Uniwersytet Wrocławski

REKRUTACJA

MENU

NEUROLOGOPEDIA KLINICZNA Z INTEGRACJĄ SENSOMOTORYCZNĄ

studia podyplomowe

Opis kierunku:

Studia trwają dwa lata (4 semestry) i przebiegają systemem zaocznym. Zjazdy odbywają się co dwa, trzy tygodnie w formie stacjonarnej oraz online. Program obejmuje 606 godzin wykładów, konwersatoriów i warsztatów prowadzonych od soboty do niedzieli oraz 60 godzin zajęć praktycznych zaplanowanych w tygodniu. Łącznie to 666 godzin różnorodnych zajęć, prowadzonych przez specjalistów i praktyków z różnych ośrodków naukowych w Polsce.

Słuchacze studiów odbywają praktyki zawodowe we wrocławskich placówkach państwowych, które zajmują się diagnozowaniem i terapią zaburzeń mowy i zaburzeń sensomotorycznych, a także w samodzielnie wybranych placówkach (np. w miejscu zamieszkania) na podstawie skierowania wystawionego przez kierownika praktyk  studiów podyplomowych w zakresie neurologopedii klinicznej z integracją sensomotoryczną UWr. Pośród placówek, w których słuchacze odbywają zajęcia praktyczne, znajdują się placówki służby zdrowia tj.: oddziały szpitalne, szkoły, poradnie specjalistyczne.

Celem studiów jest wyposażenie w wiedzę i umiejętności z zakresu psychologii rozwoju, anatomii i fizjologii rozwoju oraz teorii integracji sensorycznej. Studia mają przygotować do prowadzenia samodzielnej obserwacji diagnostyczno-klinicznej dziecka i dorosłego oraz określenia pełnej diagnozy i stosowania terapii zaburzeń mowy oraz procesów integracji sensorycznej.

Program studiów przewiduje wykłady i konwersatoria w następujących blokach problemowych:

BLOK I
Terapia neurologopedyczna dzieci:

  • neurologopedia dziecka w okresie pre-, peri- i postlingwalnym,
  • wpływ wad genetycznych na rozwój mowy,
  • opieka neonatologiczna we wczesnej interwencji,
  • zaburzenia głosu i oddychania w chorobach neurologicznych i metabolicznych,
  • wczesna interwencja logopedyczna,
  • zaburzenia płynności mowy.

BLOK II
Terapia neurologopedyczna dorosłych:

  • neurologopedia dorosłych,
  • podstawy neurologii i przebieg chorób neurodegenracyjnych,
  • onkologopedia,
  • gerontologopedia,
  • podstawy psychiatrii dla logopedy, specyfika zaburzeń mowy w chorobach psychicznych.

BLOK III
Terapia sensomotoryczna:

  • rozwój i integracja dotyku, węchu, smaku, wzroku i słuchu,
  • zaburzenia sensoryczne,
  • współpraca w zespole interdyscyplinarnym: neurologopeda, fizjoterapeuta, ortodonta, terapeuta SI, osteopata,
  • fizjoterapeutyczne metody wsparcia terapii neurologopedycznej,
  • strategie sensoryczne w zaburzeniach ze spektrum autyzmu i zaburzeniach neurologicznych.

 


 

Rekrutacja 2024/2025:

Adresatami studiów podyplomowych są logopedzi, którzy chcą rozwijać swoje kompetencje zawodowe w kierunku diagnozy i terapii pacjenta z zaburzeniami mowy, pracy aparatu artykulacyjnego czy komunikacji spowodowanymi nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego, czy zaburzeniami integracji sensomotorycznej zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Zasady rekrutacji:
Kandydaci rekrutujący się na studia muszą posiadać wykształcenie wyższe magisterskie i dodatkowo przedłożyć:
  • dyplom pięcioletnich jednolitych studiów w zakresie logopedii oraz dokument świadczący o co najmniej 2-letnim stażu pracy jako logopeda,
  • lub świadectwo ukończenia dwuletnich studiów podyplomowych w zakresie logopedii ogólnej (minimum 600 godzin) oraz dokument świadczący o co najmniej 2-letnim stażu pracy jako logopeda,
  • lub dyplom studiów pierwszego stopnia w zakresie logopedii oraz dokument świadczący o co najmniej 2-letnim stażu pracy jako logopeda,
  • i/lub drugiego stopnia w zakresie logopedii oraz dokument świadczący o co najmniej 2-letnim stażu pracy jako logopeda.
Dokumentem poświadczającym doświadczenie zawodowe (co najmniej 2-letni stażu pracy jako logopeda) jest:
  • zaświadczenia od pracodawcy,
  • świadectwo pracy,
  • osoby prowadzące działalność gospodarczą w wymaganym zakresie (właściwe PKD) zobowiązane są do wygenerowania aktualnego (w systemie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej /Cidg.gov.pl/generuje się data i godzina pobrania dokumentu) zaświadczenia potwierdzającego wpis do wyżej wymienionego rejestru.
O przyjęciu na studia będzie decydować kolejność zapisów spełniających wymogi rekrutacyjne oraz złożenie we wskazanym w harmonogramie czasie dokumentów w wersji papierowej. Kandydaci będą przyjmowani do wyczerpania limitu miejsc.

Na studia ustalono limit miejsc – 40 osób.

 


 

HARMONOGRAM REKRUTACJI NA STUDIA

ETAPY POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO:

Termin rejestracji internetowej: 21.06 – 7.09.2024 r.

Postępowanie rekrutacyjne (sprawdzenie przez komisję załączonych skanów dokumentów. Informowanie (na indywidualnym koncie kandydata w IRK) kandydatów – wg kolejności zgłoszeń do wyczerpania przewidzianego na kierunku limitu miejsc – o konieczności złożenia dokumentów w wersji papierowej) do dn. 20.09.2024 r.

Przyjmowanie dokumentów od zaproszonych kandydatów w dniach 20 – 29.09.2022 r.
  • podanie na studia – wygenerowane z systemu IRK (podpisane),
  • kserokopie dyplomu ukończenia studiów wyższych magisterskich oraz kserokopia dyplomu studiów wyższych lub świadectwo ukończenia Studiów Podyplomowych w zakresie logopedii wraz z oryginałem do wglądu,
  • dokument poświadczający 2-letni staż pracy jako logopeda.

Osoby wysyłające kopie dokumentów pocztą (nie decyduje data stempla pocztowego) zobowiązane są do poświadczenia zgodności ich z oryginałami na pierwszym zjeździe.

Niezłożenie dokumentów w wyznaczonym czasie będzie równoznaczne z rezygnacją z podjęcia studiów.
O wpisanie na listę słuchaczy kandydaci zostaną poinformowani w systemie IRK (na indywidualnym koncie kandydata) najpóźniej do dnia 02.10.2024 r.
Jeżeli limit miejsc nie zostanie wypełniony przez osoby zaproszone do złożenia dokumentów organizator zaprosi kolejne osoby z listy rezerwowej wg kolejności zapisów w systemie IRK.
Zostanie przyjętych 40 osób.

Miejsce składania dokumentów:
Instytut Filologii Polskiej UWr
portiernia główna, półka sekretariatu Kwalifikacyjnych Podyplomowych Studiów Logopedycznych
pl. Biskupa Nankiera 15B
50-140 Wrocław

lub pocztą na powyższy adres z dopiskiem „SPNKzIS”

Termin rozpoczęcia studiów: 12-13 październik 2024 r.

Kandydaci na studia podyplomowe składają w miejscu wskazanym przez jednostkę organizacyjną prowadzącą studia następujące dokumenty:

  • podanie o przyjęcie na studia podyplomowe wydrukowane z systemu IRK;
  • kserokopię dyplomu ukończenia studiów poświadczoną za zgodność z oryginałem  – notarialnie bądź przez upoważnionego pracownika jednostki przyjmującej dokumenty;
  • kserokopię dyplomu ukończenia studiów za granicą poświadczoną za zgodność z oryginałem wraz z zaświadczeniem o uznaniu dyplomu za równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi i tytułowi zawodowemu, wydanym po przeprowadzeniu postępowania nostryfikacyjnego – w przypadku, gdy dyplom ukończenia studiów za granicą nie może być uznany za równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi i tytułowi zawodowemu na podstawie umowy międzynarodowej określającej równoważność albo na podstawie art. 326 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, jeżeli jest wymagane;
  • zaświadczenie o posiadaniu przygotowania pedagogicznego lub akt nadania stopnia awansu zawodowego (dotyczy studiów przeznaczonych dla nauczycieli);
  • inne dokumenty, związane ze specyfiką danych studiów podyplomowych, określone przez kierownika studiów w zasadach rekrutacji.

W przypadku wątpliwości, kierownik studiów może zażądać od cudzoziemców i obywateli polskich posiadających dyplom ukończenia studiów uzyskany za granicą legalizacji dyplomu lub apostille. Kierownik studiów może także zażądać przedłożenia tłumaczenia zwykłego na język polski dyplomu i zaświadczenia o posiadaniu przygotowania pedagogicznego lub aktu nadania stopnia awansu zawodowego (dotyczy studiów przeznaczonych dla nauczycieli).

Uwaga!
Uczestnikiem studiów podyplomowych w Polsce może zostać osoba, która posiada kwalifikację pełną co najmniej na poziomie 6 uzyskaną w systemie szkolnictwa wyższego i nauki. Oznacza to, że Twój zagraniczny dyplom daje prawo do ubiegania się o przyjęcie na studia podyplomowe w polskiej uczelni, jeżeli spełnia jedno z poniższych kryteriów:

  1. został uznany za równoważny z polskim odpowiednikiem na podstawie umowy międzynarodowej, lub
  2. został uznany za równoważny z polskim odpowiednikiem w drodze nostryfikacji, lub
  3. został uznany za równorzędny z polskim dyplomem potwierdzającym posiadanie kwalifikacji pełnej co najmniej na poziomie 6 Polskiej Ramy Kwalifikacji na podstawie przepisu art. 326.1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dotyczy dyplomów z państw członkowskich UE, OECD i EFTA).

Ocena zagranicznych dyplomów z punktu widzenia polskiego prawa – link.

Zagraniczne dyplomy nie uprawniają do ubiegania się o przyjęcie na studia podyplomowe jeżeli:

  1. instytucje, które je wydały lub instytucje, w których prowadzone było kształcenie:
    1. nie były akredytowanymi uczelniami w dniu wydania dyplomu lub realizowały program studiów nieposiadający akredytacji w dniu wydania dyplomu;
    2. nie działają w systemie szkolnictwa wyższego żadnego państwa;
  2. program studiów wyższych albo jego część była realizowana niezgodnie z przepisami państwa, na którego terenie było prowadzone kształcenie.

Limit przyjęć dla Studiów Podyplomowych Neurologopedia Kliniczna z Integracją Sensomotoryczną – 40 osób

KierunekOpłata semestralna [PLN]
Studia Podyplomowe Neurologopedia Kliniczna z Integracją Sensomotoryczną3000

Miejsce składania dokumentów:
Instytut Filologii Polskiej UWr
portiernia główna, półka sekretariatu Kwalifikacyjnych Podyplomowych Studiów Logopedycznych
pl. Biskupa Nankiera 15B
50-140 Wrocław

lub pocztą na powyższy adres z dopiskiem „SPNKzIS”

Kierownik studiów: dr Gabriela Dragun
Z-ca Kierownika: dr Lucyna Kościelniak

Instytut Filologii Polskiej UWr
pl. Biskupa Nankiera 15B
50-140 Wrocław
tel.  786 851 092
zerttina.walaszczyk@uwr.edu.pl

Miejsce składania dokumentów:
Instytut Filologii Polskiej UWr
portiernia główna, półka sekretariatu Kwalifikacyjnych Podyplomowych Studiów Logopedycznych
pl. Biskupa Nankiera 15B
50-140 Wrocław

lub pocztą na powyższy adres z dopiskiem „SPNKzIS”