FILOLOGIA GERMAŃSKA

II stopnia zaoczne

Interesuje Cię język i kultura niemiecka? Chciałbyś swobodnie i świadomie poruszać się w tematyce krajów niemieckojęzycznych? Wybierz filologię germańską na Uniwersytecie Wrocławskim!

Studia niestacjonarne filologii germańskiej II stopnia (magisterskie wieczorowe) trwają 4 semestry; kończą się uzyskaniem tytułu magistra filologii germańskiej. Adresowane są do osób posiadających dyplom licencjata filologii germańskiej. Nauka w trybie niestacjonarnym odbywa się w systemie zjazdów weekendowych (soboty i niedziele) 10 razy w semestrze, średnio dwa razy w miesiącu.

Celem studiów magisterskich jest uzyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do przygotowania i obrony pracy magisterskiej przy równoczesnym pogłębieniu treści humanistycznych z zakresu wybranej specjalizacji (do wyboru: literaturo-, kulturo- i językoznawcza). Naszym studentom oferujemy szerokie spektrum tematyczne seminariów magisterskich, prowadzonych przez wysoce wykwalifikowaną kadrę naukową.

Podniesienie kompetencji językowych (odniesieniem jest poziom C2 wg wymagań Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego lub analogiczny) stanowi nieodłączny element programowy, realizowany przez cały czas trwania studiów w ramach wykładów, konwersatoriów i zajęć ćwiczeniowych. Zdobywanie praktycznych doświadczeń możliwe jest także dzięki europejskiemu programowi stypendialnemu Erasmus+.

Specjalności

• językoznawstwo germanistyczne
  • literaturoznawstwo germanistyczne
  • kultura krajów niemieckojęzycznych i Śląska
  • język niemiecki w komunikacji specjalistycznej

Jako absolwent znajdziesz pracę w charakterze tłumacza bądź lektora, a ze względu na wszechstronne wykształcenie humanistyczne, które uzyskasz, zatrudnienie czeka na Ciebie m.in. w wydawnictwach, mediach, instytucjach kultury, w branży marketingowej, turystycznej, handlowej i finansowej, w instytucjach krajowych i UE, oraz jednostkach administracji publicznej zorientowanych na współpracę międzynarodową i krzewienie kultury.

Na kierunku działa Studenckie Koło Naukowe GermanistówTranslatoryczne Koło Naukowe Germanistów, Językoznawcze Koło Naukowe Germanistów, Kulturoznawcze Koło Naukowe Germanistów. Pamiętaj, że jako student UWr możesz się rozwijać we wszystkich kołach naukowych i organizacjach studenckich, które Cię interesują, niezależenie od kierunku studiów. Na naszej uczelni działa ponad 170 kół naukowych. Zobacz listę.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Instytutu Filologii Germańskiej oraz Wydziału Filologicznego.

Podstawą przyjęcia stanowi dyplom licencjacki o specjalności filologia germańska/ germanistyka. O miejscu na liście rankingowej zadecyduje ocena na dyplomie licencjackim.

DYPLOM UZYSKANY ZA GRANICĄ

Rozmowa kwalifikacyjna polegająca na sprawdzeniu kompetencji kandydata w zakresie filologii germańskiej. Rozmowa punktowana w skali 2-5. Za pozytywny przebieg rozmowy i przyjęcie na studia uznaje się uzyskanie minimum oceny dostatecznej.

2. kserokopii dyplomu ukończenia studiów wraz z oryginałem do wglądu, celem potwierdzenia zgodności przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną lub zaświadczenia o ukończeniu studiów I stopnia, II stopnia lub jednolitych magisterskich;

Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna na wniosek zainteresowanego potwierdza złożenie kompletu dokumentów i na podstawie złożonych dokumentów oraz przeprowadzonego postępowania rekrutacyjnego, jeśli było prowadzone, ogłasza listę przyjętych.

2. kserokopii zalegalizowanego lub opatrzonego apostille dyplomu lub innego dokumentu uprawniającego do ubiegania się o przyjęcie na studia wraz z oryginałem do wglądu celem potwierdzenia zgodności przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną;

3. kserokopię dokumentu potwierdzającego możliwość podjęcia i odbywania studiów na zasadach o których mowa w art. 324ust 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wraz z oryginałem do wglądu celem potwierdzenia zgodności przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną;

Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna na wniosek zainteresowanego potwierdza złożenie kompletu dokumentów i na podstawie złożonych dokumentów oraz przeprowadzonego postępowania rekrutacyjnego, jeśli było prowadzone, ogłasza listy przyjętych.

Rozmowa kwalifikacyjna sprawdzająca kompetencje kandydata w zakresie znajomości języka niemieckiego. Wymagana jest też znajomość zagadnień gramatycznych języka niemieckiego oraz literatury i kultury niemieckiej. Rozmowa kwalifikacyjna punktowana jest w skali 0-5. Za wynik pozytywny uznaje się uzyskanie minimum 3 punktów.

Termin postępowania rekrutacyjnego – termin zostanie podany w czerwcu 2020 r.

Miejsce postępowania rekrutacyjnego – termin zostanie podany w czerwcu 2020 r.

• podanie wydrukowane z IRK
  • paszport lub dowód tożsamości (dotyczy obywateli Unii Europejskiej) (kserokopia i oryginał do wglądu)
  • polisa ubezpieczeniowa
  • skierowanie – w przypadku kandydatów kierowanych na studia np. przez NAWA