FILOLOGIA GERMAŃSKA

II stopnia stacjonarne

Interesuje Cię język i kultura niemiecka? Chciałbyś swobodnie i świadomie poruszać się w tematyce krajów niemieckojęzycznych? Wybierz filologię germańską na Uniwersytecie Wrocławskim!

Na studiach drugiego stopnia nasi studenci zdobywają pogłębioną i wszechstronną wiedzę z zakresu wybranej specjalizacji. Osiągają znajomość języka niemieckiego w stopniu C2 zgodnie z wymaganiami Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego oraz drugi język obcy na poziomie B2+. Potrafią używać wybranych odmian społeczno-zawodowych języka niemieckeigo. Jako student będziesz mógł także wyjechać na stypendia zagraniczne w ramach programu Erasmus+.

Specjalności

• translatoryka
  • języki i kultury Skandynawii
  • językoznawcza z elementami komunikacji w biznesie
  • językoznawstwo germanistyczne
  • literaturoznawstwo germanistyczne
  • kultura krajów niemieckojęzycznych i Śląska
  • język niemiecki w komunikacji specjalistycznej

Jako absolwent znajdziesz pracę w charakterze tłumacza bądź lektora, a ze względu na wszechstronne wykształcenie humanistyczne, które uzyskasz, zatrudnienie czeka na Ciebie m.in. w wydawnictwach, mediach, instytucjach kultury, w branży marketingowej, turystycznej, handlowej i finansowej, w instytucjach krajowych i UE, oraz jednostkach administracji publicznej zorientowanych na współpracę międzynarodową i rozwój kultury.

Na kierunku działa Studenckie Koło Naukowe GermanistówTranslatoryczne Koło Naukowe Germanistów, Językoznawcze Koło Naukowe Germanistów, Kulturoznawcze Koło Naukowe Germanistów. Pamiętaj, że jako student UWr możesz się rozwijać we wszystkich kołach naukowych i organizacjach studenckich, które Cię interesują, niezależenie od kierunku studiów. Na naszej uczelni działa ponad 170 kół naukowych. Zobacz listę.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Instytutu Filologii Germańskiej oraz Wydziału Filologicznego.

Na studia drugiego stopnia przyjmowani są w pierwszej kolejności absolwenci studiów stacjonarnych pierwszego stopnia filologii germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Lista rankingowa zostanie utworzona na podstawie ocen uzyskanych na dyplomie licencjackim. O ile przewidziany limit miejsc nie zostanie wypełniony, w dalszej kolejności przyjmowani będą studenci innych krajowych ośrodków prowadzących dwustopniowe studia germanistyczne, którzy uzyskali na macierzystej uczelni dyplom licencjata. Przyjęcie studentów z tytułem licencjata uzyskanym na innej określonej wyższej uczelni odbędzie się na zasadzie konkursu ocen na dyplomach do dopełnienia limitu miejsc przewidzianego na dany rok akademicki.

DYPLOM UZYSKANY ZA GRANICĄ

Rozmowa kwalifikacyjna sprawdzająca  poziom znajomości języka niemieckiego. Wymagana jest też znajomość zagadnień gramatycznych oraz literatury i kultury niemieckiej. Rozmowa kwalifikacyjna punktowana jest w skali 0-5. Za wynik pozytywny uznaje się uzyskanie minimum 3 punktów. Wymagana jest nostryfikacja dyplomu w Polsce.

2. kserokopii dyplomu ukończenia studiów wraz z oryginałem do wglądu, celem potwierdzenia zgodności przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną lub zaświadczenia o ukończeniu studiów I stopnia, II stopnia lub jednolitych magisterskich;

Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna na wniosek zainteresowanego potwierdza złożenie kompletu dokumentów i na podstawie złożonych dokumentów oraz przeprowadzonego postępowania rekrutacyjnego, jeśli było prowadzone, ogłasza listę przyjętych.

2. kserokopii zalegalizowanego lub opatrzonego apostille dyplomu lub innego dokumentu uprawniającego do ubiegania się o przyjęcie na studia wraz z oryginałem do wglądu celem potwierdzenia zgodności przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną;

3. kserokopię dokumentu potwierdzającego możliwość podjęcia i odbywania studiów na zasadach o których mowa w art. 324ust 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wraz z oryginałem do wglądu celem potwierdzenia zgodności przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną;

Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna na wniosek zainteresowanego potwierdza złożenie kompletu dokumentów i na podstawie złożonych dokumentów oraz przeprowadzonego postępowania rekrutacyjnego, jeśli było prowadzone, ogłasza listy przyjętych.

Rozmowa kwalifikacyjna sprawdzająca kompetencje kandydata w zakresie znajomości języka niemieckiego. Wymagana jest też znajomość zagadnień gramatycznych języka niemieckiego oraz literatury i kultury niemieckiej. Rozmowa kwalifikacyjna punktowana jest w skali 0-5. Za wynik pozytywny uznaje się uzyskanie minimum 3 punktów.

Termin postępowania rekrutacyjnego – zostanie podany w czerwcu 2020 r.

Miejsce postępowania rekrutacyjnego – zostanie podany w czerwcu 2020 r.

• podanie wydrukowane z IRK
  • paszport lub dowód tożsamości (dotyczy obywateli Unii Europejskiej) (kserokopia i oryginał do wglądu)
  • polisa ubezpieczeniowa
  • skierowanie – w przypadku kandydatów kierowanych na studia np. przez NAWA

5. cudzoziemca – posiadacza certyfikatu poświadczającego znajomość języka polskiego jako obcego, co najmniej na poziomie biegłości językowej C1; Dokumentem upoważniającym jest jedynie certyfikat wydany przez Państwową Komisję do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego Jako Obcego;

Z wyłączeniem przypadków, o których mowa powyżej, cudzoziemcy odejmujący studia w Uniwersytecie Wrocławskim wnoszą opłatę za studia (tzw. czesne).

Wydział Filologiczny
pl. Biskupa Nankiera 15, 50-140 Wrocław