KOMUNIKACJA MIĘDZYKULTUROWA
studia podyplomowe
Opis kierunku:
Celem studiów jest uzyskanie kompetencji lub kwalifikacji w zakresie sprawnego funkcjonowania w zróżnicowanym kulturowo środowisku pracy. Program studiów odpowiada na zapotrzebowanie rynku pracy w dziedzinach, w których istotne są kompetencje z zakresu komunikacji międzykulturowej, na przykład w szkolnictwie, administracji publicznej, administracji rządowej, firmach międzynarodowych i organizacjach pozarządowych. Absolwenci studiów podyplomowych Komunikacja Międzykulturowa zostaną wyposażeni nie tylko w wiedz tzw. branżową (w tym m.in. dotycząca zjawisk związanych z wielokulturowością, ochrony praw człowieka, aspektów prawnych powiązanych z komunikacją międzykulturową) i umiejętności praktyczne (w tym mn.in. tworzenie programów ćwiczeń i treningu w zakresie edukacji wielokulturowej oraz antydyskryminacyjnej), ale także w kompetencje społeczne niezbędne w aktywności zawodowej obejmującej poniższe obszary:
- szkolnictwo i edukację (w tym nauczyciele i kadra administracyjna pracująca z dziećmi i młodzieżą cudzoziemską),
- administrację samorządową (m.in. Powiatowe Urzędy Pracy, Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie),
- administrację rządową (m.in. Urząd do Spraw Cudzoziemców, Straż Graniczna, Policja, Urzędy Wojewódzkie),
- organizacje pozarządowe (zajmujące się m.in. doradztwem integracyjnym, asystencją kulturową, organizacją kursów języka polskiego),
- sektor ochrony zdrowia (w tym lekarze i kadra administracyjna pracującą z cudzoziemcami),
- międzynarodowe korporacje (w tym menedżerowie pracujący w zespołach międzynarodowych, pracownicy HR).
Rekrutacja 2025/2026:
Na studia mogą zostać przyjęci absolwenci studiów licencjackich lub magisterskich wszystkich profili. Forma postępowania kwalifikacyjnego: rejestracja w systemie IRK i komplet złożonych dokumentów w wyznaczonym w harmonogramie czasie.
Rekrutacja 2024/2025:
Na studia mogą zostać przyjęci absolwenci studiów licencjackich lub magisterskich wszystkich profili. Forma postępowania kwalifikacyjnego: rejestracja w systemie IRK i komplet złożonych dokumentów w wyznaczonym w harmonogramie czasie.
HARMONOGRAM REKRUTACJI NA STUDIA
ETAPY POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO:
Termin rejestracji internetowej:
Składanie dokumentów:
Miejsce składania dokumentów:
Uniwersytet Wrocławski
Sekretariat Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej
ul. Szewska 50/51, p.16
Termin rozpoczęcia studiów:
Kandydaci na studia podyplomowe składają w miejscu wskazanym przez jednostkę organizacyjną prowadzącą studia następujące dokumenty:
- podanie o przyjęcie na studia podyplomowe wydrukowane z systemu IRK;
- kserokopię dyplomu ukończenia studiów poświadczoną za zgodność z oryginałem – notarialnie bądź przez upoważnionego pracownika jednostki przyjmującej dokumenty;
- kserokopię dyplomu ukończenia studiów za granicą poświadczoną za zgodność z oryginałem wraz z zaświadczeniem o uznaniu dyplomu za równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi i tytułowi zawodowemu, wydanym po przeprowadzeniu postępowania nostryfikacyjnego – w przypadku, gdy dyplom ukończenia studiów za granicą nie może być uznany za równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi i tytułowi zawodowemu na podstawie umowy międzynarodowej określającej równoważność albo na podstawie art. 326 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, jeżeli jest wymagane;
- zaświadczenie o posiadaniu przygotowania pedagogicznego lub akt nadania stopnia awansu zawodowego (dotyczy studiów przeznaczonych dla nauczycieli);
- inne dokumenty, związane ze specyfiką danych studiów podyplomowych, określone przez kierownika studiów w zasadach rekrutacji.
W przypadku wątpliwości, kierownik studiów może zażądać od cudzoziemców i obywateli polskich posiadających dyplom ukończenia studiów uzyskany za granicą legalizacji dyplomu lub apostille. Kierownik studiów może także zażądać przedłożenia tłumaczenia zwykłego na język polski dyplomu i zaświadczenia o posiadaniu przygotowania pedagogicznego lub aktu nadania stopnia awansu zawodowego (dotyczy studiów przeznaczonych dla nauczycieli).
Uwaga!
Uczestnikiem studiów podyplomowych w Polsce może zostać osoba, która posiada kwalifikację pełną co najmniej na poziomie 6 uzyskaną w systemie szkolnictwa wyższego i nauki. Oznacza to, że Twój zagraniczny dyplom daje prawo do ubiegania się o przyjęcie na studia podyplomowe w polskiej uczelni, jeżeli spełnia jedno z poniższych kryteriów:
- został uznany za równoważny z polskim odpowiednikiem na podstawie umowy międzynarodowej, lub
- został uznany za równoważny z polskim odpowiednikiem w drodze nostryfikacji, lub
- został uznany za równorzędny z polskim dyplomem potwierdzającym posiadanie kwalifikacji pełnej co najmniej na poziomie 6 Polskiej Ramy Kwalifikacji na podstawie przepisu art. 326.1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dotyczy dyplomów z państw członkowskich UE, OECD i EFTA).
Ocena zagranicznych dyplomów z punktu widzenia polskiego prawa – link.
Zagraniczne dyplomy nie uprawniają do ubiegania się o przyjęcie na studia podyplomowe jeżeli:
- instytucje, które je wydały lub instytucje, w których prowadzone było kształcenie:
- nie były akredytowanymi uczelniami w dniu wydania dyplomu lub realizowały program studiów nieposiadający akredytacji w dniu wydania dyplomu;
- nie działają w systemie szkolnictwa wyższego żadnego państwa;
- program studiów wyższych albo jego część była realizowana niezgodnie z przepisami państwa, na którego terenie było prowadzone kształcenie.
Kierunek | Opłata semestralna [PLN] |
---|---|
Studia Podyplomowe Komunikacja Międzykulturowa | 2000 |
Uniwersytet Wrocławski
Sekretariat Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej
ul. Szewska 50/51, p.16
Kierownik studiów: prof. dr hab. Jarosław Syrnyk
Uniwersytet Wrocławski
Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej
ul. Szewska 50/51, p.16
Wrocław
tel.: + 48 71 343 05 53
anna.husak@uwr.edu.pl
Uniwersytet Wrocławski
Sekretariat Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej
ul. Szewska 50/51, p.16