ASYSTA MIĘDZYKULTUROWA – DZIECI UKRAIŃSKOJĘZYCZNE

Proponowane studia podyplomowe zostały zaplanowane przede wszystkim z myślą o nauczycielach, pedagogach, psychologach i innych osobach, które już są zatrudnione lub pragną zostać zatrudnione w polskich placówkach edukacyjnych – przedszkolach i szkołach podstawowych. Są one skierowane również do osób, które chcą doskonalić swoje umiejętności w pracy z dziećmi ukraińskimi – przeznaczone są zatem dla animatorów kultury, edukatorów, bibliotekarzy, osób związanych z organizacjami pozarządowymi, wolontariuszy itd. oraz wszystkich osób zainteresowanych proponowaną tematyką.

Studia mają charakter dokształcający, teoretyczno-praktyczny z innowacyjnym podejściem, które związane jest z połączeniem modułu językowego z modułem pedagogicznym.

Uruchomienie proponowanych studiów podyktowane jest niezwykle pilną potrzebą społeczną związaną z obecnością w Polsce dzieci ukraińskich z doświadczeniem migracji wojennej – ich funkcjonowaniem w polskim systemie oświatowym, inkluzją społeczną, integracją ze środowiskiem rówieśniczym, ale również zachowaniem ich tożsamości, poszanowaniem wartości, kultury i religii.

Program:

Przedmioty ukrainistyczne, w tym m.in.: praktyczna nauka języka ukraińskiego (od podstaw) + przedmioty dodatkowe (m.in. realioznawstwo, ukraińska literatura dziecięca, historia Ukrainy, praktyka przekładu), pakiet zajęć pedagogiczno-psychologicznych (m.in. diagnoza dziecka z doświadczeniem migracji, muzyka, aktywność fizyczna w poprawie dobrostanu dziecka z doświadczeniem migracji, praca w grupie zróżnicowanej kulturowo, współpraca z rodzicami/rodziną dziecka z doświadczeniem migracji, psychoedukacja dla asystentów międzykulturowych) oraz zajęcia warsztatowe z asystentami międzykulturowymi.

Przewidywany poziom znajomości języka ukraińskiego po trzech semestrach studiów – B1.

Czas trwania studiów: 3 semestry, 535 godzin zajęć

Kadra:

Doświadczeni wykładowcy i instruktorzy Zakładu Ukrainistyki IFS UWr, Instytutu Pedagogiki UWr, Wrocławskiej AWF i Fundacji „Kalejdoskop Kultur”.

Uzyskane kwalifikacje:

Wysoki stopień kompetencji językowej uwzględniający nie tylko podręcznikową znajomość języka ukraińskiego, ale również umiejętności lingwistyczne związane z zachowaniem sytuacyjnym (przedszkolnym, szkolnym), znajomość ukraińskich realiów i konwencje środowiskowe, umiejętności translatorskie; kompetencje z zakresu pedagogiki i psychologii związane z funkcjonowaniem dzieci ukraińskich w realiach polskich placówek edukacyjnych – przedszkoli i szkół.

Zdobyte wykształcenie kompleksowo przygotują Absolwenta/kę m.in. do podjęcia pracy w placówkach edukacyjnych w charakterze pomocy nauczyciela, ale również do pełnienia innych funkcji, w których pożądane są umiejętności Asystenta Międzykulturowego (fundacje, organizacje pozarządowe, administracja itp.)

Zasady rekrutacji: o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń oraz złożenie wymaganych dokumentów we wskazanym czasie. Na studia mogą zostać przyjęci absolwenci studiów licencjackich lub magisterskich wszystkich profili.

UWAGA!

Cudzoziemcy rekrutują się na podstawie przepisów obowiązujących na Uniwersytecie Wrocławskim.

Nie jest wymagane przedstawienie państwowego certyfikatu czy zaświadczenia potwierdzającego znajomość języka polskiego. Jednakże ostateczna decyzja o przyjęciu na studia cudzoziemca uzależniona będzie od wyników rozmowy kwalifikacyjnej (na tematy ogólne) określającej jego stopień znajomości języka polskiego.

Termin rozmów kwalifikacyjnych dla cudzoziemców nieposiadających zaświadczenia o znajomości j. polskiego zostanie podany w najbliższym czasie.

Harmonogram składania dokumentów:

ul. Dawida 1, gab. 48d

lub pocztą z dopiskiem „AMDU” (decyduje data stempla pocztowego)

• podanie o przyjęcie na studia podyplomowe wydrukowane z systemu IRK;
  • kserokopię dyplomu poświadczoną notarialnie bądź przez jednostkę przyjmującą dokumenty.

O przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń a następnie złożenie kompletnej dokumentacji. Studia zostaną uruchomione pod warunkiem przyjęcia min. 25 osób. Górny limit przyjęć ustalono na 50 osób.

• zaświadczenie potwierdzające znajomość języka polskiego minimum na poziomie B1 – jeżeli kandydat nie posiada państwowego certyfikatu czy zaświadczenia potwierdzającego znajomość języka polskiego, decyzja o przyjęciu na studia cudzoziemca uzależniona będzie od wyników rozmowy kwalifikacyjnej (na tematy ogólne) określającej jego stopień znajomości języka polskiego.
    Z rozmowy kwalifikacyjnej zwolnieni są kandydaci posiadający:
    – zezwolenie na pobyt stały;
    – Kartę Polaka;
    – świadectwo dojrzałości wydane w polskim systemie oświaty;
    – dyplom ukończenia studiów wyższych w polskim języku wykładowym.

Ocena zagranicznych dyplomów z punktu widzenia polskiego prawa – link.

Studia Podyplomowe Asysta Międzykulturowa – Dzieci Ukraińskojęzyczne3200

Kierownik studiów: dr hab. Przemysław Jóźwikiewicz, prof. UWr