Aby sprawdzić, która olimpiada zwalnia z postępowania rekrutacyjnego na interesujący Cię kierunek, kliknij w zakładkę OLIMPIADY I KONKURSY na stronie danego kierunku.

CUDZOZIEMCY

Zasady przyjęcia cudzoziemców na studia są umieszczone w zakładce CUDZOZIEMCY na stronie danego kierunku.

MATURA MIĘDZYNARODOWA

Kandydaci, którzy posiadają dyplom IB, są przyjmowani na studia na takich samych zasadach, jak kandydaci legitymujący się tzw. nową maturą. Dla potrzeb rankingu osoby z maturą IB otrzymują punkty rekrutacyjne w liczbie równej maksymalnej liczbie punktów przewidzianych w rekrutacji na dany kierunek studiów (N) pomnożonej przez względną liczbę punktów uzyskanych na dyplomie IB i podzielonej przez 45.

MATURA DWUJĘZYCZNA

Kandydatom, którzy zdawali maturę dwujęzyczną z języka obcego nowożytnego, wynik egzaminu maturalnego przelicza się według następującej zasady: poziom podstawowy = 100% punktów; poziom rozszerzony = 4/3 wyniku na świadectwie dojrzałości (zaokrąglenie do pełnego procenta), a następnie pomnożenie przez odpowiedni współczynnik określony w zasadach rekrutacji dla kandydatów z tzw. nową maturą.

TZW. STARA MATURA

Kandydaci na studia jednolite magisterskie i studia pierwszego stopnia legitymujący się tzw. starą maturą (matura do roku 2004) będą przyjmowani na studia na podstawie rankingu sumy ocen z dwóch dowolnych pisemnych przedmiotów zdawanych na egzaminie dojrzałości w ramach ustalonego limitu przyjęć. Oceny przeliczane będą na punkty rekrutacyjne wg poniższych schematów.

Skala 2-5: ocena dostateczna – 3 pkt /ocena dobra – 4 pkt /ocena bardzo dobra – 5 pkt

Skala 1-6: ocena mierna – 2,6 pkt /ocena dostateczna – 3,2 pkt /ocena dobra – 3,8 pkt /ocena bardzo dobra – 4,4 pkt /ocena celująca – 5 pkt

OLIMPIADY I KONKURSY

Jeśli jesteś laureatem lub finalistą wybranych centralnych olimpiad przedmiotowych albo laureatem wybranych konkursów ogólnopolskich przysługują Ci specjalne uprawnienia. Będziesz zwolniony z postępowania rekrutacyjnego na danym kierunku studiów i nie będzie Cię obowiązywać opłata rekrutacyjna. Pamiętaj, żeby rejestrując się w systemie IRK, w polu „dokument uprawniający do podjęcia studiów” wybrać opcje „matura” i „tytuł laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej” oraz załączyć skan zaświadczenia potwierdzający status laureata lub finalisty olimpiady lub konkursu. Uwaga! Uprawnienia przyznawane są kandydatowi tylko w roku zdania matury!

Przejdź do wyszukiwarki.

KROK PO KROKU

Uwaga! Rekrutacja krok po kroku dotyczy kandydatów na studia I stopnia (licencjackie i inżynierskie) oraz jednolite magisterskie. Rekrutacja na studia II stopnia odbywa się na podobnych zasadach.

Krok 1. Załóż indywidualne konto w systemie IRK (Internetowej Rejestracji Kandydatów)

Krok 2. Uzupełnij dane osobowe

Krok 3. Wprowadź informacje dotyczące swojego wykształcenia (np. matura, licencjat).

 • jeśli masz świadectwo dojrzałości wydane po 2005 roku, zaznacz wszystkie przedmioty zdawane na maturze oraz ich poziomy bez podawania wyników egzaminów, ponieważ będą one pozyskane z Krajowego Rejestru Matur (o ile wcześniej nie zostało złożone zastrzeżenie; jeśli tak, to wyniki egzaminów maturalnych musisz wprowadzić samodzielnie);
 • jeśli masz świadectwo dojrzałości uzyskane w trybie tzw. starej matury (do 2004 włącznie), świadectwo dojrzałości uzyskane w trybie tzw. nowej matury w roku 2002 lub 2005 lub dyplom matury międzynarodowej (IB), to musisz samodzielnie wprowadzić wyniki egzaminu maturalnego i inne oceny brane pod uwagę w procesie rekrutacji na wybranych kierunkach studiów;
 • jeśli masz świadectwo ukończenia szkoły średniej wydane za granicą lub legitymujesz się innym dokumentem uprawniającym do podjęcia studiów wydanym za granicą, uznanym za równoważny odpowiedniemu polskiemu świadectwu dojrzałości, w systemie IRK wybierasz pole „matura zagraniczna” i wprowadzasz dane dotyczące tego dokumentu;
 • jeśli masz świadectwo dojrzałości wydane w bieżącym roku i jesteś jednocześnie tegorocznym laureatem lub finalistą olimpiady stopnia centralnego lub laureatem konkursu ogólnopolskiego zwalniającego z postępowania rekrutacyjnego, wybierasz jako dokument uprawniający do podjęcia studiów jednocześnie „nową maturę” i „tytuł laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej”;
 • jeśli legitymujesz się dyplomem ukończenia studiów wydanym w Polsce lub za granicą, wprowadź dane dotyczące tego dokumentu.

Krok 4. Wybierz kierunki studiów

Krok 5. Wnieś opłatę rekrutacyjną

Krok 6. Prześlij zdjęcie elektroniczne spełniające wymogi zdjęcia do dowodu osobistego lub paszportu. Sprawdź szczegóły. Zdjęcie elektroniczne będzie niezbędne na etapie drukowania podania na studia, ale warto przesłać je do systemu wcześniej, bo wymaga ono jeszcze akceptacji ze strony uczelni.

Krok 7. Sprawdź wyniki rekrutacji (opis statusów: patrz poniżej)

Kroki 8–11. Dotyczą osób zakwalifikowanych do przyjęcia

Krok 8. Wydrukuj podanie o przyjęcie na studia

Krok 9. Skompletuj wszystkie potrzebne dokumenty i dostarcz je na uczelnię

Krok 10. Sprawdź swój status w IRK (opis statusów: patrz poniżej)

Krok 11. Wnieś opłatę za legitymację studencką

Pamiętaj, że jeśli nie zastrzegłeś swoich wyników egzaminów maturalnych, nie musisz ich wprowadzać do systemu IRK, bo sami je pobierzemy z Krajowego Rejestru Matur.

STATUSY KANDYDATA W SYSTEMIE IRK (INTERNETOWEJ REJESTRACJI KANDYDATÓW)

 • Zakwalifikowany to osoba, która została zakwalifikowana do przyjęcia na studia i jest zobowiązana złożyć komplet wymaganych dokumentów w miejscu i terminie określonym w harmonogramie rekrutacji. Uwaga! Niezłożenie dokumentów jest równoznaczne z rezygnacją z przyznanego miejsca!
 • Kandydat rezerwowy to osoba, która w II lub III turze naboru zostanie przyjęta na studia, pod warunkiem istnienia wolnych miejsc i otrzymania statusu „zakwalifikowany”. Jeżeli limit miejsc zostanie wcześniej wyczerpany, na koncie pojawi się status „kandydat nieprzyjęty”.
 • Kandydat niezakwalifikowany to osoba, która nie wniosła opłaty rekrutacyjnej w wymaganym terminie lub nie spełniła warunków rekrutacji na wybrany kierunek studiów.
 • Kandydat przyjęty to osoba, która przeszła pozytywnie postępowanie rekrutacyjne i po umieszczeniu jej nazwiska na liście osób do przyjęcia, złożyła wszystkie wymagane dokumenty. Po złożeniu ślubowania, taka osoba stanie się studentem Uniwersytetu Wrocławskiego.
 • Kandydat nieprzyjęty to osoba, która nie złożyła wymaganych dokumentów w określonym terminie, nie zdała egzaminu (o ile taki był przeprowadzony) lub uzyskała taką liczbę punktów, która nie pozwoliła na zakwalifikowanie się do przyjęcia w ramach ustalonego limitu miejsc.
 • Kierunek nie został uruchomiony – jest to sytuacja, w której kierunek nie został uruchomiony z powodu braku wystarczającej liczby kandydatów. W tej sytuacji kandydat może ubiegać się o zwrot opłaty rekrutacyjnej.
 • Rezygnacja ze studiów – kandydat, który chce zrezygnować z podjęcia studiów przesyła oświadczenie o rezygnacji z podjęcia studiów (wzór znajduje się w zakładce DOKUMENTY na stronie danego kierunku) na adres: Dział Nauczania, pl. Uniwersytecki 1, 50-137 Wrocław lub skan oświadczenia na adres e-mail: dzialnauczania@uwr.edu.pl, najpóźniej w terminie 5 dni od daty otrzymania statusu „kandydat przyjęty” w systemie IRKa dla postępowania rekrutacyjnego trwającego do dnia 30 sierpnia oraz w terminie 3 dni dla postępowania trwającego do końca września.

PROGI PUNKTOWE

Próg punktowy, czyli wynik, którego uzyskanie pozwala na przyjęcie na studia, jest zwykle jednym z największych zmartwień maturzystów. To zrozumiałe, że przed rekrutacją na studia chcesz oszacować swoje szanse na przyjęcie.

Na naszej uczelni, podobnie jak na wielu innych polskich uniwersytetach, nie obowiązują progi punktowe*, a rekrutacja polega na zakwalifikowaniu kandydatów o największej liczbie punktów rekrutacyjnych w ramach wcześniej ustalonego limitu miejsc.

Uniwersytet Wrocławski nie publikuje statystyk dotyczących liczby punktów rekrutacyjnych kandydatów z poprzednich lat, ponieważ na wyniki rekrutacji wpływ ma wiele czynników, często niezależnych zarówno od kandydatów, jak i od uczelni. Są to zmienne, które mogą się znacznie różnić w każdym roku, jak np. stopień trudności matury, zainteresowanie danym kierunkiem studiów, limity miejsc, kryteria kwalifikacji czy zmiany w ofercie studiów. Z tego względu wyniki z poprzednich lat nie są wiarygodną podstawą do prognozowania wyników tegorocznej rekrutacji.

*za wyjątkiem wybranych kierunków na Wydziale Matematyki i Informatyki oraz na Wydziale Fizyki i Astronomii. Szczegóły znajdziesz w zakładce ZASADY na stronie danego kierunku.

DOKUMENTY

Kiedy ogłoszone zostaną wyniki rekrutacji, kandydaci ze statusem „zakwalifikowany” powinni złożyć komplet dokumentów w ciągu kilku dni, w ściśle wyznaczonym miejscu i terminie (patrz zakładka „miejsce składania dokumentów” po wybraniu kierunku). Uwaga! Niezłożenie dokumentów będzie jednoznaczne z rezygnacją z przyznanego miejsca i spowoduje nieprzyjęcie kandydata na studia.

Od osób zakwalifikowanych do przyjęcia na studia I stopnia lub jednolite studia magisterskie w języku polskim (stacjonarne i niestacjonarne), wymagane są następujące dokumenty:

 • kserokopia świadectwa dojrzałości wraz z oryginałem do wglądu (zgodność z oryginałem zostanie potwierdzona na miejscu);
 • podanie o przyjęcie na studia (znajduje się ono na indywidualnym koncie w systemie IRK; należy je wydrukować i podpisać).

Ponadto:

 • od laureatów i finalistów olimpiad i konkursów zwalniających z postępowania rekrutacyjnego wymagana jest kopia (wraz z oryginałem do wglądu) dokumentu wydanego przez komitet organizacyjny danej olimpiady lub konkursu;
 • od kandydatów z maturą międzynarodową oraz absolwentów szkół średnich zagranicznych wymagane jest zaświadczenie ze szkoły (przetłumaczone na język polski przez polskiego tłumacza przysięgłego) o przystąpieniu do egzaminu maturalnego i jego wyniku;
 • od kandydatów legitymujących się wydanym za granicą świadectwem ukończenia szkoły średniej lub innym dokumentem uprawniającym do ubiegania się o przyjęcie na studia w języku polskim wymagane są dodatkowe dokumenty m.in. apostille, zaświadczenie o znajomości języka polskiego, kopia dokumentu uprawniającego do pobytu w Polsce.

Uwaga! Kandydat nie ma obowiązku składania dokumentów osobiście. 

 • W przypadku składania dokumentów za pośrednictwem osób trzecich wymagane jest dodatkowo podpisane pełnomocnictwo (wzór znajduje się w zakładce DOKUMENTY na stronie kierunku).
 • W przypadku składania dokumentów za pośrednictwem poczty lub kuriera wymagane jest notarialne poświadczenie kserokopii świadectwa dojrzałości i ewentualnie innych wymaganych dokumentów (np. zaświadczenia dot. olimpiady).

W przypadku rezygnacji z podjęcia studiów, złożone dokumenty wydawane są na pisemny wniosek (wzór znajduje się w zakładce DOKUMENTY na stronie kierunku) kandydatowi albo upoważnionej przez niego osobie lub wysyłane są pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Fotografia powinna spełniać wymogi zdjęcia do dowodu osobistego lub paszportu. Sprawdź szczegóły

OPŁATA REKRUTACYJNA

Warunkiem przystąpienia do postępowania rekrutacyjnego jest wniesienie opłaty rekrutacyjnej.

Opłata wynosi:

 • 85 złotych za każdy kierunek, o który chcesz się ubiegać.

Kiedy na swoim koncie IRK wybierzesz kierunek studiów, na który chcesz się rekrutować, automatycznie wygenerowane zostanie Twoje indywidualne konto kandydata. To właśnie na nie należy wnieść opłatę rekrutacyjną. Można to zrobić na kilka sposobów: przelewem elektronicznym, przelewem bankowym, na poczcie albo za pomocą szybkiej płatności Paybynet. Nie ma możliwości dokonania opłaty osobiście w siedzibie uczelni. Opłatę rekrutacyjną na kilka kierunków można uiścić za pomocą jednej płatności. Ponieważ opłatę wniesiesz na swoje indywidualne konto kandydata, nie będzie mieć znaczenia konto, z którego wyślesz przelew ani tytuł przelewu.

Opłatę należy wnieść najpóźniej w ostatnim dniu rejestracji w systemie IRK (patrz zakładka HARMONOGRAM po wyszukaniu danego kierunku na www.rekrutacja.uni.wroc.pl). Pamiętaj, że decydująca jest data wysłania przelewu, a nie jego zaksięgowania. Potwierdzenie dokonania opłaty będzie widoczne na Twoim koncie IRK, ale dopiero po zaksięgowaniu wpłaty, co może potrwać kilka dni.

Opłaty rekrutacyjnej nie wnoszą laureaci i finaliści (tegorocznych – usunąć!) olimpiad przedmiotowych oraz konkursów uprawniających do zwolnienia z postępowania rekrutacyjnego, ​którzy uzyskali świadectwo dojrzałości w roku bieżącym.

W systemie IRK istnieje możliwość ustawienia priorytetu przypisania opłaty rekrutacyjnej do kierunku studiów. Przed ostatnim dniem rejestracji w systemie IRK upewnij się, że priorytety są ustawione zgodnie z Twoimi planami.

Opłaty rekrutacyjnej nie trzeba ponownie wnosić, aby wziąć udział w II i III turze rekrutacji.

Istnieje możliwość zwrotu opłaty rekrutacyjnej w przypadku:

 1. rejestracji na mniej kierunków studiów/specjalności niż wynika to z opłaty wniesionej na indywidualne konto wygenerowane przez system IRK;
 2. udokumentowanych pisemnie, niedających się przewidzieć, wyjątkowo ważnych przyczyn nieobecności na egzaminie wstępnym;
 3. nieuruchomienia kierunku studiów/specjalności;
 4. nieuzasadnionego wniesienia opłaty.

Jeśli chcesz się ubiegać o zwrot opłaty rekrutacyjnej, złóż podpisany wniosek (wzór wniosku) osobiście lub pocztą tradycyjną na adres: Uniwersytet Wrocławski, Dział Nauczania, Plac Uniwersytecki 1, 50-137 Wrocław w terminie do 31 października 2020 roku (rekrutacja letnia) i 15 marca 2021 roku (rekrutacja zimowa). Po upływie terminu kandydat traci prawo do zwrotu opłaty rekrutacyjnej. Kandydat nie ma prawa do zwrotu opłaty rekrutacyjnej z uwagi na to, że nie został przyjęty na studia.

OPŁATY ZA STUDIA

Na Uniwersytecie Wrocławskim studia stacjonarne prowadzone w języku polskim są bezpłatne dla Polaków, pozostałych obywateli UE oraz posiadaczy Karty Polaka. Płatne są natomiast studia niestacjonarne (wieczorowe i zaoczne), studia podyplomowe oraz studia w języku angielskim. Szczegółowe informacje dotyczące cen będą dostępne w zakładce OPŁATY na stronie danego kierunku. Katalog cudzoziemców uprawnionych ustawowo do bezpłatnych studiów zawarty jest w art. 324 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Dla obcokrajowców, którzy są spoza UE i nie posiadają Karty Polaka, wszystkie rodzaje studiów są płatne. Szczegóły znajdziesz w zakładce CUDZOZIEMCY na stronie danego kierunku.

POMOC MATERIALNA

Masz prawo do otrzymywania pomocy materialnej bez względu na to, czy studiujesz na studiach stacjonarnych czy niestacjonarnych. Na Uniwersytecie Wrocławskim istnieją różne formy takiej pomocy, niektóre uzależnione są od wyników w nauce, a niektóre od sytuacji finansowej rodziny studenta. Wysokość stypendium i próg dochodowy, od którego zależy kwota stypendium, określane są co roku w zarządzeniu rektora. Poniżej podajemy kwoty obowiązujące w roku akademickim 2019/2020.

Stypendium socjalne możesz otrzymać, jeśli jesteś w trudnej sytuacji materialnej. Przysługuje Ci ono, jeśli średnia wysokość dochodu netto przypadająca na jednego członka rodziny nie przekracza określonej kwoty (ok. 1050 zł). Wysokość stypendium waha się od 400 do 600 zł miesięcznie.

Stypendium dla osób niepełnosprawnych możesz otrzymać, jeśli posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez organ właściwy do wydawania takich orzeczeń. W zależności od stopnia niepełnosprawności otrzymasz od ok. 320 do 570 zł miesięcznie bez względu na wysokość dochodu.

Zapomoga jest to jednorazowe świadczenie pieniężne, o które możesz się ubiegać, jeżeli znajdziesz się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej. Wysokość zapomogi waha się od ok. 300 do 1500 zł.

Stypendium rektora dla najlepszych studentów przysługuje Ci, jeśli uzyskałeś wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe, lub artystyczne lub sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym. O takie stypendium może ubiegać się także student I roku studiów, który jest laureatem olimpiady międzynarodowej albo laureatem lub finalistą olimpiady stopnia centralnego, o których mowa w przepisach o systemie oświaty albo medalistą co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie, o którym mowa w przepisach o sporcie. Takie stypendium wynosi 600 zł miesięcznie.

Stypendium Młody Badacz to stypendium, które już na pierwszym roku studiów może otrzymać 100 studentek i studentów, którzy dostali się na uczelnię z najwyższą liczbą punktów rekrutacyjnych. Stypendium to Uniwersytet Wrocławski oferuje dzięki statusowi Uczelni Badawczej. W ramach Młodego Badacza mamy aż 1 mln do podziału dla najlepszych. Stypendium Młody Badacz łączy się ze stypendium dla olimpijczyków, dlatego na UWr na pierwszym roku studiów studenci mogą liczyć nawet na 2 tysiące złotych miesięcznie.

Wszystkie świadczenia pomocy materialnej przyznawane są na wniosek studenta. Oprócz nich najlepsi studenci mogą otrzymywać także stypendia ministra za wybitne osiągnięcia (przyznawane na wniosek Rady Wydziału przedstawiony przez rektora).

Świadczenia pomocy materialnej finansowane są z budżetu państwa ze środków przyznawanych uczelni w ramach funduszu stypendialnego.

Więcej informacji: wsparcie dla studentów.

Dział Spraw Studenckich pl. Uniwersytecki 1 (gmach główny, pok. 127) 50-137 Wrocław tel. +48 71 375 27 17 e-mail: sprawystudenckie@uwr.edu.pl

WSPARCIE OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

Od kilku lat konsekwentnie wprowadzany jest w życie projekt uczelni otwartej i dostępnej dla wszystkich. Na Uniwersytecie Wrocławskim studenci ze stwierdzoną niepełnosprawnością, w zależności od jej rodzaju i stopnia, mają prawo m.in. do: szczególnych warunków uczestnictwa w zajęciach oraz indywidualnych terminów i form ich zaliczania, a także różnorodnych ułatwień w studiowaniu.

Wsparciem dla osób z niepełnosprawnością zajmuje się Zespół ds. Obsługi Studentów i Doktorantów z Niepełnosprawnością UWr. Oferuje on m.in.:

 • pomoc asystenta dydaktycznego – jego zadaniem będzie pomoc w wynikających z niepełnosprawności trudnościach z nauką, a dokładny zakres jego obowiązków jest  zawsze dopasowany do indywidualnych potrzeb danej osoby
 • dojazdy na zajęcia i z powrotem do domu w granicach Wrocławia
 • indywidualny lektorat języka obcego realizowanego przez Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych UWr w ramach programu studiów
 • pomoc tłumacza Języka Migowego
 • kurs orientacji przestrzennej
 • adaptację materiałów dydaktycznych – przekształcenie książek do postaci elektronicznej, aby były one dostępne dla osób z dysfunkcją narządu wzroku
 • wypożyczenie sprzętu specjalistycznego
 • konsultacje w poradni psychologicznej

Więcej informacji znajdziesz na stronie uni.wroc.pl/wsparcie/studenci-i-doktoranci-niepelnosprawni.

Zespół ds. Obsługi Studentów i Doktorantów z Niepełnosprawnością
ul. Kuźnicza 49/55 pokój nr 18
e-mail: niepelnosprawni@uwr.edu.pl
tel. +48 71 375 26 64

SŁOWNICZEK POJĘĆ

STUDIA I STOPNIA (licencjackie lub inżynierskie) – studia wyższe, na które można zostać przyjętym, jeśli posiada się świadectwo dojrzałości. Trwają 6 (licencjackie) lub 7 (inżynierskie) semestrów, kończą się obroną pracy dyplomowej i uzyskaniem tytułu licencjata lub inżyniera. Można po nich kontynuować naukę np. na studiach II stopnia.

STUDIA II STOPNIA (magisterskie) – studia wyższe, na które można aplikować, kiedy ukończy się studia I stopnia. Również prowadzone są w formie stacjonarnej i niestacjonarnej. Trwają zwykle 4 semestry, kończą się obroną pracy dyplomowej i uzyskaniem tytułu magistra.

STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE – studia wyższe, na które można zostać przyjętym, jeśli posiada się świadectwo dojrzałości. Nie są podzielone na stopnie, trwają 10 semestrów. Kończą się obroną pracy dyplomowej i uzyskaniem tytułu magistra.

STUDIA PODYPLOMOWE – studia, które można podjąć, jeśli posiada się dyplom ukończenia studiów wyższych, czyli co najmniej studiów I stopnia. Trwają zwykle od 2 do 4 semestrów i prowadzone są w formie niestacjonarnej. Są to studia płatne.

STUDIA STACJONARNE – studia, na których zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w języku polskim dla obywateli Unii Europejskiej, w tym Polaków, są bezpłatne.

STUDIA NIESTACJONARNE WIECZOROWE – studia płatne, na których zajęcia odbywają się zwykle w wybrane dni tygodnia w godzinach popołudniowo-wieczornych.

STUDIA NIESTACJONARNE ZAOCZNE – studia płatne, na których zajęcia odbywają się najczęściej w weekendy, zwykle dwa razy w miesiącu.

SPECJALNOŚĆ, SPECJALIZACJA – wyodrębniona część danego kierunku studiów, którą wybiera się w zależności od zainteresowań naukowych czy zawodowych. W przypadku większości kierunków specjalność lub specjalizację wybiera się na I lub II roku studiów. Na Uniwersytecie Wrocławskim jest do wyboru około 240 specjalności oraz specjalizacji, często po kilka na kierunku.

REKRUTACJA – proces przyjmowania kandydatów na studia – trzeba go przejść, by zostać przyjętym. Na UWr rekrutacja na studia I i II stopnia oraz jednolite magisterskie i podyplomowe odbywa się drogą elektroniczną przez system IRK (zob. REJESTRACJA). Jej dokładne procedury i harmonogram publikowane są na stronie danego kierunku.

REJESTRACJA – rozpoczyna proces rekrutacji. Aby podjąć studia na naszej uczelni, należy zarejestrować się w systemie IRK (Internetowa Rejestracja Kandydatów).

IRK – system Internetowej Rejestracji Kandydatów na studia na Uniwersytecie Wrocławskim , który dotyczy kandydatów na wszystkie kierunki i rodzaje studiów. Formularz rejestracyjny dostępny jest m.in. przy opisie każdego kierunku (przycisk REKRUTUJ) na stronie www.rekrutacja.uni.wroc.pl lub bezpośrednio na stronie www.irka.uni.wroc.pl.

IRC – system Internetowej Rejestracji Cudzoziemców na studia w języku angielskim dostępny poprzez stronę www.international.uni.wroc.pl.

HARMONOGRAM REKRUTACJI – określa terminy, w jakich powinno się dokonać określonych czynności, np. zarejestrować się lub złożyć dokumenty. W harmonogramie podawane są także m.in. terminy dodatkowych egzaminów, rozmów kwalifikacyjnych czy ogłoszenia list osób do przyjęcia.

OPŁATA REKRUTACYJNA – bezzwrotna opłata obowiązująca kandydata na studia I i II stopnia oraz jednolite magisterskie (z opłat zwolnieni są olimpijczycy, kandydaci na studia podyplomowe oraz kandydaci do szkół doktorskich). Jej wniesienie, obok rejestracji w IRK, jest warunkiem przystąpienia do procesu rekrutacji. Opłata ta wynosi 85 zł za każdy kierunek studiów.

PYTANIA I ODPOWIEDZI

REJESTRACJA

Czy należy czekać do wyników matury, żeby zarejestrować się na studia?
Nie, wyniki matury nie są potrzebne, żeby zarejestrować się w systemie IRK.

Czy kolejność rejestracji ma znaczenie?
Nie, kolejność rejestracji nie ma znaczenia. Zalecamy jednak, aby nie odkładać jej na ostatnią chwilę.

Na ile kierunków mogę się zarejestrować?
Nie ma ograniczenia co do ilości kierunków, na które możesz się zarejestrować. Pamiętaj tylko, że aby wziąć udział w procesie rekrutacyjnym, należy wnieść opłatę rekrutacyjną w wysokości 85 złotych za każdy kierunek. Opłatę za wszystkie wybrane kierunki polecamy wnieść za pomocą jednego przelewu.

Czy kolejność wybranych kierunków ma znaczenie?
Nie, nie ma ona znaczenia.

Czy w trakcie trwania rejestracji mogę zmienić wybrany kierunek?
Tak. Wystarczy, że wyrejestrujesz się z wybranego wcześniej kierunku i zarejestrujesz na nowy.

Czy wyniki matury wpisuję do systemu IRK samodzielnie?
Nie. Wyniki matur zdawanych w latach 2006-2020 zostaną automatycznie pobrane z Krajowego Rejestru Matur. Wyjątkiem jest sytuacja, w której maturzysta nie wyraził zgody na przetwarzanie danych dla celów związanych z procesem rekrutacji w formularzu deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego.

Czy wyniki matur ustnych będą brane pod uwagę podczas rekrutacji?
Nie, pod uwagę będą brane tylko wyniki matur pisemnych.

PROGI PUNKTOWE

Jakie są progi punktowe na poszczególnych kierunkach?
Uniwersytet Wrocławski nie określa minimalnych progów punktowych*. Na liście kandydatów do przyjęcia na studia znajdą się osoby, które w postępowaniu rekrutacyjnym otrzymały największą liczbę punktów rekrutacyjnych. Osoby te są przyjmowane aż do wyczerpania limitu miejsc, który został określony na danym kierunku.
*za wyjątkiem wybranych kierunków na Wydziale Matematyki i Informatyki oraz na Wydziale Fizyki i Astronomii. Szczegóły znajdziesz w zakładce ZASADY po wyszukaniu danego kierunku na www.rekrutacja.uni.wroc.pl.

Jaką liczbę punktów miała ostatnia osoba na liście, która dostała się np. na psychologię podczas poprzedniej rekrutacji?
Uniwersytet Wrocławski nie podaje takich informacji, ponieważ w każdym roku liczba punktów umożliwiających zakwalifikowanie się na studia może się znacznie od siebie różnić.

PROCEDURY 

W jaki sposób dowiem się o zakwalifikowaniu na studia?
Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone na Twoim koncie IRK. Informacje o tym, kiedy to nastąpi znajdziesz w zakładce HARMONOGRAM po wyszukaniu danego kierunku na www.rekrutacja.uni.wroc.pl.

Dlaczego po I turze naboru w systemie IRK mam status „zakwalifikowany”, jeśli moja pozycja na liście rankingowej to 301, a limit miejsc wynosił 270?
Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna może zakwalifikować do przyjęcia więcej osób niż wynika to z limitu miejsc z uwagi na to, że nie wszyscy zakwalifikowani zdecydują się na złożenie dokumentów. Jeśli masz status „zakwalifikowany”, skompletuj dokumenty i złóż je w odpowiednim terminie i miejscu.

Czy mogę zakwalifikować się na kilka kierunków i dopiero po wynikach rekrutacji zdecydować, który kierunek chcę studiować?
Tak. Możesz zakwalifikować się na kilka kierunków, a po otrzymaniu wyników rekrutacji złożyć dokumenty tylko na jeden wybrany przez Ciebie kierunek.

W systemie IRK mam status „zakwalifikowany do przyjęcia”, ale chcę zrezygnować ze studiów. Co powinienem/-am zrobić?
Status „zakwalifikowany do przyjęcia” jest zaproszeniem do złożenia dokumentów. Jeśli ich nie złożysz, zostanie to automatycznie potraktowane jako rezygnacja ze studiów.

Złożyłem dokumenty, ale jednak chcę zrezygnować ze studiów. Co powinienem(-am) zrobić?
W takim przypadku należy złożyć pisemną rezygnację ze studiów (wzór do pobrania w zakładce DOKUMENTY po wyszukaniu kierunku na www.rekrutacja.uni.wroc.pl) w terminie 5 dni od daty otrzymania statusu „kandydat przyjęty” na adres e-mail dzialnauczania@uwr.edu.pl.

Co to jest II i III tura naboru?
W II i III turze naboru mają szansę dostać się na studia osoby, które w I turze znalazły się na liście rezerwowej. Nie trzeba w niej potwierdzać chęci udziału ani wnosić ponownie opłaty rekrutacyjnej, ponieważ kandydaci, którzy w I turze naboru znaleźli się na liście rezerwowej, będą automatycznie brani pod uwagę w kolejnych turach, o ile do nich dojdzie.

Czy muszę kogoś informować, jeśli chcę wziąć udział w II lub III turze rekrutacji?
Nie. Udział w II i III turze naboru jest automatyczny dla osób, które brały udział w I turze.

Czy mogę brać udział w II i III turze naboru, jeśli nie brałem udziału w I turze?
Nie. II i III tura rekrutacji dotyczy tylko tych osób, które od początku brały udział w rekrutacji i zarejestrowały się w systemie IRK przed I turą. Ci, którzy tego nie zrobili, muszą czekać na rekrutację dodatkową, o ile do niej dojdzie.

Czy zawsze na wszystkich kierunkach jest II i III tura naboru?
Zwykle tak, bo nawet na bardzo obleganych kierunkach zdarza się, że część osób zakwalifikowanych do przyjęcia, rezygnuje z przyznanego miejsca, zwalniając je w ten sposób dla osób z listy rezerwowej.

Jeśli w I turze dostanę się na studia i złożę na nie dokumenty, ale potem okaże się, że w II lub III turze dostanę się na swój wymarzony kierunek, to czy mogę zrezygnować z tego pierwszego?
Tak. W takim przypadku należy złożyć pisemną rezygnację ze studiów (wzór do pobrania w zakładce DOKUMENTY po wyszukaniu kierunku na www.rekrutacja.uni.wroc.pl) w terminie 5 dni od daty otrzymania statusu „kandydat przyjęty” na adres e-mail dzialnauczania@uwr.edu.pl.

Co to jest rekrutacja dodatkowa?
Rekrutacja dodatkowa to ponowne uruchomienie zapisów na studia. Jest to szansa na rekrutację dla osób, które nie brały udziału w I naborze lub nie dostały się na studia.

Czy w rekrutacji dodatkowej trzeba od nowa zakładać konto w IRK?
Założone wcześniej konto IRK będzie nadal aktywne, więc wystarczy tylko zarejestrować się na ponownie otwarte kierunki. Natomiast osoby, które nie brały udziału w pierwszej rekrutacji, powinny założyć konto w IRK.

DOKUMENTY

Kiedy należy dostarczyć dokumenty?
Termin składania dokumentów znajdziesz w zakładce HARMONOGRAM po wyszukaniu danego kierunku na www.rekrutacja.uni.wroc.pl.

Gdzie należy dostarczyć dokumenty?
Miejsce składania dokumentów znajdziesz w zakładce MIEJSCE SKŁADANIA DOKUMENTÓW po wyszukaniu danego kierunku na www.rekrutacja.uni.wroc.pl.

Jakie dokumenty powinienem dostarczyć?
Wykaz dokumentów znajdziesz w zakładce DOKUMENTY po wyszukaniu danego kierunku na www.rekrutacja.uni.wroc.pl.

Jeśli w terminie składania dokumentów jestem na urlopie/wyjeździe/za granicą, to czy mogę złożyć dokumenty w późniejszym terminie?
Nie. Aby dostać się na studia, musisz dopilnować złożenia dokumentów w odpowiednim czasie i miejscu. Pamiętaj, że dokumentów nie trzeba składać osobiście.

Czy dokumenty muszę składać osobiście?
Nie. Kandydat może złożyć dokumenty na trzy sposoby: osobiście, przez osoby trzecie albo za pośrednictwem poczty lub kuriera. W przypadku doręczania dokumentów przez osoby trzecie wymagane jest podpisane przez kandydata pełnomocnictwo (wzór do pobrania w zakładce DOKUMENTY po wyszukaniu danego kierunku na www.rekrutacja.uni.wroc.pl). W przypadku składania dokumentów za pośrednictwem poczty lub kuriera wymagane jest notarialne poświadczenie wszystkich składanych kserokopii dokumentów.

Czy osoba trzecia dostarczająca dokumenty w moim imieniu potrzebuje oryginału lub notarialnie poświadczonej kserokopii mojego dowodu osobistego lub paszportu?
Nie. Wystarczy podpisane przez kandydata pełnomocnictwo.

Jestem na liście rezerwowej. Czy też muszę złożyć dokumenty?
Nie. Kandydaci, którzy po I turze rekrutacji znaleźli się na liście rezerwowej, powinni czekać na wyniki II tury naboru. Jeśli wtedy znajdą się na liście kandydatów zakwalifikowanych, wówczas będą zobligowani do złożenia dokumentów.

ZDJĘCIE

Czy zdjęcie do legitymacji powinno być takie jak do dowodu osobistego?
Tak. Sprawdź szczegóły (link https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/zdjecie-do-dowodu-lub-paszportu).

Czy należy wraz z dokumentami przynieść jeszcze zdjęcie w wersji papierowej?
Nie. Wymagane jest wyłącznie zdjęcie w wersji elektronicznej przesłane do systemu IRK.

Czy zdjęcie elektroniczne mogę przesłać do systemu IRK po wynikach rekrutacji?
Tak, ale zalecamy, aby przesłać je wcześniej, ponieważ wymagana jest jego akceptacja ze strony uczelni. Jeśli zdjęcie zostanie odrzucone i trzeba będzie ponownie wysłać je do akceptacji, możesz mieć problem z wydrukowaniem podania na studia i złożeniem dokumentów w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji.

Przesłałem(-am) zdjęcie elektroniczne, ale nie mogę wydrukować podania na studia, bo najpierw zdjęcie musi zostać zaakceptowane. Jak długo trwa akceptacja?
Zwykle zdjęcia akceptowane są na bieżąco, ale w wyjątkowych sytuacjach może to potrwać do 3 dni roboczych.

OPŁATA REKRUTACYJNA

Czy opłatę rekrutacyjną należy wnieść od razu po rejestracji w systemie IRK?
Nie. Opłatę rekrutacyjną należy wnieść najpóźniej w ostatnim dniu rejestracji na dany kierunek (patrz zakładka HARMONOGRAM po wyszukaniu danego kierunku na www.rekrutacja.uni.wroc.pl).

Jeżeli staram się o przyjęcie na więcej niż jeden kierunek, to czy opłatę rekrutacyjną wnoszę za każdy kierunek?
Tak. Opłatę rekrutacyjną należy uiścić za każdy kierunek. Można to zrobić za pomocą jednej płatności.

W jaki sposób można dokonać opłaty rekrutacyjnej?
Opłatę można dokonać przelewem elektronicznym, przelewem bankowym, na poczcie albo za pomocą szybkiej płatności Paybynet. Nie ma możliwości dokonania opłaty osobiście w siedzibie uczelni.

Co należy wpisać w tytule przelewu?
Tytuł przelewu nie ma znaczenia, dlatego że opłata zostanie wniesiona na indywidualne subkonto danego kandydata. Proponujemy wpisać np.: „opłata rekrutacyjna”.

Czy przelew należy zrobić z własnego konta, czy może on zostać wykonany z konta rodzica?
Nie jest istotne, z jakiego konta zostanie zrealizowany przelew. Ważne, żeby pieniądze wpłynęły na indywidualne subkonto kandydata wskazane w IRK.

Czy na moim koncie będzie widoczne potwierdzenie dokonania opłaty rekrutacyjnej i kiedy to nastąpi?
Tak, potwierdzenie będzie widoczne na Twoim koncie IRK po zaksięgowaniu płatności, co zwykle trwa kilka dni roboczych. Pamiętaj, że decyduje data wykonania przelewu, a nie jego zaksięgowania.

Zrealizowałem(-am) opłatę rekrutacyjną, ale wciąż nie jest ona odnotowana w IRK. Dlaczego?
Dlatego, że księgowanie płatności trwa zwykle kilka dni roboczych. Ale pamiętaj, że decyduje data wykonania przelewu, a nie jego zaksięgowania, dlatego jeśli przelew został wysłany na właściwy numer konta i przed upływem terminu zamknięcia systemu IRK, wszystko jest w porządku.

Co to jest priorytet przypisania opłaty rekrutacyjnej do danego kierunku studiów?
W przypadku wniesienia opłaty rekrutacyjnej w wysokości mniejszej niż to wynika z liczby wybranych kierunków, istnieje możliwość samodzielnego określenia priorytetów przypisania opłat, najpóźniej w dniu zamknięcia systemu rejestracji IRK.

Czy muszę jeszcze raz wnosić opłatę rekrutacyjną za udział w II i III turze?
Nie.

W jakich sytuacjach mogę otrzymać zwrot opłaty rekrutacyjnej?
Kandydat może złożyć wniosek o zwrot opłaty rekrutacyjnej w przypadku:

 • rejestracji na mniej kierunków studiów niż wynika to z wniesionej opłaty,
 • udokumentowanych pisemnie, niedających się przewidzieć, wyjątkowo ważnych przyczyn nieobecności na egzaminie wstępnym,
 • nieuruchomienia kierunku studiów,
 • nieuzasadnionego wniesienia opłaty.

Jeśli nie dostanę się na żaden kierunek, to czy mogę otrzymać zwrot opłaty rekrutacyjnej?
Nie.

Nie ma tu odpowiedzi na nurtujące Cię pytania? Zadzwoń lub napisz e-mail, korzystając z kontaktów poniżej.

NAJWAŻNIEJSZE KONTAKTY

DZIAŁ NAUCZANIA
Informacje dotyczące zasad rekrutacji Polaków na studia w języku polskim  i angielskim i cudzoziemców na studia w języku polskim
pl. Uniwersytecki 1 (gmach główny, pok. 238) 50-137 Wrocław
poniedziałek–piątek 10.00–15.00
tel. +48 71 343 01 43, +48 71 375 22 37, +48 71 375 22 55
rekrutacja@uwr.edu.pl


BIURO WSPÓŁPRACY MIĘDZYNARODOWEJ (INTERNATIONAL OFFICE)

Informacje dotyczące zasad rekrutacji cudzoziemców na studia w języku angielskim
pl. Uniwersytecki 1 (gmach główny, parter, pok. 36) 50-137 Wrocław
poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 10.00–15.00 (środa nieczynne)
tel. +48 71 375 28 77
international@uwr.edu.pl

 

Informacje dotyczące zasad studiowania
DZIEKANATY I INSTYTUTY POSZCZEGÓLNYCH WYDZIAŁÓW

PODSTAWA PRAWNA

 • Zasady rekrutacji na studia dla obywateli polskich w roku akademickim 2021/2022 reguluje uchwała nr 92/2020 Senatu UWr
 • Zasady rekrutacji na studia dla cudzoziemców w roku akademickim 2021/2022 reguluje uchwała nr 93/2020 Senatu UWr
 • Procedury rejestracji w systemach Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK) i Internetowej Rejestracji Cudzoziemców na studia w j. angielskim (IRC) oraz zasady organizacji procesu rekrutacji (wkrótce)
 • Wykaz olimpiad i konkursów, których laureaci i finaliści są przyjmowani na studia bez postępowania kwalifikacyjnego, określa uchwała nr 42/2018 Senatu UWr (wraz z późniejszymi zmianami).
 • Opłaty za studia w roku akademickim 2021/2022 reguluje zarządzenie 22/2021.
 • Limity miejsc na rok akademicki 2021/2022 (wkrótce)

JESTEM STUDENTEM I CO DALEJ?

Nowy rok akademicki rozpoczyna się uroczystą inauguracją, w której uczestniczą m.in. rektor i prorektorzy. Rektor to osoba, która zarządza uczelnią. Jego kadencja trwa cztery lata. Jeśli do rektora zwracasz się pisemnie, możesz użyć skrótu JM, co jest skrótem od „Jego Magnificencja”. Obecnie rektorem jest prof. dr hab. Przemysław Wiszewski, historyk. Prorektorzy są zastępcami rektora i zajmują się konkretnymi dziedzinami. Na UWr są to: dr hab. Patrycja Matusz, prof. UWr (prorektor ds. projektów i relacji międzynarodowych), prof. dr hab. Dariusz Adamski (prorektor ds. innowacji i zmian), prof. dr hab. Eugeniusz Zych (prorektor ds. badań naukowych), prof. dr hab. Gabriela Bugla-Płoskońska (prorektor ds. nauczania), dr hab. Tomasz Kalisz, prof. UWr (prorektor ds. studenckich). Więcej informacji na stronie.

Zapewne pierwszą uroczystością uczelnianą, w jakiej weźmiesz udział będzie immatrykulacja, podczas której złożysz ślubowanie i dopiero po niej zostaniesz przyjęty w poczet studentów. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz uczestniczyć w immatrykulacji, w ciągu dwóch tygodniu powinieneś pojawić się w dziekanacie, by dopełnić formalności — jeśli tego nie zrobisz, możesz zostać skreślony z listy studentów. Na wszystkich wydziałach UWr tradycyjne indeksy zostały zastąpione e-indeksami; w takiej sytuacji podczas immatrykulacji otrzymasz jedynie legitymację. Tradycyjny indeks otrzymają tylko studenci ISM (indywidualnych studiów międzyobszarowych).

Dziekanat to miejsce, które na pewno szybko poznasz – to tam będziesz załatwiał sprawy organizacyjne oraz kierował oficjalne pisma i wnioski. W dziekanacie odbierzesz ELS – elektroniczną legitymację studencką, która jest dokumentem poświadczającym, że jesteś studentem UWr i upoważniającym Cię do różnych zniżek. Na swojej legitymacji studenckiej możesz także zakodować bilet Urbancard, ponadto stanowi ona także kartę Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu.

Dziekanat wspiera administracyjnie dziekana, czyli kierownika wydziału. Do władz wydziałowych należą także prodziekani, posiadający odmienne zakresy obowiązków. Na różnych wydziałach UWr swoje funkcje piastują więc m.in. prodziekani ds. dydaktyki, spraw socjalnych, studiów niestacjonarnych itd. Szczegóły na uni.wroc.pl/wydzialy.

Na początku semestru weźmiesz udział w szkoleniu bibliotecznym, podczas którego nauczysz się, jak sobie radzić w bibliotece swojego instytutu czy zakładu. Ta wiedza przyda Ci się także, kiedy będziesz chciał skorzystać z Biblioteki Uniwersyteckiej, która mieści się przy ul. Karola Szajnochy 7/9 (blisko Rynku), oraz w nowym gmachu przy ul. Fryderyka Joliot-Curie 12 – niedługo wszystkie zbiory zostaną tam przeniesione. Pamiętaj, że poza bibliotekami uniwersyteckimi, we Wrocławiu działa m.in. Miejska Biblioteka Publiczna, która ma kilkadziesiąt filii, Dolnośląska Biblioteka Publiczna i Biblioteka Ossolineum. Oprócz szkolenia bibliotecznego musisz także przejść szkolenie BHP (w formie e-learningu).

Po tych wszystkich przygotowaniach możesz już zacząć zajęcia na swoim kierunku. W planie zajęć znajdziesz wykłady, podczas których prowadzący przedstawiają teoretyczną wiedzę z danej dziedziny. Mają one zazwyczaj formę rozbudowanego monologu, chociaż zdarza się, że można zadawać pytania. Obecność na wykładach nie jest obowiązkowa, ale warto na nie chodzić, by bez problemów przystąpić do egzaminu. Ćwiczenia poszerzają wiedzę przez zajęcia praktyczne, często stanowią uzupełnienie wykładu. Są one obowiązkowe. Laboratoria także należą do zajęć praktycznych, podczas nich przeprowadzasz badania i doświadczenia na sprzęcie dostarczonym przez instytut. Na tych zajęciach również wymagana jest obecność. Konwersatorium to rodzaj zajęć, podczas których wykładowca prowadzi rozmowę ze studentami na tematy poruszane podczas wykładów.

Swoje umiejętności językowe będziesz szlifować podczas lektoratów prowadzonych przez Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych (SPNJO) na studiach I i II stopnia zarówno stacjonarnych, jak i niestacjonarnych. W Studium nauczysz się języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego, włoskiego, łaciny i greki. Zanim zaczniesz zajęcia, przystąpisz do testu kwalifikacyjnego, dzięki któremu zostaniesz zakwalifikowany do grupy na odpowiednim poziomie. Na I stopniu studiów będziesz zobowiązany zaliczyć język obcy na poziomie B2II, a na II stopniu – na poziomie B2+. Jeśli znasz język na wymaganym poziomie, przeznaczoną pulę godzin możesz przeznaczyć na fakultatywną naukę innego języka. Szczegóły na spnjo.uni.wroc.pl.

Podczas studiów musisz także odbyć zajęcia z wychowania fizycznego. Organizacją tych zajęć zajmuje się Uniwersyteckie Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu znajdujące się przy ul. Przesmyckiego 10. Centrum dysponuje halą sportową, salami gimnastycznymi, siłownią i ścianą wspinaczkową, a większość zajęć dla studentów prowadzonych jest bezpłatnie. Zapłacić musisz za zajęcia pływania, tenisa, jeździectwa, narciarstwa, kajakarstwa czy wioślarstwa — dodatkowa opłata wynika w tych przypadkach z konieczności pokrycia kosztów wynajmu obiektów. Masz do wyboru ponad 30 rodzajów zajęć.

Seminaria to zajęcia, które pojawią się w Twoim planie, kiedy będziesz już na wyższych latach studiów. Zazwyczaj poświęcone są one konkretnemu zagadnieniu i mają pomóc m.in. w napisaniu pracy dyplomowej. Proseminaria z kolei przygotowują do wyboru seminarium i samodzielnej pracy.

Podczas studiów możesz także zetknąć się z repetytoriami mającymi na celu powtórkę partii materiału, z zajęciami fakultatywnymi, które są nieobowiązkowe, z zajęciami monograficznymi, które poświęcone są dogłębnemu poznaniu określonego zagadnienia i z przedmiotami opcyjnymi, czyli przedmiotami do wyboru.

Podczas studiów na pewno skorzystasz z konsultacji, czyli indywidualnych spotkań z prowadzącym zajęcia, podczas których będziesz mógł wyjaśnić wątpliwości i uzyskać odpowiedzi na swoje pytania. Ponadto czekają Cię kolokwia, czyli ustne lub pisemne sprawdziany wiedzy z omówionej partii materiału, i oczywiście egzaminy. Możesz przystąpić także do egzaminu eksternistycznego, czyli takiego, który zdaje się bez chodzenia na zajęcia, za zgodą organizatorów. Egzaminy zdajesz podczas sesji — kończą one każdy z semestrów.

Z ważnych przyczyn rektor ogłasza czasami dni rektorskie oraz godziny rektorskie, czyli czas wolny od zajęć. Na uni.wroc.pl/organizacja-roku-akademickiego znajdziesz szczegóły o dniach rektorskich, terminach sesji, przerwach świątecznych oraz o początku nowego semestru. Na studiach spotkasz się także z godzinami dziekańskimi, które ogłaszają dziekani poszczególnych wydziałów. Informacje o godzinach dziekańskich znajdziesz na stronie swojego wydziału.

Na stronie głównej uczelni polecamy zakładkę Studenci, na której znajdziesz informacje m.in. o domach studenckich, wsparciu finansowym, działalności studenckiej, a także Przewodnik dla pierwszorocznych.

UWr posługuje się systemem punktów ECTS, co oznacza, że każdy przedmiot realizowany w ramach Twojego kierunku studiów ma przypisaną odpowiednią liczbę punktów. W zależności od tego, co studiujesz, musisz uzyskać:

– 180 pkt na studiach licencjackich (I stopnia) – 210 pkt na studiach inżynierskich (I stopnia) – 120 pkt na studiach magisterskich (II stopnia) – 300 pkt na studiach magisterskich jednolitych

Europejski System Transferu Punktów (European Credit Transfer System) został opracowany przez Komisję Europejską i posługują się nim prawie wszystkie europejskie szkoły wyższe.

Studia kończą się napisaniem pracy dyplomowej i jej obroną. Wtedy z tytułem magistra, licencjata lub inżyniera opuścisz mury Uniwersytetu Wrocławskiego. A może postanowisz zrobić karierę naukową na naszej uczelni albo wrócisz do niej na studia podyplomowe? Póki co – życzymy Ci satysfakcjonującego pobytu na Uniwersytecie Wrocławskim!