ZARZĄDZANIE ŚRODOWISKIEM PRZYRODNICZYM "EKOZNAWCA"

Uczestnicy studiów będą posiadać umiejętność rozpoznania poszczególnych elementów środowiska naturalnego, przede wszystkim chronionych i rzadkich gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poznają główne typy zbiorowisk roślinnych i siedlisk przyrodniczych Natura 2000, a osiągnięte wiadomości pozwolą im na samodzielne prowadzenie inwentaryzacji przyrodniczych, tworzenie planów ochrony parków narodowych, rezerwatów, obszarów Natura 2000 oraz innych obiektów chronionych. Przekazywane na studiach informacje umożliwiają także wykonywanie ocen oddziaływania na środowisko, opracowań ekofizjograficznych i dokumentacji przyrodniczej, rolnośrodowiskowej. Podstawowym celem studiów jest wszechstronne omówienie zróżnicowania środowiska przyrodniczego kraju oraz zapoznanie z systemem ochrony przyrody w Polsce. W trakcie studiów omawiane są również zagadnienia związane z wymieraniem gatunków i zanikiem różnorodności ekosystemów oraz inwazją organizmów obcych. W programie studiów prezentowane są również podstawowe kwestie związane z ochroną i zróżnicowaniem środowiska abiotycznego, aspekty prawne ochrony przyrody i środowiska, podstawy kartografii przyrodniczej oraz zasady prowadzenia edukacji i komunikacji społecznej. Podczas studiów szczególną uwagę skupia się na ćwiczeniach terenowych oraz udziale ekspertów zewnętrznych w procesie kształcenia. Absolwent, po zdaniu egzaminu, może otrzymać certyfikat eksperta ochrony przyrody, potwierdzający jego kompetencje w przygotowaniu do pracy w ochronie środowiska naturalnego. Dodatkowo studenci mogą ubiegać się o zaświadczenie potwierdzające ich przygotowanie teoretyczne i praktyczne do wykonywania ekspertyzy przyrodniczej (botanicznej lub ornitologicznej) do planu rolnośrodowiskowego.

Studia przeznaczone są dla osób z wyższym wykształceniem, chcących poznać różnorodność biologiczną Polski. Natomiast celem studiów jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie uczestników do zarządzania obszarami chronionymi. Studia są skierowane do osób związanych zawodowo z problematyką ochrony środowiska naturalnego, a w szczególności pracowników lasów państwowych, doradców rolnośrodowiskowych, urzędników, a także nauczycieli, przedsiębiorców i hobbystów.

Czas trwania: 3 semestry

Uzyskane kwalifikacje: studia mają charakter kwalifikacyjny

Wymagania: studia przeznaczone dla osób o wykształceniu wyższym biologicznym i nauk pokrewnych, jak i dla osób pragnących poznać różnorodność gatunkową i biocenotyczną Polski oraz chcących zajmować się lub zajmujących się zarządzaniem zasobami przyrodniczymi i środowiskiem naturalnym na różnych szczeblach w administracji samorządowej, w strukturach doradczych lub w organizacjach pozarządowych. W przypadku większej liczby chętnych decyduje kolejność składania dokumentów.

Zasady naboru: wolny zapis, w przypadku większej liczby chętnych decyduje kolejność składania dokumentów.

Termin rejestracji internetowej: 15.05–4.09.2020 r.

Termin składania dokumentów: 11.09.2020 r., godz. 9.00–15.00

Wydział Nauk Biologicznych, Instytut Biologii Środowiskowej
Zakład Biologii, Ewolucji i Ochrony Bezkręgowców
ul. Przybyszewskiego 65
pok. 104 lub 209

Termin rozpoczęcia studiów:  październik 2020 r.

KierunekOpłata semestralna [PLN]
Studia Podyplomowe Zarządzania Środowiskiem Przyrodniczym "Ekoznawca"2600