Uniwersytet Wrocławski

REKRUTACJA

MENU

PODATKI

studia podyplomowe

Opis kierunku:

Celem studiów jest pogłębienie i uzupełnienie wiedzy słuchaczy dotyczącej podatków, tj. prawa podatkowego, rachunkowości oraz prawa karnego skarbowego Słuchacze zostaną zapoznani z regulacją ordynacji podatkowej, poszczególnych podatków, rachunkowości, czy prawa karnego skarbowego. W szczególności program zajęć przewiduje omówienie i analizę instytucji zawartych w ogólnym prawie podatkowym z uwzględnieniem zobowiązań podatkowych i wykładni prawa podatkowego. Ponadto słuchacze zapoznają się z problematyką dotyczącą rachunkowości i prawa karnego skarbowego, gdzie istotnego znaczenia nabiera odpowiedzialność za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe. Program studiów zakłada także szczegółową analizę regulacji prawnych dotyczących poszczególnych podatków, gdzie istotnego znaczenia nabiera praktyka podatkowa. Stąd też słuchacze zapoznają się również z orzecznictwem podatkowym sądów administracyjnych.

Założeniem studiów jest przekazanie słuchaczom teoretycznej wiedzy z przedmiotów kierunkowych z równoczesnym nauczeniem posługiwania się nabytymi umiejętnościami w praktyce. W tym celu zakładana proporcja wykładów do zajęć warsztatowych wynosi:

93 godziny wykładowe i 86 godzin warsztatowych na ogólną liczbę godzin przyjętą dla studiów – 179.

Absolwent Studiów Podyplomowych Podatkowych podniesie swoje kwalifikacje w zakresie zrozumienia funkcjonowania poszczególnych podatków zarówno od strony prawnej, czyli poszczególnych regulacji zawartych w ordynacji podatkowej i ustawach regulujących poszczególne podatki, jak i od strony rachunkowości oraz odpowiedzialności za przestępstwa i wykroczenia skarbowe. Przedstawiciele zawodów prawniczych zaś pogłębią i uszczegółowią swoją wiedzę w wyspecjalizowanej dziedzinie prawa.

Absolwent, zgodnie z zakładanymi efektami uczenia się, rozszerzy wiedzę na temat prawa podatkowego, rachunkowości, prawa karnego skarbowego i ich miejsca w systemie nauk społecznych, w tym prawnych. Pozna mechanizmy tworzenia i stosowania prawa podatkowego.

Wiedzę z zakresu przedmiotów podstawowych uzupełni o treści specjalistyczne dotyczące m.in. mechanizmu kontroli celno-skarbowej, czy też funkcjonowania Krajowej, Administracji Skarbowej, jak i praktycznych aspektów dotyczących opodatkowania przy analizie orzecznictwa podatkowego sądów administracyjnych i interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Po ukończeniu Studiów Podatkowych absolwent nabędzie umiejętności istotne dla prawidłowego stosowania prawa podatkowego, także z uwzględnieniem zagadnień strony rachunkowej opodatkowania. Będzie świadomy przede wszystkim interdyscyplinarnych i wielowymiarowych związków między opodatkowaniem oraz obrotem gospodarczym. Ponadto absolwent będzie posiadał umiejętność rozwiązywania problemów wymagających zastosowania szczegółowej wiedzy prawniczej i z zakresu rachunkowości dotyczącej opodatkowania

W zakresie kompetencji społecznych, efektem ukończenia Studiów Podyplomowych Podatkowych będzie otwartość w zakresie poznawania złożonych problemów podatkowych i ich rozwiązywania. Absolwent będzie również potrafił sprawnie pracować w grupie, mając na celu właściwe stosowanie prawa podatkowego. Wzrośnie ponadto poziom samoświadomości absolwenta co do złożoności pozycji prawa podatkowego w systemie nauk społecznych oraz odpowiedzialności za wykonywane zobowiązań podatkowych

Ukończenie Studiów Podyplomowych Podatkowych zapewni słuchaczom prawidłowe wykonywanie dotychczasowych czynności zawodowych i spowoduje eliminację zachowań sprzecznych z wymogami prawa. To z kolei podniesie ich atrakcyjność na rynku pracy, jako specjalistów i zapewni bezpieczeństwo pracodawców. Osobom ubiegającym się o zatrudnienie na stanowiskach administracyjnych stworzy szansę zaoferowania pracodawcy profesjonalnego i odpowiedzialnego wykonywania obowiązków w zakresie opodatkowania. Prawnikom umożliwi zaś specjalizację w bardzo aktualnej i pożądanej obecnie dziedzinie, co uatrakcyjni ich pozycję na rynku pracy.

Osoby zainteresowane dalszym kształceniem będą przygotowane do udziału w specjalistycznych kursach i szkoleniach w dziedzinie prawa podatkowego.

Więcej informacji o kierunku:

Strona internetowa: link

Czas trwania studiów: 1 rok (2 semestry)

Kwalifikacje uzyskane po ukończeniu studiów: kwalifikacje cząstkowe na poziomie 7. Absolwent otrzymuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.

Rekrutacja 2025/2026:

Wymagania: ukończone studia wyższe.

Zasady naboru: przyjęcie na studia następuje po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego na podstawie kompletu dokumentów – obowiązuje rejestracja w systemie IRK i złożenie kompletu dokumentów.

Zastrzegamy sobie prawo do nieuruchomienia  studiów w razie braku odpowiedniej liczby Kandydatów.

 


 

Rekrutacja 2024/2025:

Wymagania: ukończone studia wyższe.

Zasady naboru: przyjęcie na studia następuje po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego na podstawie kompletu dokumentów – obowiązuje rejestracja w systemie IRK i złożenie kompletu dokumentów.

Zastrzegamy sobie prawo do nieuruchomienia  studiów w razie braku odpowiedniej liczby Kandydatów.

 


 

 


 

HARMONOGRAM REKRUTACJI NA STUDIA

ETAPY POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO:

Termin rejestracji internetowej: 03.06 – 3.11.2024 r.
Termin składania dokumentów: do 8.11.2024 r.

Miejsce składania dokumentów:
Uniwersytet Wrocławski
Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii
ul. Uniwersytecka 22/26, pok. 4, 5, 6
50-145 Wrocław

Godziny przyjmowania dokumentów:
Poniedziałek, wtorek, środa 12.00 – 15.00
Czwartek, piątek 9.00 – 12.00
Sobota 9.00 – 13.00

Termin rozpoczęcia studiów: 16-17 listopad 2024 r.

Kandydaci na studia podyplomowe składają w miejscu wskazanym przez jednostkę organizacyjną prowadzącą studia następujące dokumenty:

  • podanie o przyjęcie na studia podyplomowe wydrukowane z systemu IRK;
  • kserokopię dyplomu ukończenia studiów poświadczoną za zgodność z oryginałem  – notarialnie bądź przez upoważnionego pracownika jednostki przyjmującej dokumenty;
  • kserokopię dyplomu ukończenia studiów za granicą poświadczoną za zgodność z oryginałem wraz z zaświadczeniem o uznaniu dyplomu za równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi i tytułowi zawodowemu, wydanym po przeprowadzeniu postępowania nostryfikacyjnego – w przypadku, gdy dyplom ukończenia studiów za granicą nie może być uznany za równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi i tytułowi zawodowemu na podstawie umowy międzynarodowej określającej równoważność albo na podstawie art. 326 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, jeżeli jest wymagane;
  • zaświadczenie o posiadaniu przygotowania pedagogicznego lub akt nadania stopnia awansu zawodowego (dotyczy studiów przeznaczonych dla nauczycieli);
  • inne dokumenty, związane ze specyfiką danych studiów podyplomowych, określone przez kierownika studiów w zasadach rekrutacji.

W przypadku wątpliwości, kierownik studiów może zażądać od cudzoziemców i obywateli polskich posiadających dyplom ukończenia studiów uzyskany za granicą legalizacji dyplomu lub apostille. Kierownik studiów może także zażądać przedłożenia tłumaczenia zwykłego na język polski dyplomu i zaświadczenia o posiadaniu przygotowania pedagogicznego lub aktu nadania stopnia awansu zawodowego (dotyczy studiów przeznaczonych dla nauczycieli).

Uwaga!
Uczestnikiem studiów podyplomowych w Polsce może zostać osoba, która posiada kwalifikację pełną co najmniej na poziomie 6 uzyskaną w systemie szkolnictwa wyższego i nauki. Oznacza to, że Twój zagraniczny dyplom daje prawo do ubiegania się o przyjęcie na studia podyplomowe w polskiej uczelni, jeżeli spełnia jedno z poniższych kryteriów:

  1. został uznany za równoważny z polskim odpowiednikiem na podstawie umowy międzynarodowej, lub
  2. został uznany za równoważny z polskim odpowiednikiem w drodze nostryfikacji, lub
  3. został uznany za równorzędny z polskim dyplomem potwierdzającym posiadanie kwalifikacji pełnej co najmniej na poziomie 6 Polskiej Ramy Kwalifikacji na podstawie przepisu art. 326.1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dotyczy dyplomów z państw członkowskich UE, OECD i EFTA).

Ocena zagranicznych dyplomów z punktu widzenia polskiego prawa – link.

Zagraniczne dyplomy nie uprawniają do ubiegania się o przyjęcie na studia podyplomowe jeżeli:

  1. instytucje, które je wydały lub instytucje, w których prowadzone było kształcenie:
    1. nie były akredytowanymi uczelniami w dniu wydania dyplomu lub realizowały program studiów nieposiadający akredytacji w dniu wydania dyplomu;
    2. nie działają w systemie szkolnictwa wyższego żadnego państwa;
  2. program studiów wyższych albo jego część była realizowana niezgodnie z przepisami państwa, na którego terenie było prowadzone kształcenie.
KierunekOpłata semestralna [PLN]
Studia Podyplomowe Podatkowe2075 (Specjalna zniżka dla Pracowników, Studentów oraz Absolwentów Uniwersytetu Wrocławskiego 10%)

Miejsce składania dokumentów:

Dziekanat Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii
pok. 4, 5, 6
ul. Uniwersytecka 22/26, 50-145 Wrocław

 

 

Kierownik studiów: prof. dr hab. Paweł Borszowski
Dziekanat
Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii
ul. Uniwersytecka 22/26, 50-145 Wrocław
tel.: + 48 71 375 23 71
podyplomowe.wpae@uwr.edu.pl

Miejsce składania dokumentów:

Dziekanat Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii
pok. 4, 5, 6
ul. Uniwersytecka 22/26, 50-145 Wrocław