Uniwersytet Wrocławski

REKRUTACJA

MENU

ESG W PRAKTYCE

studia podyplomowe

Opis kierunku:

W dobie zmian klimatycznych, postępującej degradacji środowiska, spadku bioróżnorodności i narastających nierówności społecznych, zrównoważony rozwój staje się jednym z  kluczowych elementów strategii biznesowych w organizacjach. Możliwość zastosowania zasad ESG (Environmental, Social, Governance) pozwala na tworzenie długoterminowej wartości zarówno dla organizacji, jak i dla społeczeństwa oraz środowiska. Współczesne wymagania dotyczące raportowania zrównoważonego rozwoju stanowią fundamentalne narzędzie weryfikacji realizacji celów ESG, zapewniając porównywalność i przejrzystość danych. Dla skutecznego wdrażania tych zasad niezbędne jest również uwzględnienie otoczenia regulacyjnego. Kluczowymi regulacjami w tym obszarze są dyrektywa o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), dyrektywa w sprawie należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSDDD) oraz rozporządzenie w sprawie taksonomii UE. Wejście w życie dyrektywy CSRD prowadzi do znacznego wzrostu liczby organizacji zobowiązanych do raportowania w zakresie ESG, co może obejmować nawet 4-5 tysięcy polskich firm. W związku z powyższym, istnieje pilna potrzeba stworzenia studiów podyplomowych, które wyposażają uczestników w niezbędną wiedzę, umiejętności i kompetencje dotyczące zrównoważonego rozwoju, społecznej odpowiedzialności biznesu, zarządzania środowiskowego oraz raportowania niefinansowego. Program studiów skupia się na najlepszych praktykach z tych obszarów, co pozwoli absolwentom skutecznie wdrażać zdobytą wiedzę w swoich karierach zawodowych. Słuchacze będą mieli szansę na zdobycie odpowiednich kwalifikacji w obliczu rosnącego zapotrzebowania na specjalistów w zakresie zrównoważonego rozwoju, w tym raportowania niefinansowego. Proponowany program ma na celu nie tylko przygotowanie wyspecjalizowanej kadry, ale także jest szansą na rozwój kariery dla osób pragnących zająć się tematyką zrównoważonego rozwoju w swoich organizacjach. Weryfikacja umiejętności zdobytych przez słuchaczy będzie odbywać się poprzez różnorodne formy oceny, w tym egzamin dyplomowy oraz prace własną, a także certyfikację przez DEKRA Polska sp. z o.o. Po ukończeniu studiów słuchacze otrzymają świadectwo ukończenia studiów oraz certyfikat Specjalisty ds. Zrównoważonego Rozwoju, a także certyfikat auditora wewnętrznego według normy ISO 14001 oraz certyfikat specjalisty ds. zarządzania ryzykiem według normy ISO 31000 wystawione przez DEKRA Polska sp. z o.o. Pozwoli to na wyposażenie absolwentów w realne instrumenty pozwalające na zyskanie przewagi konkurencyjnej na rynku pracy. Program Studiów był konsultowany z wiodącymi specjalistami z zakresu ESG, DEKRA Polska sp. z o.o., Project Management Institute Poland oraz zarządami przedsiębiorstw prywatnych i uzyskał pozytywne oceny.

Rekrutacja 2025/2026:

Wymagania: ukończone studia wyższe.

Zasady naboru: przyjęcie na studia następuje po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego na podstawie kompletu dokumentów –  obowiązuje rejestracja w systemie IRK i złożenie kompletu dokumentów.

Zastrzegamy sobie prawo do nieuruchomienia  studiów w razie braku odpowiedniej liczby Kandydatów.

 


 

 


 

HARMONOGRAM REKRUTACJI NA STUDIA

ETAPY POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO:

Termin rejestracji internetowej: 02.06–05.10.2025 r.

Termin składania dokumentów:

lipiec – 14–31.07.2025 r.
pon., wt., śr. godz. 12:00–15:00, czw., pt. 9:00–12:00

sierpień – 01–31.08.2025 r.
pon. – pt. 11:00 – 13:00

wrzesień – październik 01.09–11.10.2025 r.
pon., wt., śr., godz. 12:00–15:00, czw., pt. 9:00–12:00, sob. 9:00–13:00

Miejsce składania dokumentów:

Uniwersytet Wrocławski
Dziekanat Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii
ul. Uniwersytecka 22/26, pok. 4, 5, 6
50-145 Wrocław

Termin rozpoczęcia studiów: październik 2025 r.

Kandydaci na studia podyplomowe składają w miejscu wskazanym przez jednostkę organizacyjną prowadzącą studia następujące dokumenty:

  • podanie o przyjęcie na studia podyplomowe wydrukowane z systemu IRK;
  • kserokopię dyplomu ukończenia studiów poświadczoną za zgodność z oryginałem  – notarialnie bądź przez upoważnionego pracownika jednostki przyjmującej dokumenty;
  • kserokopię dyplomu ukończenia studiów za granicą poświadczoną za zgodność z oryginałem wraz z zaświadczeniem o uznaniu dyplomu za równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi i tytułowi zawodowemu, wydanym po przeprowadzeniu postępowania nostryfikacyjnego – w przypadku, gdy dyplom ukończenia studiów za granicą nie może być uznany za równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi i tytułowi zawodowemu na podstawie umowy międzynarodowej określającej równoważność albo na podstawie art. 326 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, jeżeli jest wymagane;
  • zaświadczenie o posiadaniu przygotowania pedagogicznego lub akt nadania stopnia awansu zawodowego (dotyczy studiów przeznaczonych dla nauczycieli);
  • inne dokumenty, związane ze specyfiką danych studiów podyplomowych, określone przez kierownika studiów w zasadach rekrutacji.

W przypadku wątpliwości, kierownik studiów może zażądać od cudzoziemców i obywateli polskich posiadających dyplom ukończenia studiów uzyskany za granicą legalizacji dyplomu lub apostille. Kierownik studiów może także zażądać przedłożenia tłumaczenia zwykłego na język polski dyplomu i zaświadczenia o posiadaniu przygotowania pedagogicznego lub aktu nadania stopnia awansu zawodowego (dotyczy studiów przeznaczonych dla nauczycieli).

Uwaga!
Uczestnikiem studiów podyplomowych w Polsce może zostać osoba, która posiada kwalifikację pełną co najmniej na poziomie 6 uzyskaną w systemie szkolnictwa wyższego i nauki. Oznacza to, że Twój zagraniczny dyplom daje prawo do ubiegania się o przyjęcie na studia podyplomowe w polskiej uczelni, jeżeli spełnia jedno z poniższych kryteriów:

  1. został uznany za równoważny z polskim odpowiednikiem na podstawie umowy międzynarodowej, lub
  2. został uznany za równoważny z polskim odpowiednikiem w drodze nostryfikacji, lub
  3. został uznany za równorzędny z polskim dyplomem potwierdzającym posiadanie kwalifikacji pełnej co najmniej na poziomie 6 Polskiej Ramy Kwalifikacji na podstawie przepisu art. 326.1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dotyczy dyplomów z państw członkowskich UE, OECD i EFTA).

Ocena zagranicznych dyplomów z punktu widzenia polskiego prawa – link.

Zagraniczne dyplomy nie uprawniają do ubiegania się o przyjęcie na studia podyplomowe jeżeli:

  1. instytucje, które je wydały lub instytucje, w których prowadzone było kształcenie:
    1. nie były akredytowanymi uczelniami w dniu wydania dyplomu lub realizowały program studiów nieposiadający akredytacji w dniu wydania dyplomu;
    2. nie działają w systemie szkolnictwa wyższego żadnego państwa;
  2. program studiów wyższych albo jego część była realizowana niezgodnie z przepisami państwa, na którego terenie było prowadzone kształcenie.

Zastrzegamy sobie prawo do nieuruchomienia  studiów w razie braku odpowiedniej liczby Kandydatów – minimum 15 osób.

KierunekOpłata semestralna [PLN]
Studia Podyplomowe ESG w Praktyce 5750

Miejsce składania dokumentów:

Uniwersytet Wrocławski
Dziekanat Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii
ul. Uniwersytecka 22/26, pok. 4, 5, 6
50-145 Wrocław

Kierownik studiów: dr Piotr Ochman

Dziekanat
Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii
ul. Uniwersytecka 22/26, 50-145 Wrocław
tel.: + 48 71 375 23 71
podyplomowe.wpae@uwr.edu.pl

Miejsce składania dokumentów:

Uniwersytet Wrocławski
Dziekanat Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii
ul. Uniwersytecka 22/26, pok. 4, 5, 6
50-145 Wrocław