FILOLOGIA POLSKA

II stopnia zaoczne

Interesujesz się literaturą, kulturą i językiem polskim? Lubisz czytać książki, chodzić na spektakle teatralne albo jesteś pasjonatem poprawnej polszczyzny? Pomyśl o filologii polskiej!

Polonistyka na Uniwersytecie Wrocławskim to połączenie tradycyjnych studiów filologicznych z ciekawą ofertą nowoczesnych specjalności i specjalizacji. Poznasz elementy wiedzy polonistycznej z zakresu m.in. historii i teorii literatury, wiedzy o kulturze, językoznawstwa historycznego i współczesnego, zdobędziesz też wiedzę ogólnohumanistyczną dzięki zajęciom z filozofii, logiki, historii i języka łacińskiego oraz kultury antycznej. Będziesz miał możliwość skorzystania z bogatej oferty zajęć fakultatywnych, na których rozwiniesz swoje zainteresowana, a na jednej z wielu specjalności zdobędziesz specjalistyczną wiedzę i umiejętności przydatne na rynku pracy.

Proponujemy więcej niż tradycyjne studia filologiczne – bo nasza polonistyka to przede wszystkim szeroka i ciekawa oferta nowoczesnych specjalności i specjalizacji. W zależności od Twojego wyboru czekają na Ciebie zajęcia z lingwistycznych podstaw logopedii, analizy tekstu, komunikacyjno-językowych podstaw edytorstwa, dyskursu kulturoznawczego itd.

Zajęcia odbywają się w systemie weekendowym (w soboty i niedziele). Na semestr przypada od 8 do 10 zjazdów.

Specjalności:

• komunikologia
  • edytorstwo
  • lider i animator społeczny

Specjalizacje nauczycielskie – do wyboru masz specjalizację jednokierunkową (język polski) lub jedną z dwóch specjalizacji dwukierunkowych (język polski z historią, język polski z bibliotekoznawstwem). Warunkiem zapisu na specjalizację jest uzyskanie podczas egzaminu maturalnego co najmniej 100 punktów. Zapisy odbywają się na I roku studiów.

Dzięki tym studiom zdobędziesz wszechstronne wykształcenie humanistyczne, a także specjalistyczną wiedzę filologiczną, która pozwoli Ci zrozumieć i badać zjawiska oraz procesy literackie, językowe, kulturowe – zarówno współczesne, jak i przeszłe. Po studiach polonistycznych będziesz wszechstronnie wykształconym humanistą, przygotowanym do podjęcia pracy m.in. jako copywriter, korektor, redaktor, dziennikarz, animator społeczny, bibliotekarz czy nauczyciel języka polskiego.

Na kierunku działa 7 kół naukowych: SKN Językoznawców, SKN Lituanistów „Labas”, Studenckie KN Badaczy Popkultury „Trickster”, NK Teatrologów „Dalej”, KN Historii Literatury Staropolskiej, KN Miłośników Metodyki Oczywistej „MiMO”, KN Literaturoznawców „Antykwariat”. Pamiętaj, że jako student UWr możesz się rozwijać we wszystkich kołach naukowych i organizacjach studenckich, które Cię interesują, niezależenie od kierunku studiów. Na naszej uczelni działa ponad 170 kół naukowych. Zobacz listę.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Instytutu Filologii Polskiej oraz Wydziału Filologicznego.

Na studia zostaną przyjęci absolwenci studiów pierwszego stopnia filologii polskiej oraz innych  humanistycznych kierunków studiów. O przyjęciu na studia decyduje miejsce na liście rankingowej na podstawie oceny na dyplomie w ramach ustalonego limitu.

DYPLOM UZYSKANY ZA GRANICĄ

Rozmowa kwalifikacyjna sprawdzająca znajomość kultury i literatury polskiej. Rozmowa kwalifikacyjna punktowana w skali 0-5. Za wynik pozytywny uznaje się uzyskanie minimum 3 punktów.

2. kserokopii dyplomu ukończenia studiów wraz z oryginałem do wglądu, celem potwierdzenia zgodności przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną lub zaświadczenia o ukończeniu studiów I stopnia, II stopnia lub jednolitych magisterskich;

Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna na wniosek zainteresowanego potwierdza złożenie kompletu dokumentów i na podstawie złożonych dokumentów oraz przeprowadzonego postępowania rekrutacyjnego, jeśli było prowadzone, ogłasza listę przyjętych.

2. kserokopii zalegalizowanego lub opatrzonego apostille dyplomu lub innego dokumentu uprawniającego do ubiegania się o przyjęcie na studia wraz z oryginałem do wglądu celem potwierdzenia zgodności przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną;

3. kserokopię dokumentu potwierdzającego możliwość podjęcia i odbywania studiów na zasadach o których mowa w art. 324ust 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wraz z oryginałem do wglądu celem potwierdzenia zgodności przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną;

Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna na wniosek zainteresowanego potwierdza złożenie kompletu dokumentów i na podstawie złożonych dokumentów oraz przeprowadzonego postępowania rekrutacyjnego, jeśli było prowadzone, ogłasza listy przyjętych.

Termin postępowania rekrutacyjnego – termin zostanie podany w czerwcu 2020 r.

Miejsce postępowania rekrutacyjnego – termin zostanie podany w czerwcu 2020 r.

• podanie wydrukowane z IRK
  • polisa ubezpieczeniowa
  • skierowanie – w przypadku kandydatów kierowanych na studia np. przez NAWA

Opłaty za kształcenie na studiach niestacjonarnych

Wysokość czesnego jest różna w zależności od kierunku studiów i można ją sprawdzić na w zakładce „OPLATY”.

Wydział Filologiczny
pl. Biskupa Nankiera 15, 50-140 Wrocław