ANTROPOLOGIA LITERATURY, TEATRU I FILMU

II stopnia stacjonarne

Jeśli chcesz w przyszłości świadomie i swobodnie poruszać się w świecie kultury i sztuki – antropologia literatury, teatru i filmu to studia dla Ciebie. To interdyscyplinarny i nowoczesny kierunek stworzony z myślą o przyszłych twórcach i aktywnych uczestnikach kultury.

Dowiesz się na nim, że żadne dzieło – literackie, filmowe czy teatralne – nie funkcjonuje bez kontekstu kulturowego. Zdobędziesz umiejętności badania związków między twórczością artysty a usankcjonowanymi systemami wartości czy wzorami kulturowymi, obyczajowymi i instytucjonalnymi.

Studia będą dla Ciebie okazją do spotkań z artystami, twórcami i autorytetami naukowymi. Umożliwią Ci poznanie świata sztuki „od podszewki”. Rozwiniesz swoją wrażliwość estetyczną, wypracujesz własny warsztat analityczno-interpretacyjny i poszerzysz kompetencje komunikacyjne.

Na studiach spotkasz się z zajęciami dotyczącymi kultury popularnej, sztuki w sieci, zagadnień dotyczących teatru, filmu i literatury w szerokim kontekście kulturowym. Weźmiesz także udział w warsztatach z przemawiania i pisania.

Przez wykształcenie różnorako dających się wykorzystać umiejętności, takich jak komunikatywność, perswazyjność, elastyczność, otwarcie na różnorodność świata, w którym trzeba akceptować nowości i jednocześnie nie zaniedbywać tradycji – jako absolwent tego nowoczesnego kierunku z powodzeniem będziesz funkcjonować we współczesnym świecie i cieszyć się z potencjalnego sukcesu zawodowego, satysfakcji intelektualnej i przyjemności płynącej z bycia specjalistą w zakresie kultury i sztuki.

Studia pozwolą Ci realizować się we wszystkich obszarach kultury i pełnić różnorakie funkcje – od artystycznych poprzez instytucjonalne aż po rynkowe. Będziesz mógł pracować m.in. w takich zawodach jak recenzent prasowy czy portalowy, kierownik artystyczny, pracownik instytucji kultury takich jak telewizja, radio, kino, teatr, wydawnictwo, dom kultury, stowarzyszenia na rzecz kultury czy pracownik placówek oświatowych i samorządowych albo nauczyciel akademicki prowadzący zajęcia humanistyczne na kierunkach niehumanistycznych.

Swoje zainteresowania poszerzysz m.in. w KN Teatrologów „Dalej” i KN Literaturoznawców „Antykwariat”. Pamiętaj, że jako student UWr możesz się rozwijać we wszystkich kołach naukowych i organizacjach studenckich, które Cię interesują, niezależenie od kierunku studiów. Na naszej uczelni działa ponad 170 kół naukowych. Zobacz listę.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Instytutu Filologii Polskiej oraz Wydziału Filologicznego.

O przyjęcie na studia mogą ubiegać się absolwenci studiów pierwszego stopnia, drugiego stopnia i jednolitych magisterskich dowolnego kierunku studiów. O przyjęciu na studia decyduje miejsce na liście rankingowej na podstawie oceny na dyplomie w ramach ustalonego limitu przyjęć.

DYPLOM UZYSKANY ZA GRANICĄ

Rozmowa kwalifikacyjna sprawdzająca znajomość kultury i literatury polskiej. Rozmowa kwalifikacyjna punktowana w skali 0-5. Za wynik pozytywny uznaje się uzyskanie minimum 3 punktów.

2. kserokopii dyplomu ukończenia studiów wraz z oryginałem do wglądu, celem potwierdzenia zgodności przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną lub zaświadczenia o ukończeniu studiów I stopnia, II stopnia lub jednolitych magisterskich;

Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna na wniosek zainteresowanego potwierdza złożenie kompletu dokumentów i na podstawie złożonych dokumentów oraz przeprowadzonego postępowania rekrutacyjnego, jeśli było prowadzone, ogłasza listę przyjętych.

2. kserokopii zalegalizowanego lub opatrzonego apostille dyplomu lub innego dokumentu uprawniającego do ubiegania się o przyjęcie na studia wraz z oryginałem do wglądu celem potwierdzenia zgodności przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną;

3. kserokopię dokumentu potwierdzającego możliwość podjęcia i odbywania studiów na zasadach o których mowa w art. 324ust 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wraz z oryginałem do wglądu celem potwierdzenia zgodności przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną;

Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna na wniosek zainteresowanego potwierdza złożenie kompletu dokumentów i na podstawie złożonych dokumentów oraz przeprowadzonego postępowania rekrutacyjnego, jeśli było prowadzone, ogłasza listy przyjętych.

Rozmowa kwalifikacyjna sprawdzająca kompetencje kandydata w zakresie kultury i literatury polskiej. Rozmowa kwalifikacyjna punktowana w skali 0-5. Za wynik pozytywny uznaje się uzyskanie minimum 3 punktów.

Termin postępowania rekrutacyjnego – zostanie podany w czerwcu 2020 r.

Miejsce postępowania rekrutacyjnego – zostanie podany w czerwcu 2020 r.

• podanie wydrukowane z IRK
  • paszport lub dowód tożsamości (dotyczy obywateli Unii Europejskiej) (kserokopia i oryginał do wglądu)
  • polisa ubezpieczeniowa
  • skierowanie – w przypadku kandydatów kierowanych na studia np. przez NAWA

5. cudzoziemca – posiadacza certyfikatu poświadczającego znajomość języka polskiego jako obcego, co najmniej na poziomie biegłości językowej C1; Dokumentem upoważniającym jest jedynie certyfikat wydany przez Państwową Komisję do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego Jako Obcego;

Z wyłączeniem przypadków, o których mowa powyżej, cudzoziemcy odejmujący studia w Uniwersytecie Wrocławskim wnoszą opłatę za studia (tzw. czesne).

Wydział Filologiczny
pl. Biskupa Nankiera 15 B, 50-140 Wrocław