PSYCHOGERONTOLOGIA

To idzie starość, Postawy osób w wieku przedemerytalnym. Raport z badań:

Świadomość nieuchronnego starzenia się społeczeństw powoli staje się stałym elementem wszystkich wizji przyszłości, które siłą rzeczy muszą uwzględniać skutki wzrostu frakcji osób starszych. Ten proces demograficzny pociąga za sobą wiele ważkich konsekwencji, których nie zawsze jesteśmy świadomi i na które nie zawsze możemy się przygotować. Demografia to jednak taka dziedzina nauki, która jest dość dobrze rozpoznana i która pozwala na budowanie wiarygodnych osądów dotyczących przyszłości. Gorzej jest z przygotowaniem się na skutki owych zmian, zwłaszcza gdy związane są one z podejmowaniem ryzykownych decyzji politycznych.
W niniejszym opracowaniu zajmujemy się takim właśnie zagadnieniem, a mianowicie starzeniem się ludności Polski. Jest to proces łatwo przewidywalny co do przebiegu, trudniej natomiast prognozować jego rezultaty. Starzenie się generacji powojennego wyżu demograficznego przekładać się będzie nie tylko na sferę ubezpieczeń społecznych, czy szerzej – zabezpieczenia społecznego (choć również wciąż niedoceniane pozostają kwestie zapewnienia w przyszłości opieki zdrowotnej i usług opiekuńczo-pielęgnacyjnych). Proces ten będzie bowiem oddziaływać w zasadzie na każdą sferę życia, od mieszkalnictwa i usług rynkowych, do transportu publicznego czy funkcjonowania Internetu.

Są to studia wyjątkowe mające na celu interdyscyplinarne kształcenie osób, które pracują lub będą pracować z seniorami, wspierać  i aktywizować, doceniając wszechstronną wiedzę i mądrość osób starszych.

Dają możliwość praktycznego wykorzystania w pracy z seniorami wiedzy na temat:
– zmian rozwojowych charakterystycznych dla okresu starości, kondycji fizycznej  i psychicznej osób starszych oraz typowych dla tej grupy wiekowej problemów zdrowotnych, psychologicznych i społecznych,
– nawiązywania satysfakcjonującego kontaktu z seniorami, udzielania wsparcia emocjonalnego osobie starszej i rodzinie oraz opiekunom seniorów,
– diagnozowania potrzeb i problemów seniorów oraz planowania działań pomocowych, a także podnoszących jakość życia osób starszych,
– współpracy ze specjalistami świadczącymi usługi na rzecz osób starszych,
– organizowania czasu wolnego osób starszych w zakresie rehabilitacyjnym, kulturalnym oraz edukacyjnym,
– korzystania ze wsparcia instytucji prawnych oraz społecznych w organizowaniu pomocy seniorom oraz opiekunom osób starszych.

PROFIL STUDIÓW

Studia są odpowiedzią na potrzeby przyszłych pracodawców – powstały przy współpracy oraz dzięki wsparciu doświadczonych naukowców, badaczy i praktyków reprezentujących różne dyscypliny.

Program został opracowany w oparciu o analizę potrzeb seniorów oraz ich rodzin i opiekunów, instytucji sprawujących opiekę nad osobami starszymi, przyszłych słuchaczy.

Jest to oferta dla osób na co dzień pracujących z osobami starszymi i ich rodzinami, osób zamierzających pracować jako asystenci seniorów oraz osób zainteresowanych pogłębieniem wiedzy i umiejętności praktycznych w tym zakresie.

Studia skierowane są do osób z wyższym wykształceniem, pracujących z osobami starszymi lub planujących podjęcie pracy z seniorami.

Wymagania: studia przeznaczone są dla osób posiadających dyplom ukończenia studiów wyższych (licencjackich, inżynierskich lub magisterskich), które zajmują się opieką nad seniorami lub przygotowują się do pełnienia roli asystenta/opiekuna osób starszych, a w szczególności dla pedagogów, psychologów, socjologów, specjalistów pracy socjalnej i pracowników opieki społecznej, pracowników opieki zdrowotnej, paliatywnej oraz animatorów środowisk osób starszych.

Zasady naboru: kandydat/ka ma obowiązek zarejestrować się w systemie IRK i wypełnić kwestionariusz rekrutacyjny. Po otrzymaniu informacji o zakwalifikowaniu do przyjęcia na studia, należy wydrukować kwestionariusz i dostarczyć go do sekretariatu Instytutu Psychologii wraz z pozostałymi dokumentami.

Termin rozpoczęcia studiów:

Studia Podyplomowe z Psychogerontologii2500