KSZTAŁCENIE TŁUMACZY JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Celem kształcenia jest przekazanie wiedzy i rozwijanie umiejętności translatorskich niezbędnych w dokonywaniu tłumaczenia pisemnego i ustnego (tłumacza przysięgłego lub ustnego),  doskonalenie językowe słuchaczy (w zakresie języków specjalistycznych, w szczególności języka prawniczego).
Program kształcenia obejmuje następujące przedmioty:

• Elementy gramatyki kontrastywnej (16 godzin) – konwersatorium
  • Podstawy translatoryki (8 godzin) – wykład
  • Status prawny i etyka zawodowa tłumacza (8 godzin) – wykład
  • Podstawy prawa niemieckiego i polskiego, język prawniczy (8 godzin) –wykład, (20 godzin) – ćwiczenia
  • Przekład artystyczny (12 godzin) – konwersatorium
  • Wybrane aspekty przekładu (16 godzin) – ćwiczenia
  • Tłumaczenie ustne (40 godzin) – ćwiczenia
  • Stylistyka języka polskiego (20 godzin) – ćwiczenia
  • Stylistyka języka niemieckiego (20 godzin) – ćwiczenia
  • Komputer w pracy tłumacza (16 godzin) – ćwiczenia
  • Tłumaczenie pisemne
  • Tłumaczenie dokumentów (30 godzin) – ćwiczenia
  • Tłumaczenie tekstów użytkowych (30 godzin) – ćwiczenia
  • Tłumaczenie tekstów prawniczych (30 godzin) – ćwiczenia
  • Tłumaczenie tekstów finansowych (30 godzin) – ćwiczenia

Treści kształcenia przygotowują do podejścia do egzaminu państwowego na tłumacza przysięgłego. Zajęcia dydaktyczne prowadzone są przez cenionych translatoryków i tłumaczy języka niemieckiego z wieloletnim doświadczeniem.

Wymagania: Studia przeznaczone są dla osób posiadających dyplom ukończenia studiów wyższych licencjackich lub magisterskich filologii germańskiej oraz innych kierunków studiów, legitymujących się świadectwem (certyfikatem) potwierdzającym znajomość języka niemieckiego na poziomie B2 według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, bądź posiadających dyplom ukończenia studiów wyższych na uczelni niemieckojęzycznej.

Na potrzeby procesu rekrutacyjnego potwierdzeniem znajomości języka niemieckiego jest: dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku filologia germańska, dyplom ukończenia studiów wyższych na uczelni niemieckojęzycznej lub świadectwo (certyfikat) potwierdzający znajomość języka niemieckiego na poziomie B2.

Zasady naboru: Kolejność składania dokumentów. Obowiązuje rejestracja w systemie IRK. Dokumenty należy składać u kierownika lub w sekretariacie (godziny urzędowania podane są na www.podyplomowe.ifg.uni.wroc.pl)

Termin rejestracji internetowej: 15.05–15.10.2020 r.

Termin składania dokumentów: 15.05–15.10.2020 r.

Instytut Filologii Germańskiej
pl. Biskupa Nankiera 15 b, gab. 330
godz. 9.00 – 13.00

Termin rozpoczęcia studiów:  październik 2020 r.

KierunekOpłata semestralna [PLN]
Studia Podyplomowe Kształcenia Tłumaczy Języka Niemieckiego3750