II stopnia stacjonarne

Jeśli chcesz poznać przeszłość i zrozumieć, jaki ma ona wpływ na teraźniejszość, wybierz ciekawe i rozwijające studia historyczne.

Na tym kierunku gruntownie poznasz historię Polski i historię powszechną, a także zdobędziesz warsztat pracy historyka. Aby pełniej zrozumieć kontekst wydarzeń historycznych i sprawniej analizować współczesne zjawiska, wiedzę z zakresu polityki uzupełnisz wiadomościami z dziedziny gospodarki, społeczeństwa, kultury i mentalności. Nie tylko nauczymy Cię prowadzenia pracy badawczej, ale pomożemy w kształtowaniu postawy otwartości i samodzielności w rozwiązywaniu problemów badawczych. Szeroki wybór specjalności umożliwi Ci odnalezienie przyszłej drogi zawodowej i określenie własnych predyspozycji.

Specjalności:

• archiwistyka i zarządzanie dokumentacją
  • dokumentalistyka konserwatorska
  • regionalistyka
  • specjalność nauczycielska

W ostatnich latach zmienił i poszerzył się zakres specjalności archiwistyka i zarządzanie dokumentacją – dołączone zostało zarządzanie dokumentacją powstającą współcześnie we wszystkich postaciach. Tym samym kształcenie dostosowane zostało do wymogów rynku pracy i oczekiwań pracodawców.

Dokumentalistyka konserwatorska jest pierwszą i jedyną taką specjalnością na studiach historycznych w Polsce. Jej absolwenci zdobędą niezbędną dla podjęcia pracy związanej z dokumentowaniem zabytków kultury materialnej wiedzę z zakresie m.in. historii architektury, możliwości zagospodarowywania i wykorzystywania obiektów zabytkowych czy technik dokumentowania obiektów zabytkowych.

Program specjalności regionalistyka został opracowany tak, aby uwzględniał specyfikę różnych instytucji i organizacji, które potem mogą być miejscem pracy absolwentów. Ponieważ w trakcie studiów nie jest możliwa praktyka we wszystkich tych instytucjach, zakładamy, że podczas praktyk zawodowych poznasz specyfikę pracy przynajmniej jednej z tych instytucji.

Na specjalności nauczycielskiej rozwiniesz dodatkowo swoje kompetencje psychologiczne i pedagogiczne. które przygotują Cię do pracy w szkole. Poznasz podstawy rozwoju dziecka i młodzieży oraz metody dydaktyczne w nauczaniu historycznym.

W ofercie także kierunek w języku angielskim European Cultures (studia stacjonarne I stopnia – płatne).

W Instytucie Historycznym działa aż 9 kół naukowych. Pamiętaj, że jako student UWr możesz się rozwijać we wszystkich kołach naukowych i organizacjach studenckich, które Cię interesują, niezależenie od kierunku studiów. Na naszej uczelni działa ponad 170 kół naukowych. Zobacz listę.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Instytutu Historii oraz Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych.

Na studia drugiego stopnia przyjmowani będą:

• absolwenci studiów licencjackich,
  • absolwenci studiów nauczycielskich licencjackich na kierunku historia oraz absolwenci studiów nauczycielskich licencjackich, na których drugą specjalnością przedmiotową w ramach specjalności dwuprzedmiotowej była historia – rekrutacja tylko na specjalność nauczycielską.

Podstawą przyjęcia będzie lista rankingowa sporządzona na podstawie oceny na dyplomie licencjackim w ramach ustalonego limitu przyjęć.

DYPLOM UZYSKANY ZA GRANICĄ

Rozmowa kwalifikacyjna sprawdzająca predyspozycje kandydatów do studiowania na danym kierunku (zainteresowania związane z daną dziedziną, orientacja w literaturze, czasopismach branżowych, itp.). Rozmowa oceniana jest w skali 1-5. Do zaliczenia potrzebne jest uzyskanie minimum 2 punktów. Podstawą przyjęcia będzie lista rankingowa według uzyskanych punktów w ustalonym limicie przyjęć.

2. kserokopii dyplomu ukończenia studiów wraz z oryginałem do wglądu, celem potwierdzenia zgodności przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną lub zaświadczenia o ukończeniu studiów I stopnia, II stopnia lub jednolitych magisterskich;

Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna na wniosek zainteresowanego potwierdza złożenie kompletu dokumentów i na podstawie złożonych dokumentów oraz przeprowadzonego postępowania rekrutacyjnego, jeśli było prowadzone, ogłasza listę przyjętych.

2. kserokopii zalegalizowanego lub opatrzonego apostille dyplomu lub innego dokumentu uprawniającego do ubiegania się o przyjęcie na studia wraz z oryginałem do wglądu celem potwierdzenia zgodności przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną;

3. kserokopię dokumentu potwierdzającego możliwość podjęcia i odbywania studiów na zasadach o których mowa w art. 324ust 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wraz z oryginałem do wglądu celem potwierdzenia zgodności przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną;

Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna na wniosek zainteresowanego potwierdza złożenie kompletu dokumentów i na podstawie złożonych dokumentów oraz przeprowadzonego postępowania rekrutacyjnego, jeśli było prowadzone, ogłasza listy przyjętych.

Rozmowa kwalifikacyjna sprawdzająca predyspozycje kandydatów do studiowania na danym kierunku (odpowiednio: zainteresowania związane z daną dziedziną, orientacja w literaturze, czasopismach branżowych, itp.). Rozmowa oceniana jest w skali 1-5. Do zaliczenia potrzebne jest uzyskanie minimum 2 punktów. Podstawą przyjęcia będzie lista rankingowa według uzyskanych punktów w ustalonym limicie przyjęć.

Termin postępowania rekrutacyjnego – zostanie podany w czerwcu 2020 r.

Miejsce postępowania rekrutacyjnego – zostanie podany w czerwcu 2020 r.

• podanie wydrukowane z IRK
  • polisa ubezpieczeniowa
  • skierowanie – w przypadku kandydatów kierowanych na studia np. przez NAWA

5. cudzoziemca – posiadacza certyfikatu poświadczającego znajomość języka polskiego jako obcego, co najmniej na poziomie biegłości językowej C1; Dokumentem upoważniającym jest jedynie certyfikat wydany przez Państwową Komisję do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego Jako Obcego;

Z wyłączeniem przypadków, o których mowa powyżej, cudzoziemcy podejmujący studia w Uniwersytecie Wrocławskim wnoszą opłatę za studia (tzw. czesne).

Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych
ul. Szewska 48, 50-139 Wrocław