PSYCHOLOGICZNE WSPOMAGANIE ROZWOJU DZIECI I MŁODZIEŻY Z TRUDNOŚCIAMI

Studia Podyplomowe Psychologiczne Wspomaganie Rozwoju Dzieci i Młodzieży z Trudnościami są studiami typu doskonalącego. Stanowią szerokie przygotowanie teoretyczne i praktyczne w zakresie diagnozowania, stawiania hipotez oraz planowania procesu wychowawczo-terapeutycznego.

Absolwent studiów potrafi rozpoznać czynniki ryzyka kształtowania się trudności i zaburzeń rozwojowych. Wyjaśnia ich mechanizm, wykorzystując różne podejścia teoretyczne, dzięki czemu wszechstronnie ujmuje proces patogenezy. Potrafi korzystać ze współczesnych systemów klasyfikacji zaburzeń. Rozpoznaje specyficzne potrzeby rozwojowe dzieci i młodzieży w wymiarze społecznym i indywidualnym. Potrafi krytycznie ustosunkować się do istniejących metod terapii i wspierania rozwoju, dobrać metodę oddziaływań do indywidualnego przypadku, zmodyfikować ją lub skonstruować własny program wspomagania rozwoju. Rozpoznaje własne zasoby i ograniczenia w pracy z dziećmi i młodzieżą. Potrafi komunikować się z rodzicami i nauczycielami w sposób ułatwiający współpracę. Świadomie stosuje strategie wychowawcze z poszanowaniem odrębności osób zaangażowanych w proces.

Zdobyte umiejętności mogą być wykorzystane we wspomaganiu rozwoju typowego lub nietypowego w obszarach: potrzeb emocjonalnych dzieci i młodzieży, trudności szkolnych (dysleksja), trudności adaptacyjnych (agresja, nieśmiałość), kształtowania tożsamości i poczucia własnej wartości, akceptacji ciała, zachowań podwyższonego ryzyka (wagary, buntowniczość).

wykłady – 65 godz. + warsztaty i ćwiczenia – 165 godz. = 230 godz.

Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń i zdanie egzaminów określonych w planie studiów oraz uzyskanie pozytywnej oceny pracy końcowej i zdanie egzaminu końcowego. Ostateczny wynik studiów stanowi średnią arytmetyczną ocen zaliczeń, egzaminów, pracy końcowej oraz egzaminu końcowego.

Czas trwania studiów: 2 semestry

Więcej informacji o kierunku

Wymagania: ukończone studia wyższe magisterskie licencjackie/magisterskie.

Zasady naboru: weryfikacja podań przez komisję – obowiązuje rejestracja w systemie IRK i złożenie kompletu dokumentów.

Termin rejestracji internetowej: 15.05–30.10.2020 r.

Termin składania dokumentów: 15.09–4.11.2020 r., godz. 11.00–15.30

ul. Dawida 1, 50-527 Wrocław
sekretariat

Termin rozpoczęcia studiów: listopad 2020 r.

KierunekOpłata semestralna [PLN]
Studia Podyplomowe "Psychologiczne Wspomaganie Dzieci i Młodzieży z Trudnościami"1900

Kierownik studiów: dr Magdalena Żurko
sekretarz studiów: mgr Ewa Okręglicka-Forysiak