Uniwersytet Wrocławski

REKRUTACJA

MENU

VADEMECUM KANDYDATA

DLACZEGO STUDIA NA UWR?

Co roku zajmujemy wysokie miejsca w ogólnopolskich rankingach (4. uniwersytet w kraju wg Perspektyw 2019). Działamy od 1702 roku i jesteśmy jedną z najstarszych uczelni Europy Środkowej. Bazujemy na dziedzictwie historycznym Śląska oraz spuściźnie kultury austriackiej, pruskiej, czeskiej i polskiej, kontynuując także tradycje polskich uniwersytetów we Lwowie i Wilnie.

Zatrudniamy najlepszych specjalistów – prawie 2000 naukowców, w tym ponad 460 profesorów, także z zagranicznych ośrodków akademickich. Mamy prawie 300 zakładów naukowych, ponad 20 laboratoriów i 160 pracowni. Działamy jak małe miasto – nasza społeczność akademicka liczy 30 tys. osób. Kształci się u nas prawie 25 000 studentów i blisko 1500 doktorantów. Na aż 10 wydziałach znajdziesz u nas szeroki zakres różnorodnych dziedzin nauki – od humanistycznych, prawnych i społecznych, po biologiczne, chemiczne i geograficzne, aż po matematyczne, informatyczne czy astronomiczne (sprawdź listę kierunków).

Posiadamy tytuł Uczelni Badawczej jako jedyna uczelnia na Dolnym Śląsku i jedna z dziesięciu w kraju. Oznacza to, że w najbliższych latach będziemy otrzymywać dodatkowe środki finansowe na realizację projektu Uniwersytetu Wrocławskiego, który został wyróżniony w konkursie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Projekt zakłada wiele korzyści dla obecnych i przyszłych studentów naszej Uczelni, w tym m.in. programy stypendialne i granty, tutoring, zmniejszenie liczebności grup zajęciowych oraz rozszerzenie oferty programów w języku angielskim i wprowadzenie dodatkowych studiów jednostopniowych przeznaczonych dla osób szczególnie zdolnych i ambitnych.

Jesteśmy 3. polską uczelnią najchętniej wybieraną przez zagranicznych studentów, a to znaczy, że na UWr będziesz mógł spotkać studentów z różnych zakątków świata – w końcu Wrocław to miasto spotkań! Oprócz tego zajmujemy czołowe miejsce wśród polskich uczelni pod względem liczby studentów wyjeżdżających za granicę. Jako jedyni w Polsce należymy do ogólnoświatowej sieci wymiany ISEP, dzięki której nasi studenci wyjeżdżają do USA na stypendia naukowe.

Pomagamy w wejściu na rynek pracy – specjalnie do tego celu stworzyliśmy Biuro Karier UWr. Jego pracownicy są profesjonalnymi doradcami kariery. Oferują m.in. konsultacje zawodowe, szkolenia i ciekawe oferty pracy i stażu. Dużą popularnością cieszą się organizowane przez nich warsztaty, programy mentoringowe oraz targi pracy.

UWr to szansa na spotkanie ciekawych ludzi i realizację swoich pasji. Rozwijaj się w kołach naukowych (zobacz listę 170 kół), sekcjach sportowych, organizacjach studenckich, a także jako wolontariusz, chórzysta czy tancerz. Z UWr zwiedzisz świat, zdobędziesz cenne doświadczenia, nagrody i medale, a co najważniejsze – przeżyjesz niezapomniane przygody z ludźmi takimi jak Ty, czyli z mnóstwem energii i głowami pełnymi pomysłów.

Mieścimy się w blisko 50 budynkach w kilku kampusach. Nasi studenci uczą się zarówno w obiektach zabytkowych (gmach główny czy gmachy Wydziału Filologicznego), jak i nowoczesnych (kompleks edukacyjno-badawczy Wydziału Biotechnologii lub nowy gmach Biblioteki Uniwersyteckiej).

Czy wiesz, że zbiory Biblioteki Uniwersyteckiej zajmują 100 km bieżących półek? To odległość z Wrocławia do Opola!  A to nie wszystko, bo rocznie przybywa ich nawet 1 km bieżący. BUWr to 4 miliony woluminów, największy w Polsce i trzeci co do wielkości w Europie zbiór starych druków oraz największa w kraju kolekcja średniowiecznych rękopisów (pochodzących nawet z V wieku).

Nie wyobrażasz sobie życia bez sportu? A może w-f był dla ciebie zmorą w szkole? Na UWr każdy znajdzie coś dla siebie. Proponujemy szeroki wybór zajęć wychowania fizycznego – prawie 40 dyscyplin sportowych: od szachów i ćwiczeń relaksacyjnych, po sporty zespołowe, aerobik lub karate, aż do pływania, wioślarstwa, squasha, a nawet jeździectwa czy narciarstwa biegowego. Dla miłośników sportu organizujemy dodatkowe treningi w ramach sekcji sportowych. Jeśli będziesz na nie regularnie uczęszczać, zdobędziesz szansę reprezentowania Uczelni w rozgrywkach Akademickiego Związku Sportowego.

Na UWr będziesz mógł uczyć się 6 najpopularniejszych języków nowożytnych, a zainteresowanym oferujemy dodatkowo naukę języka chińskiego, innych języków orientalnych i antycznych, a także języka litewskiego.

Kochasz przyrodę? W tygodniu odwiedź nasz uniwersytecki Ogród Botaniczny, nazywany zieloną oazą w sercu Wrocławia, a w weekend – wybierz się na wycieczkę do Arboretum w Wojsławicach. Choć są to przede wszystkim ośrodki naukowe i dydaktyczne, pełnią także funkcje rekreacyjne, a naszym studentom udostępniamy je bezpłatnie.

Ponad trzy wieki pracy naukowej pozostawiły po sobie ślady – odkryj je w ciekawych uczelnianych muzeach! Do dyspozycji studentów i turystów oddajemy: Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego z Wieżą Matematyczną, Muzeum CzłowiekaMuzeum Przyrodnicze, Muzeum Geologiczne oraz Muzeum Mineralogiczne.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony głównej uni.wroc.pl oraz profili na FacebookuInstagramieSnapchacie.

Do zobaczenia na UWr!

WYDZIAŁY

Studia na naszej uczelni odbywają się na 10 wydziałach i w 2 jednostkach międzywydziałowych.

 • Wydział Biotechnologii – najmniejszy na UWr, ale w ocenie MNiSW – jeden z najlepszych w Polsce. Prowadzi są tu badania m.in. nad genetycznie modyfikowanymi organizmami, a także tworzy się unikalne przeciwbakteryjne opatrunki z lnu. Studenci uczą się tu w najnowocześniejszych laboratoriach.
 • Wydział Chemii od lat kształci specjalistów na potrzeby nauki i przemysłu, a zatrudnieni tutaj naukowcy realizują przełomowe projekty z partnerami z całego świata. Od lat uznawany jest za czołowy ośrodek badań chemicznych w Polsce.
 • Wydział Filologiczny jest jednym z największych i najbardziej różnorodnych na UWr. Prowadzi się tu badania m.in. nad komunikacją, humanistyką cyfrową oraz prostą polszczyzną. Kształcą się tu przyszli poloniści, dziennikarze, bibliotekarze i tłumacze wielu języków obcych – humaniści o szerokich horyzontach, a przy tym specjaliści w swoich dziedzinach.
 • Wydział Fizyki i Astronomii łączy dynamiczność i nowoczesność z długoletnią tradycją. Należy do najlepszych wydziałów fizycznych w Polsce. Kształci absolwentów przygotowanych do wyzwań współczesnego rynku pracy. Według statystyk przypadki bezrobocia wśród absolwentów są niezmiernie rzadkie, a zarobki fizyków znacznie przewyższają średnią krajową.
 • Wydział Matematyki i Informatyki odgrywa ważną rolę w międzynarodowym życiu naukowym i należy do ścisłej czołówki krajowej. Pracownicy i studenci regularnie odnoszą spektakularne sukcesy na arenie międzynarodowej. W ostatnim czasie najwięcej medali i nagród przywożą informatycy, dla których programowanie czy budowa marsjańskich łazików nie mają tajemnic.
 • Wydział Nauk Biologicznych zmienia się wraz z dynamicznym rozwojem nauk biologicznych na świecie, stawiając czoło kolejnym wyzwaniom. Dzięki temu oferta dydaktyczna jest coraz bogatsza. Do wydziału należy m.in. Ogród Botaniczny we Wrocławiu i Arboretum Wojsławice w Niemczy oraz dwie stacje: ekologiczna w Karpaczu i ornitologiczna w Rudzie Milickiej.
 • Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych wyróżnia się doświadczoną kadrą naukową oraz bogatą i zróżnicowaną ofertą studiów – prężnie rozwijane są tu m.in. następujące nauki: psychologia, kulturoznawstwo, archeologia, historia, historia sztuki i muzykologia.
 • Wydział Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska proponuje swoim studentom wyjątkowe połączenie wiedzy i badań terenowych. Posiada znakomitą kadrę naukową, która z jednej strony działa na rzecz rozwoju regionu i społeczeństwa, a z drugiej – kształci absolwentów doskonale przygotowanych do wyzwań przyszłej pracy.
 • Wydział Nauk Społecznych należy do najpopularniejszych na UWr. Od lat czujnie reaguje na wyzwania rynku pracy, otwierając nowe kierunki studiów, w tym także w języku angielskim. Kształci studentów w zakresie m.in. politologii, socjologii, filozofii, europeistyki oraz bezpieczeństwa narodowego.
 • Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii od lat należy do najlepszych w Polsce. Posiada nowoczesne obiekty i dobrze wyposażone sale wykładowe. Prowadzi się tu unikatowe badania m.in. nad technologiami VR czy kryminologią
 • Kolegium Międzyobszarowych Studiów Indywidualnych – na zasadzie relacji mistrz-uczeń kształci się tu ambitnych młodych ludzi, których zainteresowania wybiegają poza ramy konkretnych dziedzin naukowych.
 • Międzywydziałowe Studium Ochrony Środowiska opiera się na współpracy Wydziału Nauk Biologicznych oraz Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska.

KAMPUSY

Uniwersytet Wrocławski posiada około 50 budynków, z których większość mieści się w jednym z pięciu kampusów.

Kampus Leopoldyński – znajduje się w ścisłym centrum miasta, tuż przy Rynku. Składa się na niego gmach główny oraz budynki m.in. Wydziału Filologicznego, Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii, Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych, Kolegium Międzyobszarowych Studiów Indywidualnych oraz Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych.

Kampus Grunwaldzki – znajduje się w okolicy placu Grunwaldzkiego. Znajdują się tu budynki Wydziału Matematyki i Informatyki, Wydziału Chemii, Wydziału Biotechnologii oraz nowa Biblioteka Uniwersytecka. W pobliżu są także uniwersyteckie akademiki oraz Ogród Botaniczny, Muzeum Przyrodnicze i część instytutów Wydziału Nauk Biologicznych.

Kampus Koszarowa – oddalony jest od centrum miasta około 5 km. Mieści się tu Wydział Nauk Społecznych, a tuż obok przy ulicach Przesmyckiego i Przybyszewskiego – Uniwersyteckie Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu oraz pracownie biologów.

Kampus Maxa Borna – położony w pobliżu głównego gmachu uczelni, po drugiej stronie Odry. Swoją siedzibę ma tu Wydział Fizyki i Astronomii oraz Wydział Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska.

Kampus Dawida – usytuowany w pobliżu dworców PKP i PKS, przy ul. J. W. Dawida. Uczą się tu przyszli psycholodzy i pedagodzy.

Dodatkowo do uczelni należy także m.in. Arboretum Wojsławice w Niemczy, Stacja Polarna na Spitsbergenie, Obserwatorium Astronomiczne w Białkowie, Stacja Ekologiczna Storczyk w Karpaczu, Stacja Ornitologiczna w Rudzie Milickiej, a także Obserwatorium Meteorologii i Klimatologii we Wrocławiu.

AKADEMIKI

Uniwersytet Wrocławski dysponuje 5 koedukacyjnymi domami studenckimi: Dwudziestolatka, Kredka, Ołówek, Parawanowiec i Słowianka. Wszystkie one mogą pomieścić nawet 2000 studentów. Więcej informacji znajdziesz na uni.wroc.pl/domy-studenckie.

WYJAZDY ZAGRANICZNE

Jako student UWr możesz poznawać świat, studiując na uczelniach europejskich, a nawet poza granicami naszego kontynentu.

Erasmus+ Studia

Program umożliwi ci studiowanie na zagranicznej uczelni w ramach integralnej części studiów na naszej uczelni. Nie będziesz więc potrzebować urlopu dziekańskiego ani powtarzania roku. Dodatkowo otrzymasz grant na pokrycie zwiększonych kosztów utrzymania i zakwaterowania za granicą na czas od 3 do 5 miesięcy na każdym poziomie studiów (licencjackich, magisterskich).

Do jakich krajów możesz wyjechać? Do wszystkich państw Unii Europejskiej, państw EFTA/EOG (Norwegia, Islandia i Lichtenstein, Szwajcaria) oraz państw kandydujących do UE (Turcja, Macedonia).

Jeśli postanowisz wyjechać, będziesz się kontaktować z:

 • Studium Praktycznej Nauki Języka Obcego – odbędziesz tu rozmowę kwalifikującą sprawdzającą znajomość języka, w którym będziesz studiować za granicą
 • wydziałowym koordynatorem programu – to on przeprowadzi rekrutację, weźmie pod uwagę Twoje wyniki w nauce i zatwierdzi program zajęć, według którego będziesz się uczył za granicą
 • Biurem Współpracy Międzynarodowej – na jego stronie internetowej założysz konto i wypełnisz formularz zgłoszeniowy. W Biurze podpiszesz także umowę i rozliczysz się z niej po powrocie do kraju

Pamiętaj, że możesz się rekrutować już na początku studiów, ale wyjedziesz najwcześniej po ukończeniu pierwszego roku. Główna rekrutacja odbywa się raz w roku (styczeń-marzec). Wówczas przyznawane są miejsca zarówno na semestr zimowy, jak i letni kolejnego roku akademickiego.

Erasmus+ Praktyki pomoże Ci odbyć praktyki za granicą w dowolnym przedsiębiorstwie, placówce naukowo-badawczej, organizacji non-profit lub w innej instytucji, z wyjątkiem instytucji unijnych. Pamiętaj, że praktyki powinny być powiązane z kierunkiem studiów.

Program ISEP pozwoli Ci uczyć się przez semestr na uczelni w USA. UWr to jedyna uczelnia w Polsce, która należy do ogólnoświatowej sieci wymiany ISEP (International Students Exchange Program), w której uczestniczy ponad 250 uczelni z całego świata, w tym ponad 130 z USA.

Erasmus Mundus daje szansę nauki w ramach wspólnego programu zajęć prowadzonego w języku angielskim wspólnie przez dwa uniwersytety – UWr oraz wybraną uczelnię zagraniczną. Dzięki temu otrzymasz dyplom ukończenia studiów na dwóch uczelniach. Ze strony UWr studia prowadzi Wydział Chemii oraz Instytut Studiów Międzynarodowych i Instytut Socjologii na Wydziale Nauk Społecznych.

Umowy bilateralne dadzą Ci możliwość wyjazdu na semestr lub rok na uczelnie z Europy Wschodniej, Azji i Ameryki Południowej. UWr współpracuje z ok. 20 uczelniami, w tym z Rosji, Japonii, Korei Południowej, Kolumbii, Chile i Peru.

Inne oferty stypendialne w zależności od potrzeb i zainteresowań możesz skorzystać także z pozostałych programów wymiany studenckiej – DAAD, GFPS, CEEPUS, stypendiów rządowych, stypendiów wyszehradzkich i innych.

Biuro Współpracy Międzynarodowej (International Office)
pl. Uniwersytecki 1 (gmach główny, pok. 109, 36)
50-137 Wrocław
tel. +48 71 375 27 03
e-mail: international@uwr.edu.pl

WYJAZDY KRAJOWE

Spróbuj studiowania na innej polskiej uczelni dzięki programowi MOST. Studiuj przez semestr lub cały rok akademicki na jednej z ponad dwudziestu polskich uczelni partnerskich. MOST jest adresowany do studentów wszystkich poziomów i form studiów. Szczegóły na most.amu.edu.pl.

Dział Nauczania
pl. Uniwersytecki 1 (gmach główny, pok. 238)
50-137 Wrocław
tel. +48 71 343 01 43, +48 71 375 22 37, +48 71 375 22 55
e-mail: rekrutacja@uwr.edu.pl

OBÓZ ADAPTACYJNY

Przed każdym nowym rokiem akademickim Samorząd Studentów UWr organizuje Campus Akademicki najlepszy obóz adaptacyjny dla nowo przyjętych studentów. To kultowe wydarzenie, które nie może odbyć się bez Ciebie!

Zaplanuj wakacje tak, aby we wrześniu spotkać się na słonecznej plaży ze studentami z całej Polski. Niezapomniane chwile, nowe znajomości, udane imprezy, koncerty, kabarety, nocne kino, piaszczysta plaża, warsztaty tematyczne, a także mnóstwo zajęć sportowych prowadzonych przez uznanych w swojej branży specjalistów – jednym słowem: idealny wakacyjny tydzień pełen zabawy, świetnej atmosfery i relaksu.

Udział w naszym Campusie to najlepsza okazja, żeby jeszcze przed październikiem poczuć przedsmak prawdziwego studenckiego życia. Nie zwlekaj i dołącz do campusowej strony mocy. Więcej informacji na campusakademicki.info i na Facebooku.

REKRUTACJA 2020/2021

TERMINY

Rekrutacja na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie odbywać się będzie od maja do lipca 2020 (szczegółowe terminy zostaną wkrótce podane), a na studia niestacjonarne oraz stacjonarne II stopnia do września. Szczegóły opublikowane zostaną w kwietniu w zakładce HARMONOGRAM na stronie danego kierunku.

OFERTA STUDIÓW

W ramach naszych kierunków oferujemy ponad 240 specjalności i specjalizacji do wyboru w trakcie studiów, odbywających się w formie stacjonarnej, wieczorowej lub zaocznej.

Szukając interesujących Cię studiów, skorzystaj z alfabetycznej listy kierunków lub z podziału na kategorie tematyczne: studia przyrodniczestudia ścisłe i technicznestudia prawne i społecznestudia humanistyczne i studia filologiczne.

REJESTRACJA

Rekrutacja na studia odbywa się za pomocą Internetowej Rejestracji Kandydatów www.irka.uni.wroc.pl.

W postępowaniu rekrutacyjnym na studia I stopnia oraz jednolite magisterskie brane będą pod uwagę wyniki egzaminów maturalnych z określonych przedmiotów. Szczegółowy wykaz przedmiotów oraz odpowiadający im współczynnik punktowania znajdziesz w zakładce ZASADY na stronie danego kierunku.

Jeśli maturę z danego przedmiotu zdawałeś na dwóch poziomach, pod uwagę będzie brany korzystniejszy dla Ciebie wynik. W przypadku gdy nie zdawałeś któregoś z wymienionych przedmiotów, otrzymasz za niego 0 punktów, ale nie wyklucza Cię to z postępowania rekrutacyjnego  (z wyłączeniem kierunków: anglistyka, indywidualne studia międzyobszarowe, indywidualne studia matematyczno-informatyczne). Dodatkowo na pojedyncze kierunki rekrutację uzupełnia rozmowa kwalifikacyjna.

Pamiętaj, że kolejność zapisów nie decyduje o przyjęciu na studia, ale nie ma też potrzeby czekać do ostatniej chwili, zwłaszcza że rejestracja zajmie Ci zaledwie kilka minut!

 WYNIKI MATURY

Wynik egzaminu maturalnego należy pomnożyć przez odpowiedni współczynnik dla danego poziomu matury. W ten sposób uzyskasz liczbę punktów, które otrzymasz w postępowaniu rekrutacyjnym.

Wzór:
– procentowy wynik z matury x współczynnik dla danego poziomu = liczba punktów rekrutacyjnych

Przykładowo:
– jeśli otrzymałeś 80% z matematyki na poziomie podstawowym, a współczynnik dla matematyki na poziomie podstawowym wynosi 0,5 pkt, liczymy: 80 x 0,5 = 40 punktów rekrutacyjnych
– jeśli otrzymałeś 60% z matematyki na poziomie rozszerzonym, a współczynnik dla matematyki na poziomie rozszerzonym wynosi 1 pkt, liczymy: 60 x 1 = 60 punktów rekrutacyjnych

Pamiętaj, że Uniwersytet Wrocławski nie określa minimalnych progów punktowych*. Spośród zarejestrowanych osób przyjęte zostaną te, które otrzymały w postępowaniu rekrutacyjnym najwięcej punktów aż do wyczerpania limitu miejsc.

W dniu ogłoszenia wyników I tury naboru na studia stacjonarne I stopnia otrzymasz na swoje indywidualne konto w systemie IRK informację o wynikach postępowania rekrutacyjnego.

 • Jeśli zostanie Ci przyznany status „zakwalifikowany”, oznacza to, że dostałeś się na wybrany kierunek i teraz powinieneś dostarczyć na uczelnię komplet dokumentów w wyznaczonym terminie. Ich niezłożenie będzie jednoznaczne z rezygnacją z przyznanego miejsca.
 • Jeśli otrzymasz status „kandydat rezerwowy”, oznacza to, że masz szansę dostać się w II lub III turze naboru pod warunkiem, że osoby, które zostały zakwalifikowane do przyjęcia, nie złożą dokumentów i w ten sposób zwolnią miejsca dla osób z listy rezerwowej. Uwaga! Kandydaci znajdujący się na liście rezerwowej nie muszą potwierdzać swojej chęci udziału w kolejnych turach naboru, ponieważ dzieje się to automatycznie.

*za wyjątkiem wybranych kierunków na Wydziale Matematyki i Informatyki oraz na Wydziale Fizyki i Astronomii. Szczegóły znajdziesz w zakładce ZASADY na stronie danego kierunku.

LIMITY MIEJSC

Przyjęcie na studia odbędzie się w ramach ustalonego limitu miejsc. Limity na rok akademicki 2020/2021 znane będą wiosną 2020 roku. Będzie można się z nimi zapoznać, wybierając zakładkę LIMITY na stronie danego kierunku. W przypadku nieosiągnięcia minimalnego limitu, kierunek może nie zostać uruchomiony.

Na kierunkach, na których po rekrutacji letniej zostaną jeszcze wolne miejsca, może zostać przeprowadzona rekrutacja dodatkowa, która trwa do 30 września. Na rekrutację dodatkową także zarejestrujesz się poprzez konto w IRK (jeżeli będzie to Twoja pierwsza rekrutacja na naszej uczelni, powinieneś utworzyć nowe konto w systemie).

Rekrutacja kandydatów z maturą zagraniczną, międzynarodową i dwujęzyczną oraz cudzoziemców i olimpijczyków przebiega według odrębnych zasad.

OLIMPIJCZYCY

Jeśli w roku zdania matury zostałeś laureatem lub finalistą centralnych olimpiad przedmiotowych albo laureatem wybranych konkursów ogólnopolskich, przysługują Ci specjalne uprawnienia. Będziesz zwolniony z postępowania rekrutacyjnego na danym kierunku studiów i nie będzie Cię obowiązywać opłata rekrutacyjna. Pamiętaj, żeby rejestrując się w systemie IRK, w polu „dokument uprawniający do podjęcia studiów” wybrać opcje „matura” i „tytuł laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej” oraz załączyć skan zaświadczenia potwierdzający status laureata lub finalisty olimpiady lub konkursu. Uwaga! Uprawnienia przyznawane są kandydatowi tylko w roku zdania matury!

Sprawdź wykaz olimpiad i konkursów ogólnopolskich, a także kierunków, na które jako olimpijczyk zostaniesz przyjęty bez postępowania kwalifikacyjnego.

CUDZOZIEMCY

Zasady przyjęcia cudzoziemców na studia są umieszczone w zakładce CUDZOZIEMCY na stronie danego kierunku.

MATURA MIĘDZYNARODOWA

Kandydaci, którzy posiadają dyplom IB, są przyjmowani na studia na takich samych zasadach, jak kandydaci legitymujący się tzw. nową maturą. Dla potrzeb rankingu osoby z maturą IB otrzymują punkty rekrutacyjne w liczbie równej maksymalnej liczbie punktów przewidzianych w rekrutacji na dany kierunek studiów (N) pomnożonej przez względną liczbę punktów uzyskanych na dyplomie IB i podzielonej przez 45.

MATURA DWUJĘZYCZNA

Kandydatom, którzy zdawali maturę dwujęzyczną z języka obcego nowożytnego, wynik egzaminu maturalnego przelicza się według następującej zasady: poziom podstawowy = 100% punktów; poziom rozszerzony = 4/3 wyniku na świadectwie dojrzałości (zaokrąglenie do pełnego procenta), a następnie pomnożenie przez odpowiedni współczynnik określony w zasadach rekrutacji dla kandydatów z tzw. nową maturą.

TZW. STARA MATURA

Kandydaci na studia jednolite magisterskie i studia pierwszego stopnia legitymujący się tzw. starą maturą (matura do roku 2004) będą przyjmowani na studia na podstawie rankingu sumy ocen z dwóch dowolnych pisemnych przedmiotów zdawanych na egzaminie dojrzałości w ramach ustalonego limitu przyjęć. Oceny przeliczane będą na punkty rekrutacyjne wg poniższych schematów.

Skala 2-5: ocena dostateczna – 3 pkt /ocena dobra – 4 pkt /ocena bardzo dobra – 5 pkt

Skala 1-6: ocena mierna – 2,6 pkt /ocena dostateczna – 3,2 pkt /ocena dobra – 3,8 pkt /ocena bardzo dobra – 4,4 pkt /ocena celująca – 5 pkt

OLIMPIADY I KONKURSY

Jeśli w roku zdania matury zostałeś laureatem lub finalistą centralnych olimpiad przedmiotowych albo laureatem wybranych konkursów ogólnopolskich, przysługują Ci specjalne uprawnienia. Będziesz zwolniony z postępowania rekrutacyjnego na danym kierunku studiów i nie będzie Cię obowiązywać opłata rekrutacyjna. Pamiętaj, żeby rejestrując się w systemie IRK, w polu „dokument uprawniający do podjęcia studiów” wybrać opcje „matura” i „tytuł laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej” oraz załączyć skan zaświadczenia potwierdzający status laureata lub finalisty olimpiady lub konkursu. Uwaga! Uprawnienia przyznawane są kandydatowi tylko w roku zdania matury!

Przejdź do wyszukiwarki:

Olimpiady i konkursy

KROK PO KROKU

Uwaga! Rekrutacja krok po kroku dotyczy kandydatów na studia I stopnia (licencjackie i inżynierskie) oraz jednolite magisterskie. Rekrutacja na studia II stopnia odbywa się na podobnych zasadach.

Krok 1. Załóż indywidualne konto w systemie IRK (Internetowej Rejestracji Kandydatów)

Krok 2. Uzupełnij dane osobowe

Krok 3. Wprowadź informacje dotyczące swojego wykształcenia (np. matura, licencjat).

 • jeśli masz świadectwo dojrzałości wydane w latach 2006–2020, zaznaczasz wszystkie przedmioty zdawane na maturze oraz ich poziomy, bez podawania wyników egzaminów, ponieważ będą one pozyskane z Krajowego Rejestru Matur (o ile wcześniej nie zostało złożone zastrzeżenie; jeśli tak, to wyniki egzaminów maturalnych musisz wprowadzić samodzielnie);
 • jeśli masz świadectwo dojrzałości uzyskane w trybie tzw. starej matury (do 2004 włącznie), świadectwo dojrzałości uzyskane w trybie tzw. nowej matury w roku 2002 lub 2005 lub dyplom matury międzynarodowej (IB) uzyskany w roku 2019 lub wcześniej, to musisz samodzielnie wprowadzić wyniki egzaminu maturalnego i inne oceny brane pod uwagę w procesie rekrutacji na wybranych kierunkach studiów;
 • jeśli masz świadectwo ukończenia szkoły średniej wydane za granicą lub legitymujesz się innym dokumentem uprawniającym do podjęcia studiów wydanym za granicą, uznanym za równoważny odpowiedniemu polskiemu świadectwu dojrzałości, w systemie IRK wybierasz pole „matura zagraniczna” i wprowadzasz dane dotyczące tego dokumentu;
 • jeśli masz świadectwo dojrzałości wydane w 2020 r. i jesteś jednocześnie laureatem lub finalistą olimpiady stopnia centralnego lub laureatem konkursu ogólnopolskiego zwalniającego z postępowania rekrutacyjnego, wybierasz jako dokument uprawniający do podjęcia studiów jednocześnie „nową maturę” i „tytuł laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej”;
 • jeśli legitymujesz się dyplomem ukończenia studiów wydanym w Polsce lub za granicą, wprowadź dane dotyczące tego dokumentu.

Krok 4. Wybierz kierunki studiów

Krok 5. Wnieś opłatę rekrutacyjną

Krok 6. Prześlij zdjęcie elektroniczne spełniające wymogi zdjęcia do dowodu osobistego lub paszportu. Sprawdź szczegóły

Krok 7. Sprawdź wyniki rekrutacji* (opis statusów: patrz poniżej)

Kroki 8–11. Dotyczą osób zakwalifikowanych do przyjęcia

Krok 8. Wydrukuj podanie o przyjęcie na studia

Krok 9. Skompletuj wszystkie potrzebne dokumenty i dostarcz je na uczelnię

Krok 10. Sprawdź swój status w IRK** (opis statusów: patrz poniżej)

Krok 11. Wnieś opłatę za legitymację studencką

Pamiętaj, że jeśli nie zastrzegłeś swoich wyników egzaminów maturalnych, nie musisz ich wprowadzać do systemu IRK, bo sami je pobierzemy z Krajowego Rejestru Matur!

STATUSY KANDYDATA W SYSTEMIE IRK (INTERNETOWEJ REJESTRACJI KANDYDATÓW)

 • Zakwalifikowany to osoba, która została zakwalifikowana do przyjęcia na studia i jest zobowiązana złożyć komplet wymaganych dokumentów w miejscu i terminie określonym w harmonogramie rekrutacji. Uwaga! Niezłożenie dokumentów jest równoznaczne z rezygnacją z przyznanego miejsca!
 • Kandydat rezerwowy to osoba, która w II lub III turze naboru zostanie przyjęta na studia, pod warunkiem istnienia wolnych miejsc i otrzymania statusu „zakwalifikowany”. Jeżeli limit miejsc zostanie wcześniej wyczerpany, na koncie pojawi się status „kandydat nieprzyjęty”.
 • Kandydat niezakwalifikowany to osoba, która nie wniosła opłaty rekrutacyjnej w wymaganym terminie lub nie spełniła warunków rekrutacji na wybrany kierunek studiów.
 • Kandydat przyjęty to osoba, która przeszła pozytywnie postępowanie rekrutacyjne i po umieszczeniu jej nazwiska na liście osób do przyjęcia, złożyła wszystkie wymagane dokumenty. Po złożeniu ślubowania, taka osoba stanie się studentem Uniwersytetu Wrocławskiego.
 • Kandydat nieprzyjęty to osoba, która nie złożyła wymaganych dokumentów w określonym terminie, nie zdała egzaminu (o ile taki był przeprowadzony) lub uzyskała taką liczbę punktów, która nie pozwoliła na zakwalifikowanie się do przyjęcia w ramach ustalonego limitu miejsc.
 • Kierunek nie został uruchomiony – jest to sytuacja, w której kierunek nie został uruchomiony z powodu braku wystarczającej liczby kandydatów. W tej sytuacji kandydat może ubiegać się o zwrot opłaty rekrutacyjnej.
 • Rezygnacja ze studiów – jest to sytuacja, w której osoba zakwalifikowana do przyjęcia lub przyjęta na studia, zrezygnowała ze studiów na podstawie pisemnego oświadczenia złożonego we właściwym dziekanacie (w terminie 14 dni od daty otrzymania odpowiedniego statusu w IRK).

PROGI PUNKTOWE

Próg punktowy, czyli wynik, którego uzyskanie pozwala na przyjęcie na studia, jest zwykle jednym z największych zmartwień maturzystów. To zrozumiałe, że przed rekrutacją na studia chcesz oszacować swoje szanse na przyjęcie.

Na naszej uczelni, podobnie jak na wielu innych polskich uniwersytetach, nie obowiązują progi punktowe*, a rekrutacja polega na zakwalifikowaniu kandydatów o największej liczbie punktów rekrutacyjnych w ramach wcześniej ustalonego limitu miejsc.

Uniwersytet Wrocławski nie publikuje statystyk dotyczących liczby punktów rekrutacyjnych kandydatów z poprzednich lat, ponieważ na wyniki rekrutacji wpływ ma wiele czynników, często niezależnych zarówno od kandydatów, jak i od uczelni. Są to zmienne, które mogą się znacznie różnić w każdym roku, jak np. stopień trudności matury, zainteresowanie danym kierunkiem studiów, limity miejsc, kryteria kwalifikacji czy zmiany w ofercie studiów. Z tego względu wyniki z poprzednich lat nie są wiarygodną podstawą do prognozowania wyników tegorocznej rekrutacji.

*za wyjątkiem wybranych kierunków na Wydziale Matematyki i Informatyki oraz na Wydziale Fizyki i Astronomii. Szczegóły znajdziesz w zakładce ZASADY na stronie danego kierunku.

DOKUMENTY

Kiedy ogłoszone zostaną wyniki rekrutacji, kandydaci ze statusem „zakwalifikowany” powinni złożyć komplet dokumentów w ciągu kilku dni, w ściśle wyznaczonym miejscu i terminie (patrz pod tabelką w zakładce HARMONOGRAM na stronie danego kierunku). Uwaga! Niezłożenie dokumentów będzie jednoznaczne z rezygnacją z przyznanego miejsca i spowoduje nieprzyjęcie kandydata na studia.

Od osób zakwalifikowanych do przyjęcia na studia I stopnia lub jednolite studia magisterskie w języku polskim (stacjonarne i niestacjonarne), wymagane są następujące dokumenty:

 • kserokopia świadectwa dojrzałości wraz z oryginałem do wglądu (zgodność z oryginałem zostanie potwierdzona na miejscu);
 • podanie o przyjęcie na studia (znajduje się ono na indywidualnym koncie w systemie IRK; należy je wydrukować i podpisać).

Ponadto:

 • od laureatów i finalistów olimpiad i konkursów zwalniających z postępowania rekrutacyjnego wymagana jest kopia (wraz z oryginałem do wglądu) dokumentu wydanego przez komitet organizacyjny danej olimpiady lub konkursu;
 • od kandydatów z maturą międzynarodową oraz absolwentów szkół średnich zagranicznych wymagane jest zaświadczenie ze szkoły (przetłumaczone na język polski przez polskiego tłumacza przysięgłego) o przystąpieniu do egzaminu maturalnego i jego wyniku;
 • od kandydatów legitymujących się wydanym za granicą świadectwem ukończenia szkoły średniej lub innym dokumentem uprawniającym do ubiegania się o przyjęcie na studia w języku polskim wymagane są dodatkowe dokumenty m.in. apostille, zaświadczenie o znajomości języka polskiego, kopia dokumentu uprawniającego do pobytu w Polsce.

Uwaga! Kandydat nie ma obowiązku składania dokumentów osobiście. 

 • W przypadku składania dokumentów za pośrednictwem osób trzecich wymagane jest dodatkowo podpisane pełnomocnictwo (wzór znajduje się w zakładce DOKUMENTY na stronie kierunku).
 • W przypadku składania dokumentów za pośrednictwem poczty lub kuriera wymagane jest notarialne poświadczenie kserokopii świadectwa dojrzałości i ewentualnie innych wymaganych dokumentów (np. zaświadczenia dot. olimpiady).

W przypadku rezygnacji z podjęcia studiów, złożone dokumenty wydawane są na pisemny wniosek (wzór znajduje się w zakładce DOKUMENTY na stronie kierunku) kandydatowi albo upoważnionej przez niego osobie lub wysyłane są pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Fotografia powinna spełniać wymogi zdjęcia do dowodu osobistego lub paszportu. Sprawdź szczegóły

OPŁATA REKRUTACYJNA

Wynosi:

 • 85,00 zł za każdy kierunek studiów, o który będziesz się ubiegać. Uwaga! Opłata ta powinna być dokonana w systemie gwarantującym jak najszybszy jej wpływ na indywidualne konto kandydata wygenerowane przez system IRK. Jej wniesienie w wysokości zależnej od liczby wybranych kierunków studiów jest warunkiem przystąpienia do postępowania rekrutacyjnego.

Potwierdzenie dokonania opłaty rekrutacyjnej będzie widoczne na indywidualnym koncie kandydata w systemie IRK. Operacja księgowania opłaty rekrutacyjnej może potrwać kilka dni. Opłaty rekrutacyjnej nie wnoszą laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych oraz konkursów uprawniających do zwolnienia z postępowania rekrutacyjnego na danym kierunku na rok akademicki 2020/2021.

W systemie IRK istnieje możliwość ustawienia priorytetu przypisania opłaty rekrutacyjnej do kierunku studiów. Sprawdź prawidłowość ustawienie priorytetów do końca trwania rejestracji w systemie IRK.

OPŁATY ZA STUDIA

Na Uniwersytecie Wrocławskim studia stacjonarne prowadzone w języku polskim są bezpłatne dla Polaków, pozostałych obywateli UE oraz posiadaczy Karty Polaka. Płatne są natomiast studia niestacjonarne (wieczorowe i zaoczne), studia podyplomowe oraz studia w języku angielskim. Szczegółowe informacje dotyczące cen będą dostępne w zakładce OPŁATY na stronie danego kierunku.

Dla obcokrajowców, którzy są spoza UE i nie posiadają Karty Polaka, wszystkie rodzaje studiów są płatne. Szczegóły znajdziesz w zakładce CUDZOZIEMCY na stronie danego kierunku.

POMOC MATERIALNA

Masz prawo do otrzymywania pomocy materialnej bez względu na to, czy studiujesz na studiach stacjonarnych czy niestacjonarnych. Na Uniwersytecie Wrocławskim istnieją różne formy takiej pomocy, niektóre uzależnione są od wyników w nauce, a niektóre od sytuacji finansowej rodziny studenta. Wysokość stypendium i próg dochodowy, od którego zależy kwota stypendium, określane są co roku w zarządzeniu rektora. Poniżej podajemy kwoty obowiązujące w roku akademickim 2018/2019.

Stypendium socjalne możesz otrzymać, jeśli jesteś w trudnej sytuacji materialnej. Przysługuje Ci ono, jeśli średnia wysokość dochodu netto przypadająca na jednego członka rodziny nie przekracza określonej kwoty (ok. 1.050 zł). Wysokość stypendium waha się od 370 do 570 zł miesięcznie.

Stypendium dla osób niepełnosprawnych możesz otrzymać, jeśli posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez organ właściwy do wydawania takich orzeczeń. W zależności od stopnia niepełnosprawności otrzymasz od ok. 320 do 570 zł miesięcznie bez względu na wysokość dochodu.

Zapomoga jest to jednorazowe świadczenie pieniężne, o które możesz się ubiegać, jeżeli znajdziesz się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej. Wysokość zapomogi waha się od ok. 300 do 1200 zł.

Stypendium rektora dla najlepszych studentów przysługuje Ci, jeśli uzyskałeś wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe, lub artystyczne lub sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym. O takie stypendium może ubiegać się także student I roku studiów, który jest laureatem olimpiady międzynarodowej albo laureatem lub finalistą olimpiady stopnia centralnego, o których mowa w przepisach o systemie oświaty albo medalistą co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie, o którym mowa w przepisach o sporcie. Takie stypendium wynosi 600 zł miesięcznie.

Wszystkie świadczenia pomocy materialnej przyznawane są na wniosek studenta. Oprócz nich najlepsi studenci mogą otrzymywać także stypendia ministra za wybitne osiągnięcia (przyznawane na wniosek Rady Wydziału przedstawiony przez rektora).

Świadczenia pomocy materialnej finansowane są z budżetu państwa ze środków przyznawanych uczelni w ramach funduszu stypendialnego.

Więcej informacji: wsparcie dla studentów.

Dział Spraw Studenckich pl. Uniwersytecki 1 (gmach główny, pok. 127) 50-137 Wrocław tel. +48 71 375 27 17 e-mail: sprawystudenckie@uwr.edu.pl

WSPARCIE OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

Od kilku lat konsekwentnie wprowadzany jest w życie projekt uczelni otwartej i dostępnej dla wszystkich. Na Uniwersytecie Wrocławskim studenci ze stwierdzoną niepełnosprawnością, w zależności od jej rodzaju i stopnia, mają prawo m.in. do: szczególnych warunków uczestnictwa w zajęciach oraz indywidualnych terminów i form ich zaliczania, a także różnorodnych ułatwień w studiowaniu.

Wsparciem dla osób z niepełnosprawnością zajmuje się Zespół ds. Obsługi Studentów i Doktorantów z Niepełnosprawnością UWr. Oferuje on m.in.:

 • pomoc asystenta dydaktycznego – jego zadaniem będzie pomoc w wynikających z niepełnosprawności trudnościach z nauką, a dokładny zakres jego obowiązków jest  zawsze dopasowany do indywidualnych potrzeb danej osoby
 • dojazdy na zajęcia i z powrotem do domu w granicach Wrocławia
 • indywidualny lektorat języka obcego realizowanego przez Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych UWr w ramach programu studiów
 • pomoc tłumacza Języka Migowego
 • kurs orientacji przestrzennej
 • adaptację materiałów dydaktycznych – przekształcenie książek do postaci elektronicznej, aby były one dostępne dla osób z dysfunkcją narządu wzroku
 • wypożyczenie sprzętu specjalistycznego
 • konsultacje w poradni psychologicznej
 • współpracę z pełnomocnikiem rektora ds. podnoszenia jakości kształcenia studentów z niepełnosprawnością
 • współpracę z pełnomocnikiem rektora ds. studentów i doktorantów z niepełnosprawnością

Zespół ds. Obsługi Studentów i Doktorantów z Niepełnosprawnością
ul. Kuźnicza 49/55 pokój nr 18
e-mail: niepelnosprawni@uwr.edu.pl
tel. +48 71 375 26 64

SŁOWNICZEK POJĘĆ

STUDIA I STOPNIA (licencjackie lub inżynierskie) – studia wyższe, na które można zostać przyjętym, jeśli posiada się świadectwo dojrzałości. Trwają 6 (licencjackie) lub 7 (inżynierskie) semestrów, kończą się obroną pracy dyplomowej i uzyskaniem tytułu licencjata lub inżyniera. Można po nich kontynuować naukę np. na studiach II stopnia.

STUDIA II STOPNIA (magisterskie) – studia wyższe, na które można aplikować, kiedy ukończy się studia I stopnia. Również prowadzone są w formie stacjonarnej i niestacjonarnej. Trwają zwykle 4 semestry, kończą się obroną pracy dyplomowej i uzyskaniem tytułu magistra.

STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE – studia wyższe, na które można zostać przyjętym, jeśli posiada się świadectwo dojrzałości. Nie są podzielone na stopnie, trwają 10 semestrów. Kończą się obroną pracy dyplomowej i uzyskaniem tytułu magistra.

STUDIA PODYPLOMOWE – studia, które można podjąć, jeśli posiada się dyplom ukończenia studiów wyższych, czyli co najmniej studiów I stopnia. Trwają zwykle od 2 do 4 semestrów i prowadzone są w formie niestacjonarnej. Są to studia płatne.

STUDIA STACJONARNE – studia, na których zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w języku polskim dla obywateli Unii Europejskiej, w tym Polaków, są bezpłatne.

STUDIA NIESTACJONARNE WIECZOROWE – studia płatne, na których zajęcia odbywają się zwykle w wybrane dni tygodnia w godzinach popołudniowo-wieczornych.

STUDIA NIESTACJONARNE ZAOCZNE – studia płatne, na których zajęcia odbywają się najczęściej w weekendy, zwykle dwa razy w miesiącu.

SPECJALNOŚĆ, SPECJALIZACJA – wyodrębniona część danego kierunku studiów, którą wybiera się w zależności od zainteresowań naukowych czy zawodowych. W przypadku większości kierunków specjalność lub specjalizację wybiera się na I lub II roku studiów. Na Uniwersytecie Wrocławskim jest do wyboru około 240 specjalności oraz specjalizacji, często po kilka na kierunku.

REKRUTACJA – proces przyjmowania kandydatów na studia – trzeba go przejść, by zostać przyjętym. Na UWr rekrutacja na studia I i II stopnia oraz jednolite magisterskie i podyplomowe odbywa się drogą elektroniczną przez system IRK (zob. REJESTRACJA). Jej dokładne procedury i harmonogram publikowane są na stronie danego kierunku.

REJESTRACJA – rozpoczyna proces rekrutacji. Aby podjąć studia na naszej uczelni, należy zarejestrować się w systemie IRK (Internetowa Rejestracja Kandydatów).

IRK – system Internetowej Rejestracji Kandydatów na studia na Uniwersytecie Wrocławskim , który dotyczy kandydatów na wszystkie kierunki i rodzaje studiów. Formularz rejestracyjny dostępny jest m.in. przy opisie każdego kierunku (przycisk REKRUTUJ) na stronie www.rekrutacja.uni.wroc.pl lub bezpośrednio na stronie www.irka.uni.wroc.pl.

IRC – system Internetowej Rejestracji Cudzoziemców na studia w języku angielskim dostępny poprzez stronę www.international.uni.wroc.pl.

HARMONOGRAM REKRUTACJI – określa terminy, w jakich powinno się dokonać określonych czynności, np. zarejestrować się lub złożyć dokumenty. W harmonogramie podawane są także m.in. terminy dodatkowych egzaminów, rozmów kwalifikacyjnych czy ogłoszenia list osób do przyjęcia.

OPŁATA REKRUTACYJNA – bezzwrotna opłata obowiązująca kandydata na studia I i II stopnia oraz jednolite magisterskie (z opłat zwolnieni są olimpijczycy, kandydaci na studia podyplomowe oraz kandydaci do szkół doktorskich). Jej wniesienie, obok rejestracji w IRK, jest warunkiem przystąpienia do procesu rekrutacji. Opłata ta wynosi 85 zł za każdy kierunek studiów.

PYTANIA I ODPOWIEDZI

PROCEDURY

 • Co to jest II i III tura naboru? W II i III turze naboru mają szansę dostać się na studia osoby, które w I turze znalazły się na liście rezerwowej. Nie trzeba w niej potwierdzać chęci udziału ani wnosić ponownie opłaty rekrutacyjnej, gdyż kandydaci, którzy w I turze naboru znaleźli się na liście rezerwowej, będą automatycznie brani pod uwagę w kolejnych turach, o ile do nich dojdzie.
 • Czy mogę brać udział w II i III turze naboru, jeśli nie brałem udziału w I turze? Niestety nie. II i III tura rekrutacji dotyczy tylko tych osób, które od początku brały udział w rekrutacji i zarejestrowały się w systemie IRK przed I turą. Ci, którzy tego nie zrobili, muszą czekać na rekrutację dodatkową.
 • Czy zawsze na wszystkich kierunkach jest II i III tura naboru? Zwykle tak, bo nawet na bardzo obleganych kierunkach zdarza się, że część osób zakwalifikowanych do przyjęcia, rezygnuje z przyznanego miejsca, zwalniając je w ten sposób dla osób z listy rezerwowej.
 • Jeśli w I turze dostanę się na jakieś studia i złożę tam dokumenty, a na swój wymarzony kierunek dostanę się dopiero w II czy III turze, to czy mogę zrezygnować z tego pierwszego? Tak. W tej sytuacji należy w terminie 14 dni złożyć w odpowiednim dziekanacie pisemną rezygnację, dzięki czemu zwolni się miejsce dla kogoś z listy rezerwowej.
 • Czym różni się rekrutacja dodatkowa od II i III tury naboru? Osobom, które nie zostały przyjęte na studia w rekrutacji letniej (w żadnym z trzech naborów) lub musiały przystąpić do matury w sierpniu, rekrutacja dodatkowa daje możliwość zapisania się na te kierunki, na których zostały wolne miejsca.
 • Czy w rekrutacji dodatkowej trzeba od nowa zakładać konto w IRK? Jeśli konto w IRK zostało założone w tym roku przy rekrutacji letniej, to nie trzeba. Muszą je założyć tylko ci, którzy wcześniej nie przystępowali do rekrutacji.
 • Jakie kierunki dostępne są w zimowej rekrutacji? To zależy od rekrutacji letniej, ale zazwyczaj kierunków do wyboru w rekrutacji zimowej jest niewiele. W tym roku była to tylko matematyka, informatyka i inżynieria geologiczna.
 • Czy muszę kogoś informować, jeśli chcę wziąć udział w II i III turze rekrutacji? Udział w II i III turze naboru jest automatyczny dla osób, które brały udział w I turze.
 • Czy powinienem czekać do wyników matury, żeby zarejestrować się na studia? Absolutnie nie. Wyniki matury nie są Ci potrzebne, by zarejestrować się w naszym systemie IRK. Do systemu nie wprowadzasz samodzielnie wyników matur, system automatycznie pobiera wyniki maturalne z Krajowego Rejestru Matur.

PROGI PUNKTOWE I LIMITY

 • Jakie są progi punktowe na poszczególnych kierunkach? Uniwersytet Wrocławski nie określa minimalnych progów punktowych*. Na liście kandydatów do przyjęcia na studia znajdą się osoby, które w postępowaniu rekrutacyjnym otrzymały największą liczbę punktów. Osoby te są przyjmowane aż do wyczerpania limitu miejsc określonego na dany kierunek.
 • Jaką liczbę punktów miała ostatnia osoba na liście, która dostała się np. na psychologię podczas poprzedniej rekrutacji? Taka informacja nie ma żadnego znaczenia dla tegorocznych kandydatów. W każdym roku zmienia się liczba punktów, która umożliwia zakwalifikowanie się na studia, bo zależy ona m.in. od stopnia trudności matury. Nie należy zatem sugerować się danymi z ubiegłorocznych rekrutacji, bo mogą one być mylące. Z tego względu UWr nie podaje takich informacji.
 • Dlaczego po I turze naboru w systemie IRK mam status „zakwalifikowany”, jeśli moja pozycja na liście rankingowej to 351 a limit miejsc wynosił 270? Jeśli masz status „zakwalifikowany”, to nie przejmuj się swoją pozycją na liście rankingowej i limitem miejsc. Skompletuj dokumenty i złóż je w odpowiednim czasie i miejscu na uczelni. Każdy, kto ma status „zakwalifikowany”, ma zagwarantowane miejsce na uczelni, o ile złoży dokumenty.

*za wyjątkiem wybranych kierunków na Wydziale Matematyki i Informatyki oraz na Wydziale Fizyki i Astronomii. Szczegóły znajdziesz w zakładce ZASADY na stronie danego kierunku.

DOKUMENTY

 • Czy dokumenty muszę składać osobiście? Nie, dokumentów nie trzeba składać osobiście, jednak w przypadku dostarczania ich za pośrednictwem poczty lub kuriera wymagane jest notarialne poświadczenie kserokopii świadectwa dojrzałości (lub dyplomu, jeśli kandydujesz na studia II stopnia). Pamiętaj, że przesyłka musi dotrzeć na uczelnię w terminie określonym w harmonogramie – decydująca jest data dostarczenia dokumentów, a nie data stempla pocztowego czy termin nadania przesyłki. W przypadku składania dokumentów za pośrednictwem osób trzecich wystarczy podpisane pełnomocnictwo, którego wzór będzie można pobrać z zakładki Dokumenty na stronie danego kierunku.
 • Jakie dokumenty muszą być poświadczone notarialnie? W przypadku kandydatów na studia I stopnia stacjonarne i jednolite magisterskie notariusz musi potwierdzić zgodność z oryginałem kserokopii kserokopii świadectwa dojrzałości. Dodatkowo jeśli jesteś laureatem lub finalistą olimpiady wymagane jest także potwierdzenie kserokopii zaświadczenia o nabytych uprawnieniach zwalniających z postępowania rekrutacyjnego. Jeśli natomiast kandydujesz na studia II stopnia, notariusz musi potwierdzić kserokopię dyplomu ukończenia studiów.
 • Czy koleżanka, przez którą chcę podać dokumenty, musi mieć do tego upoważnienie? Tak, każda osoba trzecia, która w Twoim imieniu będzie składać dokumenty, musi mieć podpisane przez Ciebie pełnomocnictwo, którego wzór będzie można pobrać z zakładki Dokumenty na stronie danego kierunku.
 • Czy kandydaci, którzy znajdują się na liście rezerwowej, też muszą składać dokumenty? Nie. Kandydaci, którzy po I turze rekrutacji znaleźli się na liście rezerwowej, powinni czekać na wyniki II tury naboru. Jeśli wtedy znajdą się na liście kandydatów zakwalifikowanych, wówczas będą zobligowani do złożenia dokumentów.
 • Gdzie należy dostarczyć dokumenty? Dokumenty przyjmowane są przez komisje rekrutacyjne na poszczególnych wydziałach. Adresy znajdują się na stronie rekrutacyjnej przy danym kierunku – w zakładce harmonogram pod tabelką.
 • Jakie dokumenty powinienem dostarczyć? W większości wypadków jest to świadectwo maturalne oraz podanie o przyjęcie na studia wydrukowane z systemu IRK.
 • Czy muszę wraz z dokumentami przynosić zdjęcie w wersji papierowej? Ponieważ na wszystkich wydziałach indeksy są w formie elektronicznej, wystarczy że wgrasz do systemu IRK zdjęcie w wersji elektronicznej.
 • Czy zdjęcie do legitymacji powinno być takie jak do dowodu osobistego? Tak. Sprawdź szczegóły
 • W jaki sposób mogę zrezygnować ze studiów? W przypadku rezygnacji z podjęcia studiów złożone dokumenty wydawane są na pisemny wniosek kandydata (wzór rezygnacji z podjęcia studiów znajduje się w zakładce DOKUMENTY na stronie danego kierunku) do rąk własnych, bądź upoważnionej przez niego osobie lub odesłane pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

OPŁATA REKRUTACYJNA

 • Zrealizowałem opłatę rekrutacyjną, ale w IRK wciąż nie jest ona odnotowana. Dlaczego? Opłata rekrutacyjna księgowana jest minimum 5 dni roboczych, czasem dłużej. Pod uwagę brana jest data wykonania przelewu, a nie data jego zaksięgowania, dlatego jeśli przelew został zrobiony przed upływem terminu, wszystko jest w porządku. Należy poczekać na zaksięgowanie opłaty w systemie IRK.
 • W jaki sposób można dokonać opłaty rekrutacyjnej? Można to zrobić na kilka sposobów. Po wygenerowaniu z systemu IRK gotowego blankietu, opłatę można uiścić np. na poczcie. Można także zrobić przelew, sprawdzając wcześniej w systemie IRK dane do przelewu.
 • Co wpisać w tytule przelewu? Nie ma to znaczenia. Numer konta, na które należy wnieść opłatę rekrutacyjną, jest indywidualnym subkontem, dlatego wystarczy wpisać „opłata rekrutacyjna 2019”.
 • Czy przelew muszę zrobić z mojego konta, czy może go zrobić za mnie np. mama? Nie jest istotne, z jakiego konta zostanie zrealizowany przelew. Ważne, żeby pieniądze wpłynęły na indywidualne subkonto kandydata w określonym terminie.
 • Czy muszę jeszcze raz wnosić opłatę rekrutacyjną za udział w II i III turze? Nie ma takiej potrzeby.
 • Czy opłatę rekrutacyjną powinienem wnieść w dniu rejestracji w systemie IRK? Niekoniecznie. Kandydat w systemie IRK może zarejestrować się np. w maju, a opłatę rekrutacyjną wnieść dopiero ostatniego dnia trwania rekrutacji, czyli w lipcu.
 • Co to jest priorytet przypisania opłaty rekrutacyjnej do danego kierunku studiów? Kandydat wnosi całość opłaty rekrutacyjnej naliczonej przez system IRK w wysokości zależnej od liczby wybranych kierunków studiów/specjalności, przy uwzględnieniu priorytetu przypisania opłaty rekrutacyjnej do kierunku studiów/specjalności, najpóźniej w dniu zakończenia internetowej rejestracji kandydatów, określonym w harmonogramie rekrutacji.

Nie ma tu odpowiedzi na nurtujące Cię pytania? Zadzwoń lub napisz e-mail, korzystając z kontaktów poniżej.

NAJWAŻNIEJSZE KONTAKTY

Informacje dotyczące zasad rekrutacji Polaków i cudzoziemców na studia w języku polskim
DZIAŁ NAUCZANIA
pl. Uniwersytecki 1 (gmach główny, pok. 238) 50-137 Wrocław
poniedziałek–piątek 10.00–15.00
tel. +48 71 343 01 43, +48 71 375 22 37, +48 71 375 22 55
rekrutacja@uwr.edu.pl

Informacje dotyczące zasad rekrutacji Polaków i cudzoziemców na studia w języku angielskim
BIURO WSPÓŁPRACY MIĘDZYNARODOWEJ (INTERNATIONAL OFFICE)
pl. Uniwersytecki 1 (gmach główny, parter, pok. 36) 50-137 Wrocław
poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 10.00–15.00 (środa nieczynne)
tel. +48 71 375 28 77
international@uwr.edu.pl

Informacje dotyczące zasad studiowania
DZIEKANATY I INSTYTUTY POSZCZEGÓLNYCH WYDZIAŁÓW

PODSTAWA PRAWNA

 • Zasady rekrutacji na studia dla obywateli polskich w roku akademickim 2020/2021 reguluje uchwała nr 119/2019 Senatu UWr
 • Zasady rekrutacji na studia dla cudzoziemców w roku akademickim 2020/2021 reguluje uchwała nr 120/2019 Senatu UWr
 • Procedury rejestracji w systemach Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK) i Internetowej Rejestracji Cudzoziemców na studia w j. angielskim (IRC) oraz zasady organizacji procesu rekrutacji zostaną ustalone wiosną 2020 r.
 • Wykaz olimpiad i konkursów, których laureaci i finaliści są przyjmowani na studia bez postępowania kwalifikacyjnego, określa uchwała nr 42/2018 Senatu UWr (wraz z późniejszymi zmianami).
 • Opłaty za studia w roku akademickim 2020/2021 zostaną ustalone wiosną 2020 r.
 • Limity miejsc na rok akademicki 2020/2021 zostaną ustalone wiosną 2020 r.

JESTEM STUDENTEM I CO DALEJ?

Nowy rok akademicki rozpoczyna się uroczystą inauguracją, w której uczestniczą m.in. rektor i prorektorzy. Rektor to osoba, która zarządza uczelnią. Jego kadencja trwa cztery lata. Jeśli do rektora zwracasz się pisemnie, możesz użyć skrótu JM, co jest skrótem od „Jego Magnificencja”. Obecnie rektorem UWr jest prof. Adam Jezierski. Prorektorzy są zastępcami rektora i zajmują się konkretnymi dziedzinami. Na UWr od września 2016 r. jest pięcioro prorektorów: ds. nauczania (prof. Ryszard Cach), ds. nauki (prof. Iwona Bartoszewicz), ds. studenckich (dr hab. Rafał Wojciechowski, prof. UWr), ds. finansów i rozwoju (prof. Wiesława Miemiec) oraz ds. współpracy z zagranicą i projektów międzynarodowych (prof. Jan Burdukiewicz). Szczegóły na uni.wroc.pl/wladze.

Zapewne pierwszą uroczystością uczelnianą, w jakiej weźmiesz udział będzie immatrykulacja, podczas której złożysz ślubowanie i dopiero po niej zostaniesz przyjęty w poczet studentów. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz uczestniczyć w immatrykulacji, w ciągu dwóch tygodniu powinieneś pojawić się w dziekanacie, by dopełnić formalności — jeśli tego nie zrobisz, możesz zostać skreślony z listy studentów. Na wszystkich wydziałach UWr tradycyjne indeksy zostały zastąpione e-indeksami; w takiej sytuacji podczas immatrykulacji otrzymasz jedynie legitymację. Tradycyjny indeks otrzymają tylko studenci ISM (indywidualnych studiów międzyobszarowych).

Dziekanat to miejsce, które na pewno szybko poznasz – to tam będziesz załatwiał sprawy organizacyjne oraz kierował oficjalne pisma i wnioski. W dziekanacie odbierzesz ELS – elektroniczną legitymację studencką, która jest dokumentem poświadczającym, że jesteś studentem UWr i upoważniającym Cię do różnych zniżek. Na swojej legitymacji studenckiej możesz także zakodować bilet Urbancard, ponadto stanowi ona także kartę Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu.

Dziekanat wspiera administracyjnie dziekana, czyli kierownika wydziału. Do władz wydziałowych należą także prodziekani, posiadający odmienne zakresy obowiązków. Na różnych wydziałach UWr swoje funkcje piastują więc m.in. prodziekani ds. dydaktyki, spraw socjalnych, studiów niestacjonarnych itd.  Szczegóły na uni.wroc.pl/wydzialy.

Na początku semestru weźmiesz udział w szkoleniu bibliotecznym, podczas którego nauczysz się, jak sobie radzić w bibliotece swojego instytutu czy zakładu. Ta wiedza przyda Ci się także, kiedy będziesz chciał skorzystać z Biblioteki Uniwersyteckiej, która mieści się przy ul. Karola Szajnochy 7/9 (blisko Rynku), oraz w nowym gmachu przy ul. Fryderyka Joliot-Curie 12 – niedługo wszystkie zbiory zostaną tam przeniesione. Pamiętaj, że poza bibliotekami uniwersyteckimi, we Wrocławiu działa m.in. Miejska Biblioteka Publiczna, która ma kilkadziesiąt filii, Dolnośląska Biblioteka Publiczna i Biblioteka Ossolineum. Oprócz szkolenia bibliotecznego musisz także przejść szkolenie BHP (w formie e-learningu).

Po tych wszystkich przygotowaniach możesz już zacząć zajęcia na swoim kierunku. W planie zajęć znajdziesz wykłady, podczas których prowadzący przedstawiają teoretyczną wiedzę z danej dziedziny. Mają one zazwyczaj formę rozbudowanego monologu, chociaż zdarza się, że można zadawać pytania. Obecność na wykładach nie jest obowiązkowa, ale warto na nie chodzić, by bez problemów przystąpić do egzaminu. Ćwiczenia poszerzają wiedzę przez zajęcia praktyczne, często stanowią uzupełnienie wykładu. Są one obowiązkowe. Laboratoria także należą do zajęć praktycznych, podczas nich przeprowadzasz badania i doświadczenia na sprzęcie dostarczonym przez instytut. Na tych zajęciach również wymagana jest obecność. Konwersatorium to rodzaj zajęć, podczas których wykładowca prowadzi rozmowę ze studentami na tematy poruszane podczas wykładów.

Swoje umiejętności językowe będziesz szlifować podczas lektoratów prowadzonych przez Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych (SPNJO) na studiach I i II stopnia zarówno stacjonarnych, jak i niestacjonarnych. W Studium nauczysz się języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego, włoskiego, łaciny i greki. Zanim zaczniesz zajęcia, przystąpisz do testu kwalifikacyjnego, dzięki któremu zostaniesz zakwalifikowany do grupy na odpowiednim poziomie. Na I stopniu studiów będziesz zobowiązany zaliczyć język obcy na poziomie B2II, a na II stopniu – na poziomie B2+. Jeśli znasz język na wymaganym poziomie, przeznaczoną pulę godzin możesz przeznaczyć na fakultatywną naukę innego języka. Szczegóły na spnjo.uni.wroc.pl.

Podczas studiów musisz także odbyć zajęcia z wychowania fizycznego. Organizacją tych zajęć zajmuje się Uniwersyteckie Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu znajdujące się przy ul. Przesmyckiego 10. Centrum dysponuje halą sportową, salami gimnastycznymi, siłownią i ścianą wspinaczkową, a większość zajęć dla studentów prowadzonych jest bezpłatnie. Zapłacić musisz za zajęcia pływania, tenisa, jeździectwa, narciarstwa, kajakarstwa czy wioślarstwa — dodatkowa opłata wynika w tych przypadkach z konieczności pokrycia kosztów wynajmu obiektów. Masz do wyboru ponad 30 rodzajów zajęć.

Seminaria to zajęcia, które pojawią się w Twoim planie, kiedy będziesz już na wyższych latach studiów. Zazwyczaj poświęcone są one konkretnemu zagadnieniu i mają pomóc m.in. w napisaniu pracy dyplomowej. Proseminaria z kolei przygotowują do wyboru seminarium i samodzielnej pracy.

Podczas studiów możesz także zetknąć się z repetytoriami mającymi na celu powtórkę partii materiału, z zajęciami fakultatywnymi, które są nieobowiązkowe, z zajęciami monograficznymi, które poświęcone są dogłębnemu poznaniu określonego zagadnienia i z przedmiotami opcyjnymi, czyli przedmiotami do wyboru.

Podczas studiów na pewno skorzystasz z konsultacji, czyli indywidualnych spotkań z prowadzącym zajęcia, podczas których będziesz mógł wyjaśnić wątpliwości i uzyskać odpowiedzi na swoje pytania. Ponadto czekają Cię kolokwia, czyli ustne lub pisemne sprawdziany wiedzy z omówionej partii materiału, i oczywiście egzaminy. Możesz przystąpić także do egzaminu eksternistycznego, czyli takiego, który zdaje się bez chodzenia na zajęcia, za zgodą organizatorów. Egzaminy zdajesz podczas sesji — kończą one każdy z semestrów.

Z ważnych przyczyn rektor ogłasza czasami dni rektorskie oraz godziny rektorskie, czyli czas wolny od zajęć. Na uni.wroc.pl/organizacja-roku-akademickiego znajdziesz szczegóły o dniach rektorskich, terminach sesji, przerwach świątecznych oraz o początku nowego semestru. Na studiach spotkasz się także z godzinami dziekańskimi, które ogłaszają dziekani poszczególnych wydziałów. Informacje o godzinach dziekańskich znajdziesz na stronie swojego wydziału.

Na stronie głównej uczelni polecamy zakładkę Studenci, na której znajdziesz informacje m.in. o domach studenckich, wsparciu finansowym, działalności studenckiej, a także Przewodnik dla pierwszorocznych.

UWr posługuje się systemem punktów ECTS, co oznacza, że każdy przedmiot realizowany w ramach Twojego kierunku studiów ma przypisaną odpowiednią liczbę punktów. W zależności od tego, co studiujesz, musisz uzyskać:

– 180 pkt na studiach licencjackich (I stopnia) – 210 pkt na studiach inżynierskich (I stopnia) – 120 pkt na studiach magisterskich (II stopnia) – 300 pkt na studiach magisterskich jednolitych

Europejski System Transferu Punktów (European Credit Transfer System) został opracowany przez Komisję Europejską i posługują się nim prawie wszystkie europejskie szkoły wyższe.

Studia kończą się napisaniem pracy dyplomowej i jej obroną. Wtedy z tytułem magistra, licencjata lub inżyniera opuścisz mury Uniwersytetu Wrocławskiego. A może postanowisz zrobić karierę naukową na naszej uczelni albo wrócisz do niej na studia podyplomowe? Póki co – życzymy Ci satysfakcjonującego pobytu na Uniwersytecie Wrocławskim!