PRAWO MEDYCZNE I BIOETYKI

Celem studiów jest pogłębienie i uzupełnienie wiedzy słuchaczy dotyczącej prawnych i etycznych aspektów prowadzenia działalności medycznej w szerokim rozumieniu. Słuchacze zostaną zapoznani z zasadami prawa medycznego, etyki medycznej i bioetyki. W szczególności program zajęć przewiduje analizę praw i obowiązków pacjenta oraz przedstawicieli innych zawodów medycznych z jednej strony i praw i obowiązków pacjenta, z drugiej strony. Ponadto słuchacze zapoznają się z problematyką odpowiedzialności prawnej (karnej, cywilnej, administracyjnej), zawodowej, pracowniczej oraz zasadami ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Program studiów zakłada ponadto prezentację i analizę problemów prawno-etycznych współczesnej medycyny, takich jak: transplantologia, badania kliniczne, prokreacja wspomagana oraz inżynieria genetyczna, eutanazja i stany terminalne. W związku z wysokim stopniem sformalizowania wymogów prowadzenia dokumentacji medycznej, słuchacze zostaną zaznajomieni z zasadami prowadzenia tego rodzaju dokumentacji oraz ochrony danych medycznych i sposobów prawidłowego administrowania danymi.

Założeniem studiów jest przekazanie słuchaczom teoretycznej wiedzy z przedmiotów kierunkowych z równoczesnym nauczeniem posługiwania się nabytymi umiejętnościami w praktyce. W tym celu każdorazowo ustala się proporcje między wykładami a konwersatoriami czy warsztatami. Program zajęć trwa 2 semestry i zakłada 170 godz. zajęć.

Absolwent Studiów Podyplomowych Prawa Medycznego i Bioetyki podniesie swoje kwalifikacje w zakresie zrozumienia prawnej i etycznej istoty wykonywania zawodów medycznych, sprawnego posługiwania się przepisami prawa i nakazami etyki w codziennej praktyce zawodowej, przestrzegania standardów wykonywania zawodu, zabezpieczenia praw i interesów obu stron w stosunku lekarz/personel medyczny – pacjent. Przedstawiciele zawodów prawniczych zaś pogłębią i uszczegółowią swoją wiedzę w wyspecjalizowanej dziedzinie prawa.

Absolwent, zgodnie z zakładanymi efektami kształcenia, rozszerzy wiedzę na temat prawa medycznego i bioetyki i ich miejsca w systemie nauk społecznych, w tym prawnych. Pozna  mechanizmy tworzenia prawa w dziedzinie medycyny, biomedycyny i biotechnologii. Wiedzę z zakresu przedmiotów podstawowych uzupełni o treści specjalistyczne z innych dziedzin, takich jak np. : psychologia i informatyka.

Po ukończeniu Studiów Prawa Medycznego i Bioetyki absolwent nabędzie umiejętności istotne dla prawidłowego wykonywania zawodów medycznych i prawniczych w związku z zagadnieniami medycznymi. Przede wszystkim będzie świadomy interdyscyplinarnych i wielowymiarowych związków między zjawiskami prawnymi, a medycznymi i deontologicznymi oraz społecznymi. Ponadto absolwent będzie posiadał umiejętność rozwiązywania problemów wymagających zastosowania szczegółowej wiedzy prawniczej i etycznej pozostającej w związku z medycyną , biomedycyna, biotechnologią i bioetyką.

W zakresie kompetencji społecznych, efektem ukończenia Studiów Podyplomowych Prawa Medycznego i Bioetyki będzie otwartość w nawiązywaniu relacji społecznych, w tym szczególnej więzi między lekarzem i pacjentem. Absolwent będzie również potrafił sprawnie pracować w grupie, mając na celu jakość wykonywanych świadczeń medycznych oraz prawnych. Wzrośnie ponadto poziom samoświadomości absolwenta co do złożoności pozycji prawa medycznego i bioetyki w systemie nauk społecznych oraz odpowiedzialności za wykonywane czynności zawodowe.

Ukończenie Studiów Podyplomowych Prawa Medycznego i Bioetyki zapewni słuchaczom prawidłowe wykonywanie dotychczasowych czynności zawodowych i spowoduje eliminację zachowań sprzecznych z wymogami prawa i etyki. To z kolei podniesie ich atrakcyjność na rynku pracy, jako specjalistów i zapewni bezpieczeństwo pracodawców. Osobom ubiegającym się o zatrudnienie na stanowiskach administracyjnych stworzy szansę zaoferowania pracodawcy profesjonalnego i odpowiedzialnego wykonywania obowiązków w zakresie np. prowadzenia dokumentacji medycznej. Prawnikom umożliwi zaś specjalizację w bardzo aktualnej i pożądanej obecnie dziedzinie, co uatrakcyjni ich pozycję na rynku pracy.

Osoby zainteresowane dalszym kształceniem będą przygotowane do udziału w specjalistycznych kursach i szkoleniach w dziedzinie prawa medycznego i bioetyki.

Więcej informacji o kierunku:

strona internetowa: link

Czas trwania studiów: 1 rok (2 semestry)

Kwalifikacje uzyskane po ukończeniu studiów: kwalifikacje cząstkowe: poziom7. Absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.

Wymagania: ukończone studia wyższe.

Zasady naboru: przyjęcie na studia następuje po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego na podstawie kompletu dokumentów – obowiązuje rejestracja w systemie IRK i złożenie kompletu dokumentów.

Zastrzegamy sobie prawo do nieuruchomienia  studiów w razie braku odpowiedniej liczby Kandydatów.

Termin rejestracji internetowej: 03.06 – 21.10.2024 r.

Składanie dokumentów:

lipiec – 15.07 – 31.07.2024 Dziekanat pok. 4, 5, 6
pon., wt., śr. godz. 12:00 – 15:00, czw., pt. 9:00 – 12:00

sierpień – 01 – 30.08.2024 Dziekanat pok. 4, 6
pon. – pt. 11:00 – 13:00

wrzesień – październik 02.09.2024 – 28.10.2024 Dziekanat pok. 4, 5, 6
pon., wt., śr., godz. 12:00 – 15:00, czw., pt. 9:00 – 12:00 sob. 9:00 – 13:00

Miejsce składania dokumentów:

Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii
ul. Uniwersytecka 22/26, pok. 4, 5, 6

Termin rozpoczęcia studiów: listopad 2024 r.

Studia Podyplomowe Prawa Medycznego i Bioetyki2950 (Specjalna zniżka dla Pracowników, Studentów oraz Absolwentów Uniwersytetu Wrocławskiego 10%)

Dziekanat Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii
pok. 4,5,6