Uniwersytet Wrocławski

REKRUTACJA

MENU

VADEMECUM KANDYDATA


DLACZEGO STUDIA NA UWR? 🔽

Uniwersytet Wrocławski – 150 kierunków, 22 tysiące studentów, niemal 2 tysiące badaczy, wykładowców i dydaktyków. To według rankingów polskich i międzynarodowych obok uniwersytetów w Krakowie, Warszawie i Poznaniu najważniejszy uniwersytet klasyczny w Polsce.

Uniwersytet Wrocławski należy do sojuszu uniwersytetów europejskich Arqus – to znaczy, że zaczynając studia we Wrocławiu będziesz mógł korzystać z programów, kursów, seminariów, laboratoriów badawczych w Lipsku, Granadzie, Minho, Lyonie, Grazu, Padwie, Wilnie. Wyjedziesz na miesiąc, semestr, wakacje, by realizować swój pomysł badawczy czy pracować w studenckiej grupie naukowej.

Uniwersytet Wrocławski stawia na mobilność – chcemy, by nasi studenci i absolwenci byli otwarci na świat, by studia były przygodą naukową, ale też, by studenci czuli się „obywatelami świata”.

Co roku zajmujemy wysokie miejsca w ogólnopolskich rankingach (4. uniwersytet w kraju wg Perspektyw 2022). Działamy od 1702 roku i jesteśmy jedną z najstarszych uczelni Europy Środkowej. Bazujemy na dziedzictwie historycznym Śląska oraz spuściźnie kultury austriackiej, pruskiej, czeskiej i polskiej, kontynuując także tradycje polskich uniwersytetów we Lwowie i Wilnie.

Zatrudniamy najlepszych specjalistów – prawie 2000 naukowców, w tym ponad 500 profesorów, także z zagranicznych ośrodków akademickich. Mamy prawie 300 zakładów naukowych, ponad 20 laboratoriów i 160 pracowni. Działamy jak małe miasto – nasza społeczność akademicka liczy 30 tys. osób. Kształci się u nas prawie 22 000 studentów i blisko 900 doktorantów. Na aż 10 wydziałach znajdziesz u nas szeroki zakres różnorodnych dziedzin nauki – od humanistycznych, prawnych i społecznych, po biologiczne, chemiczne i geograficzne, aż po matematyczne, informatyczne czy astronomiczne (sprawdź listę kierunków).

Posiadamy tytuł Uczelni Badawczej jako jedyna uczelnia na Dolnym Śląsku i jedna z dziesięciu w kraju. Oznacza to, że w najbliższych latach będziemy otrzymywać dodatkowe środki finansowe na realizację projektu Uniwersytetu Wrocławskiego, który został wyróżniony w konkursie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Projekt zakłada wiele korzyści dla obecnych i przyszłych studentów naszej Uczelni, w tym m.in. programy stypendialne i granty, tutoring, zmniejszenie liczebności grup zajęciowych oraz rozszerzenie oferty programów w języku angielskim i wprowadzenie dodatkowych studiów jednostopniowych przeznaczonych dla osób szczególnie zdolnych i ambitnych.

Jesteśmy 3. polską uczelnią najchętniej wybieraną przez zagranicznych studentów, a to znaczy, że na UWr będziesz mógł spotkać studentów z różnych zakątków świata – w końcu Wrocław to miasto spotkań! Oprócz tego zajmujemy czołowe miejsce wśród polskich uczelni pod względem liczby studentów wyjeżdżających za granicę. Jako jedyni w Polsce należymy do ogólnoświatowej sieci wymiany ISEP, dzięki której nasi studenci wyjeżdżają do USA na stypendia naukowe.

Pomagamy w wejściu na rynek pracy – specjalnie do tego celu stworzyliśmy Akademickie Biuro Karier UWr. Jego pracownicy są profesjonalnymi doradcami kariery. Oferują m.in. konsultacje zawodowe, szkolenia i ciekawe oferty pracy i stażu. Dużą popularnością cieszą się organizowane przez nich warsztaty, programy mentoringowe oraz targi pracy.

UWr to szansa na spotkanie ciekawych ludzi i realizację swoich pasji. Rozwijaj się w kołach naukowych (zobacz listę 170 kół), sekcjach sportowych, organizacjach studenckich, a także jako wolontariusz, chórzysta czy tancerz. Z UWr zwiedzisz świat, zdobędziesz cenne doświadczenia, nagrody i medale, a co najważniejsze – przeżyjesz niezapomniane przygody z ludźmi takimi jak Ty, czyli z mnóstwem energii i głowami pełnymi pomysłów.

Mieścimy się w blisko 50 budynkach w kilku kampusach. Nasi studenci uczą się zarówno w obiektach zabytkowych (gmach główny czy gmachy Wydziału Filologicznego), jak i nowoczesnych (kompleks edukacyjno-badawczy Wydziału Biotechnologii lub nowy gmach Biblioteki Uniwersyteckiej).

Czy wiesz, że zbiory Biblioteki Uniwersyteckiej zajmują 100 km bieżących półek? To odległość z Wrocławia do Opola!  A to nie wszystko, bo rocznie przybywa ich nawet 1 km bieżący. BUWr to 4 miliony woluminów, największy w Polsce i trzeci co do wielkości w Europie zbiór starych druków oraz największa w kraju kolekcja średniowiecznych rękopisów (pochodzących nawet z V wieku).

Nie wyobrażasz sobie życia bez sportu? A może w-f nie był zbyt atrakcyjny w szkole? Na UWr każdy znajdzie coś dla siebie i sam zdecyduje, co i kiedy. Proponujemy szeroki wybór zajęć wychowania fizycznego : od szachów i ćwiczeń relaksacyjnych, po sporty zespołowe ( badminton, koszykówka, siatkówka, tenis, tenis stołowy, piłka nożna, korfball, piłka ręczna, unihokej), samoobrona i karate, a także zajęcia muzyczne (aerobik, step, pilates i inne) aż do pływania, wioślarstwa, a nawet jeździectwa czy narciarstwa biegowego i turystyki pieszej. Dla miłośników sportu organizujemy dodatkowe treningi w ramach sekcji sportowych. Jeśli będziesz na nie regularnie uczęszczać, zdobędziesz szansę reprezentowania Uczelni w rozgrywkach Akademickiego Związku Sportowego a także możliwość uzyskania stypendium sportowego.

Na UWr będziesz mógł uczyć się 6 najpopularniejszych języków nowożytnych, a zainteresowanym oferujemy dodatkowo naukę języka chińskiego, innych języków orientalnych i antycznych, a także języka litewskiego.

Kochasz przyrodę? W tygodniu odwiedź nasz uniwersytecki Ogród Botaniczny, nazywany zieloną oazą w sercu Wrocławia, a w weekend – wybierz się na wycieczkę do Arboretum w Wojsławicach. Choć są to przede wszystkim ośrodki naukowe i dydaktyczne, pełnią także funkcje rekreacyjne, a naszym studentom udostępniamy je bezpłatnie.

Ponad trzy wieki pracy naukowej pozostawiły po sobie ślady – odkryj je w ciekawych uczelnianych muzeach! Do dyspozycji studentów i turystów oddajemy: Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego z Wieżą Matematyczną, Muzeum CzłowiekaMuzeum Przyrodnicze, Muzeum Geologiczne oraz Muzeum Mineralogiczne.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony głównej uwr.edu.pl oraz profili na FacebookuInstagramie.

Do zobaczenia na UWr!


WYDZIAŁY 🔽

 

Studia na naszej uczelni odbywają się na 12 wydziałach i w 2 jednostkach międzywydziałowych.

  • Wydział Biotechnologii– najmniejszy na UWr, ale w ocenie MNiSW – jeden z najlepszych w Polsce. Prowadzi się tu badania m.in. nad genetycznie modyfikowanymi organizmami, a także tworzy się unikalne przeciwbakteryjne opatrunki z lnu. Studenci uczą się tu w najnowocześniejszych laboratoriach.
  • Wydział Chemii od lat kształci specjalistów na potrzeby nauki i przemysłu, a zatrudnieni tutaj naukowcy realizują przełomowe projekty z partnerami z całego świata. Od lat uznawany jest za czołowy ośrodek badań chemicznych w Polsce.
  • Wydział Filologiczny – kształcą się tu m. in. przyszli poloniści, logopedzi, germaniści – osoby o szerokich horyzontach, a przy tym specjaliści w swoich dziedzinach.
  • Wydział Komunikacji Społecznej i Mediów – Prowadzi się tu badania m.in. nad komunikacją, humanistyką cyfrową. Kształcą się tu m.in. przyszli dziennikarze, bibliotekarze i specjaliści od komunikacji wizerunkowej zarówno w języku polskim jak i angielskim.
  • Wydział Neofilologiczny prowadzi intensywne badania naukowe i kształci studentów w zakresie językoznawstwa i literaturoznawstwa. Kształcą się tu pasjonaci języków: słowiańskich, romańskich, klasycznych i innych.
  • Wydział Fizyki i Astronomii łączy dynamiczność i nowoczesność z długoletnią tradycją. Należy do najlepszych wydziałów fizycznych w Polsce. Kształci absolwentów przygotowanych do wyzwań współczesnego rynku pracy. Według statystyk przypadki bezrobocia wśród absolwentów są niezmiernie rzadkie, a zarobki fizyków znacznie przewyższają średnią krajową.
  • Wydział Matematyki i Informatyki odgrywa ważną rolę w międzynarodowym życiu naukowym i należy do ścisłej czołówki krajowej. Pracownicy i studenci regularnie odnoszą spektakularne sukcesy na arenie międzynarodowej. W ostatnim czasie najwięcej medali i nagród przywożą informatycy, dla których programowanie czy budowa marsjańskich łazików nie mają tajemnic.
  • Wydział Nauk Biologicznych zmienia się wraz z dynamicznym rozwojem nauk biologicznych na świecie, stawiając czoło kolejnym wyzwaniom. Dzięki temu oferta dydaktyczna jest coraz bogatsza. Do wydziału należy m.in. Ogród Botaniczny we Wrocławiu i Arboretum Wojsławice w Niemczy oraz dwie stacje: ekologiczna w Karpaczu i ornitologiczna w Rudzie Milickiej.
  • Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych wyróżnia się doświadczoną kadrą naukową oraz bogatą i zróżnicowaną ofertą studiów – prężnie rozwijane są tu m.in. następujące nauki: psychologia, kulturoznawstwo, archeologia, historia, historia sztuki i muzykologia.
  • Wydział Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska proponuje swoim studentom wyjątkowe połączenie wiedzy i badań terenowych. Posiada znakomitą kadrę naukową, która z jednej strony działa na rzecz rozwoju regionu i społeczeństwa, a z drugiej – kształci absolwentów doskonale przygotowanych do wyzwań przyszłej pracy.
  • Wydział Nauk Społecznych należy do najpopularniejszych na UWr. Od lat czujnie reaguje na wyzwania rynku pracy, otwierając nowe kierunki studiów, w tym także w języku angielskim. Kształci studentów w zakresie m.in. politologii, socjologii, filozofii, europeistyki oraz bezpieczeństwa narodowego.
  • Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii od lat należy do najlepszych w Polsce. Posiada nowoczesne obiekty i dobrze wyposażone sale wykładowe. Prowadzi się tu unikatowe badania m.in. nad technologiami VR czy kryminologią
  • Kolegium Międzydziedzinowych Studiów Indywidualnych – na zasadzie relacji mistrz-uczeń kształci się tu ambitnych młodych ludzi, których zainteresowania wybiegają poza ramy konkretnych dziedzin naukowych.
  • Międzywydziałowe Studium Ochrony Środowiska opiera się na współpracy Wydziału Nauk Biologicznych oraz Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska.

KAMPUSY 🔽

 

Uniwersytet Wrocławski posiada około 50 budynków, z których większość mieści się w jednym z pięciu kampusów.

Kampus Leopoldyński – znajduje się w ścisłym centrum miasta, tuż przy Rynku. Składa się na niego gmach główny oraz budynki m.in. Wydziału Filologicznego, Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii, Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych, Kolegium Międzydziedzinowych Studiów Indywidualnych oraz Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych.

Kampus Grunwaldzki – znajduje się w okolicy placu Grunwaldzkiego. Znajdują się tu budynki Wydziału Matematyki i Informatyki, Wydziału Chemii, Wydziału Biotechnologii oraz nowa Biblioteka Uniwersytecka. W pobliżu są także uniwersyteckie akademiki oraz Ogród Botaniczny, Muzeum Przyrodnicze.

Kampus Koszarowa – oddalony jest od centrum miasta około 5 km. Mieści się tu Wydział Nauk Społecznych, a tuż obok przy ulicach Przesmyckiego i Przybyszewskiego – Uniwersyteckie Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu oraz pracownie biologów.

Kampus Maxa Borna – położony w pobliżu głównego gmachu uczelni, po drugiej stronie Odry. Swoją siedzibę ma tu Wydział Fizyki i Astronomii oraz Wydział Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska.

Kampus Dawida – usytuowany w pobliżu dworców PKP i PKS, przy ul. J. W. Dawida. Uczą się tu przyszli psycholodzy i pedagodzy.

Dodatkowo do uczelni należy także m.in. Arboretum Wojsławice w Niemczy, Stacja Polarna na Spitsbergenie, Obserwatorium Astronomiczne w Białkowie, Stacja Ekologiczna Storczyk w Karpaczu, Stacja Ornitologiczna w Rudzie Milickiej, a także Obserwatorium Meteorologii i Klimatologii we Wrocławiu.


AKADEMIKI

Uniwersytet Wrocławski dysponuje 5 koedukacyjnymi domami studenckimi: Dwudziestolatka, Kredka, Ołówek, Parawanowiec i Słowianka. Wszystkie one mogą pomieścić nawet 2000 studentów. Więcej informacji znajdziesz na uwr.edu.pl/domy-studenckie-2.


WYJAZDY ZAGRANICZNE 🔽

Jako student UWr możesz poznawać świat, studiując na uczelniach europejskich, a nawet poza granicami naszego kontynentu.

Erasmus+ Studia

Program umożliwi ci studiowanie na zagranicznej uczelni w ramach integralnej części studiów na naszej uczelni. Nie będziesz więc potrzebować urlopu dziekańskiego ani powtarzania roku. Dodatkowo otrzymasz grant na pokrycie zwiększonych kosztów utrzymania i zakwaterowania za granicą na czas od 3 do 5 miesięcy na każdym poziomie studiów (licencjackich, magisterskich).

Do jakich krajów możesz wyjechać? Do wszystkich państw Unii Europejskiej, państw EFTA/EOG (Norwegia, Islandia i Lichtenstein, Szwajcaria) oraz państw kandydujących do UE (Turcja, Macedonia).

Jeśli postanowisz wyjechać, będziesz się kontaktować z:

  • Studium Praktycznej Nauki Języka Obcego – odbędziesz tu rozmowę kwalifikującą sprawdzającą znajomość języka, w którym będziesz studiować za granicą
  • wydziałowym koordynatorem programu – to on przeprowadzi rekrutację, weźmie pod uwagę Twoje wyniki w nauce i zatwierdzi program zajęć, według którego będziesz się uczył za granicą
  • Biurem Współpracy Międzynarodowej – na jego stronie internetowej założysz konto i wypełnisz formularz zgłoszeniowy. W Biurze podpiszesz także umowę i rozliczysz się z niej po powrocie do kraju

Pamiętaj, że możesz się rekrutować już na początku studiów, ale wyjedziesz najwcześniej po ukończeniu pierwszego roku. Główna rekrutacja odbywa się raz w roku (styczeń-marzec). Wówczas przyznawane są miejsca zarówno na semestr zimowy, jak i letni kolejnego roku akademickiego.

Erasmus+ Praktyki pomoże Ci odbyć praktyki za granicą w dowolnym przedsiębiorstwie, placówce naukowo-badawczej, organizacji non-profit lub w innej instytucji, z wyjątkiem instytucji unijnych. Pamiętaj, że praktyki powinny być powiązane z kierunkiem studiów.

Program ISEP pozwoli Ci uczyć się przez semestr na uczelni w USA. UWr to jedyna uczelnia w Polsce, która należy do ogólnoświatowej sieci wymiany ISEP (International Students Exchange Program), w której uczestniczy ponad 250 uczelni z całego świata, w tym ponad 130 z USA.

Erasmus Mundus daje szansę nauki w ramach wspólnego programu zajęć prowadzonego w języku angielskim wspólnie przez dwa uniwersytety – UWr oraz wybraną uczelnię zagraniczną. Dzięki temu otrzymasz dyplom ukończenia studiów na dwóch uczelniach. Ze strony UWr studia prowadzi Wydział Chemii oraz Instytut Studiów Międzynarodowych i Instytut Socjologii na Wydziale Nauk Społecznych.

Umowy bilateralne dadzą Ci możliwość wyjazdu na semestr lub rok na uczelnie z Europy Wschodniej, Azji i Ameryki Południowej. UWr współpracuje z ok. 20 uczelniami, w tym z Rosji, Japonii, Korei Południowej, Kolumbii, Chile i Peru.
Uwaga: nie ma możliwości wyjazdu do uczelni w Rosji (do odwołania). Umowy zostały zawieszone.

Inne oferty stypendialne w zależności od potrzeb i zainteresowań możesz skorzystać także z pozostałych programów wymiany studenckiej – DAAD, GFPS, CEEPUS, stypendiów rządowych, stypendiów wyszehradzkich i innych.

Biuro Współpracy Międzynarodowej (International Office)

Ul. Kuźnicza 35,
50-138 Wrocław
e-mail: international@uwr.edu.pl


WYJAZDY KRAJOWE 🔽

Spróbuj studiowania na innej polskiej uczelni dzięki programowi MOST. Studiuj przez semestr lub cały rok akademicki na jednej z ponad dwudziestu polskich uczelni partnerskich. MOST jest adresowany do studentów wszystkich poziomów i form studiów. Szczegóły na most.amu.edu.pl.

Dział Nauczania
pl. Uniwersytecki 1 (gmach główny, pok. 238)
50-137 Wrocław
tel. +48 71 375 22 55, +48 71 375 22 37, +48 71 343 01 43
e-mail: rekrutacja@uwr.edu.pl


OBÓZ ADAPTACYJNY

Przed każdym nowym rokiem akademickim Samorząd Studentów UWr organizuje Campus Akademicki najlepszy obóz adaptacyjny dla nowo przyjętych studentów. To kultowe wydarzenie, które nie może odbyć się bez Ciebie!

Zaplanuj wakacje tak, aby we wrześniu spotkać się na słonecznej plaży ze studentami z całej Polski. Niezapomniane chwile, nowe znajomości, udane imprezy, koncerty, kabarety, nocne kino, piaszczysta plaża, warsztaty tematyczne, a także mnóstwo zajęć sportowych prowadzonych przez uznanych w swojej branży specjalistów – jednym słowem: idealny wakacyjny tydzień pełen zabawy, świetnej atmosfery i relaksu.

Udział w naszym Campusie to najlepsza okazja, żeby jeszcze przed październikiem poczuć przedsmak prawdziwego studenckiego życia. Nie zwlekaj i dołącz do campusowej strony mocy. Więcej informacji na campusakademicki.info i na Facebooku.


REKRUTACJA

🡆 TERMINY 🡄

 

Rekrutacja na studia rozpocznie się 3 czerwca. Szczegółowy harmonogram  zostanie opublikowany w zakładce HARMONOGRAM na stronie danego kierunku.


🡆 OFERTA STUDIÓW 🡄

W ramach naszych kierunków oferujemy ponad 200 specjalności do wyboru w trakcie studiów.

Szukając interesujących Cię studiów, skorzystaj z alfabetycznej listy kierunków lub z podziału na kategorie tematyczne: studia przyrodniczestudia ścisłe i technicznestudia prawne i społecznestudia humanistyczne, studia filologiczne, studia w j. angielskim.


🡆 REJESTRACJA 🡄

 

Rejestracja  na studia odbywa się w systemie  Internetowej Rejestracji Kandydatów www.irka.uni.wroc.pl.

W postępowaniu rekrutacyjnym na studia I stopnia oraz jednolite magisterskie brane będą pod uwagę wyniki egzaminów maturalnych z określonych przedmiotów. Szczegółowy wykaz przedmiotów oraz odpowiadający im współczynnik dla poziomu podstawowego i rozszerzonego  znajdziesz w zakładce ZASADY na stronie danego kierunku.

Jeśli maturę z danego przedmiotu zdawałeś na dwóch poziomach, pod uwagę będzie brany korzystniejszy dla Ciebie wynik. W przypadku, gdy nie zdawałeś któregoś z wymienionych przedmiotów, otrzymasz za niego 0 punktów, ale nie wyklucza Cię to z postępowania rekrutacyjnego  (z wyłączeniem kierunków: anglistyka, indywidualne studia międzydziedzinowe, indywidualne studia matematyczno-informatyczne, matematyka). Dodatkowo na wybrane  kierunki, postępowanie rekrutacyjne uzupełnia rozmowa kwalifikacyjna.

Pamiętaj, że kolejność zapisów nie decyduje o przyjęciu na studia, ale nie ma też potrzeby czekać do ostatniej chwili, zwłaszcza że rejestracja zajmie Ci zaledwie kilka minut!


🡆 WYNIKI MATURY 🡄

 

Wynik egzaminu maturalnego należy pomnożyć przez odpowiedni współczynnik dla danego poziomu matury. W ten sposób uzyskasz liczbę punktów, które otrzymasz w postępowaniu rekrutacyjnym.

Wzór:
– procentowy wynik z matury x współczynnik dla danego poziomu = liczba punktów rekrutacyjnych

Przykładowo:
– jeśli otrzymałeś 80 % z matematyki na poziomie podstawowym, a współczynnik dla matematyki na poziomie podstawowym wynosi 0,5 , liczymy: 80 x 0,5 = 40 punktów rekrutacyjnych
– jeśli otrzymałeś 60 % z matematyki na poziomie rozszerzonym, a współczynnik dla matematyki na poziomie rozszerzonym wynosi 1 , liczymy: 60 x 1 = 60 punktów rekrutacyjnych

Pamiętaj, że Uniwersytet Wrocławski nie określa minimalnych progów punktowych*.

Spośród zarejestrowanych osób przyjęte zostaną te, które otrzymały w postępowaniu rekrutacyjnym najwięcej punktów aż do wyczerpania limitu miejsc.

*za wyjątkiem wybranych kierunków na Wydziale Matematyki i Informatyki oraz na Wydziale Fizyki i Astronomii. Szczegóły znajdziesz w zakładce ZASADY na stronie danego kierunku

W dniu ogłoszenia wyników I etapu naboru na studia stacjonarne I stopnia otrzymasz na swoje indywidualne konto w systemie IRK informację o wynikach postępowania rekrutacyjnego.

  • Jeśli otrzymasz status kandydat zakwalifikowany (do złożenia dokumentów)” oznacza to, powinieneś złożyć wszystkie wymagane dokumenty w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji.

Uwaga! Miejsce na liście zakwalifikowanych (do złożenia dokumentów) nie gwarantuje miejsca na liście przyjętych na studia.

Kandydat, który złoży wymagane dokumenty, staje się kandydatem przyjętym, jeśli liczba uzyskanych przez niego punktów rekrutacyjnych spowoduje umieszczenie go na liście rankingowej w ramach limitu przyjęć na dany kierunek studiów.

  •  Jeśli otrzymasz status „kandydat rezerwowy”, oznacza to, że masz szansę dostać się w II etapie  pod warunkiem, że osoby, które zostały zakwalifikowane (do złożenia dokumentów) w I etapie , nie złożą dokumentów i w ten sposób zwolnione zostaną  miejsca dla osób z listy rezerwowej. Uwaga! Kandydaci znajdujący się na liście rezerwowej nie muszą potwierdzać swojej chęci udziału w kolejnym etapie naboru, ponieważ dzieje się to automatycznie. Kandydaci ze statusem rezerwowy nie składają również dokumentów.

🡆 LIMITY MIEJSC 🡄

Przyjęcie na studia odbędzie się w ramach ustalonego limitu miejsc. Aby się zapoznać z limitem miejsc interesującego Cię kierunku, wejdź na jego stronę i wybierz zakładkę LIMITY . Pamiętaj, że w przypadku nieosiągnięcia minimalnego limitu kandydatów, kierunek może nie zostać uruchomiony.

Na kierunkach, na których po rekrutacji letniej zostaną jeszcze wolne miejsca, może zostać przeprowadzona rekrutacja dodatkowa. Na rekrutację dodatkową także zarejestrujesz się poprzez konto w IRK (jeżeli będzie to Twoja pierwsza rekrutacja na naszej uczelni, powinieneś utworzyć nowe konto w systemie).


🡆 MATURA MIĘDZYNARODOWA 🡄

Biotechnologia

Na kierunek biotechnologia kandydaci posiadający dyplom IB (International Baccalaureate) kwalifikowani są na podstawie konkursu świadectw z uwzględnieniem ustalonych mnożników oraz zgodnie z tabelą przeliczającą punkty uzyskane na maturze IB na procenty:

Poziom SL lub HL Punkty procentowe
7 100
6 85
5 70
4 55
3 40
2 30
1

● Wynik egzaminu IB po przeliczeniu na punkty procentowe, pomnożony będzie przez odpowiedni współczynnik zawarty w tabeli.
● Jeśli egzamin z danego przedmiotu był zdawany na dwóch poziomach, pod uwagę brany będzie poziom korzystniejszy.
● Pozycja kandydata na liście rankingowej będzie zależna od sumy uzyskanych punktów. Jeśli kandydat nie zdawał na maturze któregoś z wymienionych niżej egzaminów, otrzymuje za ten egzamin 0 punktów, ale może przystąpić do postępowania rekrutacyjnego.
● W przypadku kandydatów, którzy uzyskali jednakową liczbę punktów o kolejności na liście rankingowej decydować będzie kolejno liczba punktów uzyskanych przez kandydata na egzaminie maturalnym z chemii, fizyki, matematyki, biologii.

Przedmiot Współczynnik dla poziomu podstawowego SL Współczynnik dla poziomu rozszerzonego HL
Przedmiot (dwa do wyboru) chemia, biologia, fizyka, matematyka 0,7 1,3
Język obcy nowożytny (pisemny) j. angielski 0,1 0,25

Biotechnology

Na kierunek Biotechnology kandydaci posiadający dyplom IB (International Baccalaureate) kwalifikowani są na podstawie konkursu świadectw z uwzględnieniem ustalonych mnożników oraz zgodnie z tabelą przeliczającą punkty uzyskane na maturze IB na procenty:
Poziom SL lub HL Punkty procentowe

Poziom SL lub HL Punkty procentowe
7 100
6 85
5 70
4 55
3 40
2 30
1

● Wynik egzaminu IB po przeliczeniu na punkty procentowe, pomnożony będzie przez odpowiedni współczynnik zawarty w tabeli.
● Jeśli egzamin z danego przedmiotu był zdawany na dwóch poziomach, pod uwagę brany będzie poziom korzystniejszy.
● Pozycja kandydata na liście rankingowej będzie zależna od sumy uzyskanych punktów. Jeśli kandydat nie zdawał na maturze któregoś z wymienionych niżej egzaminów, otrzymuje za ten egzamin 0 punktów, ale może przystąpić do postępowania rekrutacyjnego.
● W przypadku kandydatów, którzy uzyskali jednakową liczbę punktów o kolejności na liście rankingowej decydować będzie kolejno liczba punktów uzyskanych przez kandydata na egzaminie maturalnym z chemii, fizyki, matematyki, biologii.

Przedmiot Współczynnik dla poziomu podstawowego SL Współczynnik dla poziomu rozszerzonego HL
Przedmiot 1 biologia 0,7 1,3
Przedmiot 2 chemia 0,7 1,3
Przedmiot (jeden do wyboru) fizyka, matematyka 0,7 1,3

Medyczna biotechnologia molekularna

Na kierunek medyczna biotechnologia molekularna kandydaci posiadający dyplom IB (International Baccalaureate) kwalifikowani są na podstawie konkursu świadectw z uwzględnieniem ustalonych mnożników oraz zgodnie z tabelą przeliczającą punkty uzyskane na maturze IB na procenty:
Poziom SL lub HL Punkty procentowe

Poziom SL lub HL Punkty procentowe
7 100
6 85
5 70
4 55
3 40
2 30
1

● Wynik egzaminu z matury międzynarodowej po przeliczeniu na punkty procentowe pomnożony będzie przez odpowiedni współczynnik zawarty w tabeli.
● Jeśli egzamin z danego przedmiotu był zdawany na dwóch poziomach, pod uwagę brany będzie poziom korzystniejszy.
● Pozycja kandydata na liście rankingowej będzie zależna od sumy uzyskanych punktów.
● W przypadku kandydatów, którzy uzyskali jednakową liczbę punktów o miejscu na liście rankingowej decydować będzie kolejno liczba punktów uzyskanych przez kandydata na egzaminie maturalnym z chemii, biologii, fizyki lub matematyki.

Przedmiot Współczynnik dla poziomu podstawowego SL Współczynnik dla poziomu rozszerzonego HL
Chemia lub biologia (jeden do wyboru) 0,7 1,5
Chemia*, fizyka lub matematyka (jeden do wyboru) 0,7 1,5
Język angielski (pisemny) 0,1 0,25

*do wyboru, jeśli w wierszu pierwszym została wybrana biologia.
Kandydat zobowiązany jest znać język angielski w stopniu umożliwiającym zakończenie kształcenia (po udziale w 240 godzinach lektoratu) na poziomie B2+. Na studiach nie ma możliwości nauki języka angielskiego od poziomu podstawowego.


Pozostałe kierunki

Kandydaci posiadający dyplom IB (International Baccalaureate) przyjmowani są na studia w ramach postępowania rekrutacyjnego dla kandydatów legitymujących się tzw. „nową maturą”. Dla potrzeb rankingu kandydaci z maturą IB otrzymują punkty rekrutacyjne w liczbie równej maksymalnej liczbie punktów przewidzianych w rekrutacji na dany kierunek studiów, jaką może otrzymać kandydat z nową maturą (N), pomnożonej przez sumaryczną liczbę punktów uzyskanych na dyplomie IB i podzielonej przez 45.
Punkty rekrutacyjne = (N x liczba punktów na dyplomie IB)/45.
Brak wpisanej w systemie internetowej rejestracji kandydatów sumarycznej liczby punktów na dyplomie IB dyskwalifikuje kandydata z postępowania rekrutacyjnego


🡆 MATURA DWUJĘZYCZNA 🡄

Kandydat, który zdał maturę dwujęzyczną z języka obcego, w celu obliczenia punktów rekrutacyjnych, otrzymuje za poziom podstawowy – 100 % punktów, pomnożonych przez odpowiedni współczynnik określony w zasadach rekrutacji dla danego kierunku.

W celu obliczenia punktów za poziom rozszerzony z języka obcego – wynik z egzaminu na poziomie dwujęzycznym jest mnożony przez 4/3 i zaokrąglany do pełnego procenta, a następnie mnożony przez odpowiedni współczynnik określony w zasadach rekrutacji dla danego kierunku..


🡆 TZW. STARA MATURA 🡄

Administracja, ekonomia, prawo

Na studia stacjonarne na kierunku: administracja, ekonomia, prawo będą kwalifikowani kandydaci, którzy uzyskali co najmniej oceny bardzo dobre z dwóch dowolnych przedmiotów pisemnych zdawanych na egzaminie dojrzałości w ramach ustalonego limitu przyjęć.


Informatyka, matematyka, indywidualne studia informatyczno-matematyczne

Na kierunek informatyka, matematyka, indywidualne studia informatyczno-matematyczne będą kwalifikowani kandydaci ze starą maturą, którzy uzyskają co najmniej 8,5 punktów rekrutacyjnych w ramach ustalonego limitu przyjęć.


Pozostałe kierunki

Kandydaci na studia jednolite magisterskie i studia pierwszego stopnia legitymujący się starą maturą (matura do roku 2004) będą przyjmowani na studia na podstawie rankingu sumy ocen z dwóch dowolnych pisemnych przedmiotów zdawanych na egzaminie dojrzałości w ramach ustalonego limitu przyjęć, chyba że zasady określone w załączniku nr 1 do niniejszej uchwały stanowią inaczej.
Oceny przeliczane będą na punkty rekrutacyjne:
Skala 2-5
ocena dostateczna – 3 pkt.
ocena dobra – 4 pkt.
ocena bardzo dobra – 5 pkt.
Skala 1–6
ocena mierna – 2,6 pkt.
ocena dostateczna – 3,2 pkt.
ocena dobra – 3,8 pkt.
ocena bardzo dobra – 4,4 pkt.
ocena celująca – 5 pkt.


OLIMPIADY I KONKURSY

Jeśli jesteś laureatem lub finalistą wybranych centralnych olimpiad przedmiotowych albo laureatem wybranych konkursów ogólnopolskich przysługują Ci specjalne uprawnienia w roku zdania matury. Będziesz zwolniony z postępowania rekrutacyjnego na danym kierunku studiów i nie będzie Cię obowiązywać opłata rekrutacyjna. Pamiętaj, żeby rejestrując się w systemie IRK, w polu „dokument uprawniający do podjęcia studiów” wybrać jednocześnie opcje np.: „nowa matura” i „tytuł laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej” oraz załączyć skan zaświadczenia potwierdzający status laureata lub finalisty olimpiady lub konkursu.

UWAGA! Uprawnienia przyznawane są kandydatowi tylko w roku zdania matury!

Aby sprawdzić, która olimpiada lub konkurs zwalnia z postępowania rekrutacyjnego na interesujący Cię kierunek, kliknij w zakładkę OLIMPIADY I KONKURSY na stronie danego kierunku.


CUDZOZIEMCY

Zasady przyjęcia cudzoziemców na studia są umieszczone w zakładce CUDZOZIEMCY na stronie danego kierunku.

If you do not have Polish citizenship and are interested in studies in English, please visit our website: https://international.uni.wroc.pl/en/fulltime


🡆Legalizacja pobytu, wiza 🡄

 

Cudzoziemiec planujący studiować w Polsce powinien zalegalizować swój pobyt na czas swojego kształcenia. Legalizacja pobytu jest procesem czasochłonnym i nie jest prowadzona na Uniwersytecie Wrocławskim, dlatego należy się nim zainteresować przed podjęciem studiów.

Legalizacja pobytu po okresie 90 dni od przekroczenia polskiej granicy jest obowiązkiem wszystkich studentów – bez względu na to, czy wiza jest wymagana, czy nie. Niedopełnienie tego obowiązku grozi dokonaniem deportacji i zakazem wjazdu do Polski w przyszłości.

Studenci mają możliwość zalegalizowania swojego pobytu na dwa sposoby – mogą ubiegać się o wizę lub o zezwolenie na pobyt czasowy.

Studenci- obywatele państw członkowskich UE i EOG

Obywatele krajów UE i EOG nie potrzebują wizy, aby studiować i przebywać w Polsce. Jeżeli jednak pobyt w Polsce przekracza 90 dni, to w ciągu 3 miesięcy po przyjeździe należy dokonać zameldowania czasowego w Urzędzie Miejskim, gdzie zostanie wydane odpowiednie zaświadczenie.
Dla obywateli UE/EFTA możliwa jest również rejestracja pobytu w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu.
Studenci z UE bezpłatnie otrzymają certyfikat potwierdzający rejestrację na czas nieokreślony, który poświadcza prawo do pobytu w Polsce.

Studenci z krajów spoza UE/EOG

Obywatele niektórych krajów mogą wjechać do Polski bez wizy (lista), ale najprawdopodobniej będą jej potrzebowali, jeżeli pobyt przekroczy 90 dni.
Brexit – szczegóły znajdują się tutaj.

Szczegóły i rodzaje wiz są opisane na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Warunki uzyskania wizy studenckiej:

Wizę z adnotacją „student” mogą uzyskać tylko studenci studiów stacjonarnych lub osoby udające się do Polski w celu odbycia kursu przygotowawczego do podjęcia nauki na studiach.

Aby przedłożyć odpowiednim władzom, w procesie legalizacji pobytu Uniwersytet Wrocławski wydaje na prośbę:
•zaświadczenie o przyjęciu cudzoziemca na studia stacjonarne (Biuro Współpracy Międzynarodowej– studia w języku angielskim i Dział Nauczania – studia w języku polskim),
•potwierdzenie dokonania opłaty za studia (Biuro Współpracy Międzynarodowej – studia w języku angielskim i Dział Nauczania – studia w języku polskim),
•potwierdzenie przyznania miejsca w akademiku (Dział Spraw Studenckich)

Aby otrzymać wizę, należy złożyć wniosek w Konsulacie RP w swoim kraju.
Można wyszukać polskie placówki dyplomatyczne na stronie www. W większości przypadków należy umówić się na wizytę poprzez system online. Należy przygotować niezbędne dokumenty. Zwykle są to: wniosek wizowy, paszport, zdjęcie biometryczne, ubezpieczenie zdrowotne, zaświadczenie o wystarczających środkach finansowych na utrzymanie w Polsce, dokumenty potwierdzające cel pobytu, dokumenty poświadczające wpłatę czesnego, dokumenty potwierdzające zapewnione zakwaterowanie i inne. Każdy konsulat może mieć inne wymagania.
Jeżeli wniosek jest kompletny, to można go złożyć w konsulacie. Zasadniczo decyzja powinna zostać wydana w ciągu 15 dni, jednak zdarza się miesięczny okres oczekiwania. Jeśli konsulat stwierdzi braki we wniosku, to wezwie do ich uzupełnienia. Należy zachować wskazane terminy i dostosować się do wszystkich procedur.
Po przybyciu do Polski należy zarejestrować swój tymczasowy adres w Urzędzie Miejskim w ciągu 4 dni od przyjazdu.

Więcej szczegółów dotyczących wizy studenckiej znajduje się na stronie Serwisu Rzeczpospolitej Polskiej.

Pozwolenie na pobyt czasowy

Zanim wygaśnie pierwsza wiza, należy złożyć wniosek o kolejną wizę (przyznawaną przez konsulat w kraju wnioskującego) lub o pozwolenie na pobyt czasowy (przyznawany w Polsce). Zezwolenie pozwala na pobyt w Polsce przy pierwszym wniosku do 15 miesięcy, a potem może nawet na dłuższy okres. Procedura ta jest czasochłonna i może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy.
Procedura zezwolenia na pobyt czasowy jest płatna.

W razie pytań lub wątpliwości dotyczących prawnych aspektów pobytu w Polsce należy kontaktować się z Urzędem Wojewódzkim.

Ważne informacje:

Komunikat dla cudzoziemców dotyczący legalnego pobytu w związku z zakończeniem stanu epidemii

Informacja dotycząca zezwolenia na pobyt czasowy ze względu na inne okoliczności (dla posiadaczy krajowych wiz humanitarnych wydanych przez władze RP)

Informacje dla obywateli Ukrainy posiadających status UKR


Dodatkowe informacje dla cudzoziemców znajdują się na stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Szczegóły dotyczące warunków wjazdu, pobytu oraz pracy cudzoziemców na terytorium RP znajdują się na stronach:

Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Straży Granicznej


🡆Informacja dla obywateli Ukrainy test 🡄

 

Obywatele Ukrainy rekrutują się na zasadach obwiązujących pozostałych cudzoziemców.

REKRUTACJA

Aby aplikować na studia należy się zarejestrować w systemie IRK. Zachęcamy do zapoznania się z procedurą rejestracja – krok po kroku w Vademecum kandydata

OPŁATY

Jeżeli obywatel Ukrainy przybył do Polski po 24.02.2022 r i posiada status ochrony czasowej to w oparciu o art. 324 ust. 2 pkt 4 Ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce na czas posiadania uprawnienia studia stacjonarne w języku polskim są bezpłatne.

Studia niestacjonarne w języku polskim są płatne.

Studia w języku angielskim są płatne, jednak zgodnie z Załącznikiem Nr 7 do zarządzenia Nr 13/2024 z dnia 31 stycznia 2024 r. dla osób posiadających status ochrony czasowej opłata jest pomniejszona.

JĘZYK

Na Uniwersytecie Wrocławskim studia prowadzone są w języku polskim i angielskim. Brak dokumentu poświadczającego znajomości języka na odpowiednim poziomie nie pozwala na podjęcie studiów.

DOKUMENTY

Lista dokumentów jest wskazana w pod zakładce „Dokumenty wymagane przy rekrutacji 🔽” znajdującej się w zakładce „CUDZOZIEMCY” przypisanej do kierunku na stronie www.rekrutacja.uni.wroc.pl

POSTEPOWANIE REKRUTACYJNE

Uniwersytet Wrocławski w procesie rekrutacji nie bierze pod uwagę wyników z ZNO, multitestu (NMT). Rekrutacja odbywa się na podstawie dokumentu uprawniającego do wstąpienia na studia oraz przebiegu postępowania rekrutacyjnego (test, egzamin, rozmowa kwalifikacyjna- w zależności od wybranego kierunku).

AKADEMIKI

Informacje dotyczące akademików udziela Dział Spraw Studenckich. Szczegóły znajdują się tutaj: https://uwr.edu.pl/domy-studenckie/

STYPENDIA I WSPARCIE FINANSOWE

Informacje na temat wsparcia znajdują się tutaj: https://uwr.edu.pl/stypendia-i-wsparcie-finansowe/


Rejestracja – KROK PO KROKU


 

🎬 Tutaj znajduje się filmik dotyczący procesu rejestracji w systemie IRK. 🎬


🎦 Prezentacja procesu rekrutacyjnego „krok po kroku” znajduje się tutaj. 🎦


Pamiętajmy, aby cały proces rejestracji odbywał się w datach harmonogramu rekrutacji na kierunku.

Poniżej znajduje się tabela pomagająca uzupełniać dane z dokumentu uprawniającego do podjęcia studiów w systemie IRK.

Rodzaj dokumentu uprawniającego do podjęcia studiów w Polsce

Wczytanie danych w system IRK

tzw. nowa matura (2002 oraz 2005 – 2024 r.)

należy samodzielnie wprowadzić wyniki egzaminu/egzaminów i inne oceny brane pod uwagę w procesie rekrutacji na wybranych kierunkach studiów.

Nie załączamy dokumentu do systemu!

tzw. stara matura (do 2004 r. włącznie)
dyplom matury międzynarodowej (IB)
dyplom ukończenia studiów wydany w Rzeczypospolitej Polskiej
świadectwo ukończenia szkoły średniej wydane za granicą, uprawniające do podjęcia studiów w Polsce

w systemie IRK należy wybrać pole „matura zagraniczna”/”dyplom zagraniczny” i wprowadzić dane dotyczące tego dokumentu. Po zapisaniu system poprosi o załączenie elektronicznych kopii (skanów) dokumentów potwierdzających osiągnięte wyniki oraz uprawnienia do studiowania.

Nie wprowadzamy do systemu wyników

 i ocen z dokumentu!

dyplom matury europejskiej (EB)
inny dokument uprawniający do podjęcia studiów w Polsce, wydany za granicą
dyplom ukończenia studiów wydany za granicą

Uwaga: olimpiady i konkursy!
Jeśli posiadasz świadectwo dojrzałości wydane w bieżącym roku i jesteś jednocześnie laureatem lub finalistą olimpiady stopnia centralnego lub laureatem konkursu ogólnopolskiego zwalniającego z postępowania rekrutacyjnego, wybierasz jako dokument uprawniający do podjęcia studiów jednocześnie np. „nową maturę” i „tytuł laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej”. Należy również dołączyć w systemie dokument potwierdzający status laureata lub finalisty.


STATUSY KANDYDATA W SYSTEMIE IRK (INTERNETOWEJ REJESTRACJI KANDYDATÓW):

  • kandydat niezakwalifikowany to kandydat, który nie wniósł opłaty rekrutacyjnej w wymaganym terminie lub nie spełnił warunków określonych w zasadach rekrutacji na danym kierunku studiów.
  • kandydat zakwalifikowany (do złożenia dokumentów) – kandydat, którego Komisja Rekrutacyjna umieściła na liście kandydatów zakwalifikowanych do złożenia dokumentów na podstawie przeprowadzanego postępowania rekrutacyjnego (konkursu świadectw, zdania egzaminu, zaliczenia rozmowy kwalifikacyjnej, posiadania statusu laureata lub finalisty centralnej olimpiady przedmiotowej lub konkursu ogólnopolskiego). Kandydat zobowiązany jest złożyć wymagane dokumenty w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji. Kandydat zakwalifikowany, który spełnił powyższe wymogi, staje się kandydatem przyjętym, jeśli liczba uzyskanych przez niego punktów rekrutacyjnych spowoduje umieszczenie go na liście rankingowej w ramach limitu przyjęć na dany kierunek studiów.

Uwaga! Miejsce na liście zakwalifikowanych do złożenia dokumentów nie gwarantuje miejsca na liście przyjętych na studia.

Niezłożenie dokumentów jest równoznaczne z rezygnacją z przyznanego miejsca!

  • kandydat rezerwowy to kandydat, który nie został umieszczony na liście zakwalifikowanych do złożenia dokumentów. Kandydat ten zostanie umieszczony na liście kandydatów zakwalifikowanych do złożenia dokumentów, jeśli będą wolne miejsca na dany kierunek/specjalność i zostanie ogłoszony kolejny etap rekrutacji zgodnie z harmonogramem. Kandydat rezerwowy otrzymuje informację o swojej pozycji na liście rezerwowej.

Kandydat rezerwowy nie musi potwierdzać chęci udziału w kolejnym etapie rekrutacji. W przypadku wyczerpania określonego na dany kierunek studiów/specjalność limitu miejsc lub nieogłoszenia kolejnego etapu rekrutacji zgodnie z harmonogramem – jeśli status kandydata nie został zmieniony na „kandydat zakwalifikowany do złożenia dokumentów”, staje się on kandydatem nieprzyjętym.

  • kandydat przyjęty to kandydat na studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, który po przeprowadzonym postępowaniu rekrutacyjnym został umieszczony przez Komisję Rekrutacyjną na liście kandydatów zakwalifikowanych do złożenia dokumentów, złożył wymagane dokumenty w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji oraz uzyskał wystarczającą liczbę punktów do przyjęcia na studia w dostępnym limicie miejsc na danym kierunku.
  • kandydat nieprzyjęty to kandydat, który:
  1. nie złożył wymaganych dokumentów w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji lub
  2. nie zdał egzaminu lub
  3. nie przystąpił do postępowania rekrutacyjnego (egzaminu/rozmowy kwalifikacyjnej) lub
  4. złożył wymagane dokumenty zgodnie z harmonogramem, ale nie uzyskał wystarczającej liczby punktów do przyjęcia na studia tzn. uzyskana liczba punktów rekrutacyjnych była niższa od najniższej punktacji w limicie miejsc przewidzianych dla danego kierunku;
  • kierunek nie został uruchomionykierunek studiów nie został uruchomiony z powodu braku wystarczającej liczby kandydatów. Kandydat może ubiegać się o zwrot opłaty rekrutacyjnej.
  • kandydat zrezygnował – kandydat, który zrezygnował z podjęcia studiów na podstawie pisemnego oświadczenia. Skan podpisanego oświadczenia należy przesłać na adres mailowy: dzialnauczania@uwr.edu.pl, najpóźniej w terminie 5 dni od daty otrzymania statusu „kandydat przyjęty” w systemie IRKa.

PROGI PUNKTOWE

Próg punktowy, czyli wynik, którego uzyskanie pozwala na przyjęcie na studia, jest zwykle jednym z największych zmartwień maturzystów. To zrozumiałe, że przed rekrutacją na studia chcesz oszacować swoje szanse na przyjęcie.

Na naszej uczelni, podobnie jak na wielu innych polskich uniwersytetach, nie obowiązują progi punktowe*, a rekrutacja polega na zakwalifikowaniu kandydatów o największej liczbie punktów rekrutacyjnych w ramach wcześniej ustalonego limitu miejsc.

Uniwersytet Wrocławski nie publikuje statystyk dotyczących liczby punktów rekrutacyjnych kandydatów z poprzednich lat, ponieważ na wyniki rekrutacji wpływ ma wiele czynników, często niezależnych zarówno od kandydatów, jak i od uczelni. Są to zmienne, które mogą się znacznie różnić w każdym roku, jak np. stopień trudności matury, zainteresowanie danym kierunkiem studiów, limity miejsc, kryteria kwalifikacji czy zmiany w ofercie studiów. Z tego względu wyniki z poprzednich lat nie są wiarygodną podstawą do prognozowania wyników tegorocznej rekrutacji.

*za wyjątkiem wybranych kierunków na Wydziale Matematyki i Informatyki oraz na Wydziale Fizyki i Astronomii. Szczegóły znajdziesz w zakładce ZASADY na stronie danego kierunku.


DOKUMENTY

Kiedy ogłoszone zostaną wyniki rekrutacji, kandydaci ze statusem „zakwalifikowany (do złożenia dokumentów)” powinni złożyć komplet dokumentów w ciągu kilku dni, w ściśle wyznaczonym miejscu i terminie (patrz zakładka „MIEJSCE SKŁADANIA DOKUMENTÓW” po wybraniu kierunku).

Miejsce na liście zakwalifikowanych do złożenia dokumentów nie gwarantuje miejsca na liście przyjętych na studia.

Niezłożenie dokumentów będzie jednoznaczne z rezygnacją z przyznanego miejsca i spowoduje nieprzyjęcie kandydata na studia.

Wykaz dokumentów znajduje się w zakładce „DOKUMENTY” przypisanej do każdego kierunku.

Jeżeli kandydat jest osobą niepełnoletnią należy dodatkowo złożyć oświadczenie rodziców/opiekunów prawnych.

Uwaga! Kandydat nie ma obowiązku składania dokumentów osobiście.

W przypadku składania dokumentów za pośrednictwem osób trzecich wymagane jest dodatkowo podpisane pełnomocnictwo

W przypadku składania dokumentów za pośrednictwem poczty lub kuriera wymagane jest notarialne poświadczenie kserokopii świadectwa dojrzałości i ewentualnie innych wymaganych dokumentów (np. zaświadczenia dot. olimpiady).

W przypadku rezygnacji z podjęcia studiów, złożone dokumenty wydawane są na pisemny wniosek kandydatowi albo upoważnionej przez niego osobie lub wysyłane są pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.


🡆Zdjęcie do Elektronicznej Legitymacji Studenckiej (ELS)🡄

1.zdjęcie elektroniczne powinno być aktualne, kolorowe, o rozdzielczości 500 x 625 pikseli w formacie JPG,

2.zdjęcie powinno spełniać wymogi do dowodu osobistego tj.: bez nakrycia głowy, okularów z ciemnymi szkłami, głowa frontalnej z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy.

Osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może załączyć fotografie przedstawiające osobę w okularach z ciemnymi szkłami, a osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania – fotografię przedstawiającą osobę z nakryciem głowy.

Dokumentem poświadczającym uprawnienie do załączonej fotografii przedstawiającej osobę w okularach z ciemnymi szkłami jest orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku, wydane zgodnie z przepisami o orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.

Dokumentem poświadczającym uprawnienie do załączonej fotografii przedstawiającej osobę w nakryciu głowy jest zaświadczenie o przynależności wyznaniowej.


🡆Dokumenty do pobrania🡄

(english version below)


OPŁATA REKRUTACYJNA

Warunkiem przystąpienia do postępowania rekrutacyjnego jest wniesienie opłaty rekrutacyjnej.

Opłata wynosi:

  • 85 złotych za każdy kierunek

Kiedy na swoim koncie IRK wybierzesz kierunek studiów, na który chcesz się rekrutować, automatycznie wygenerowane zostanie Twoje indywidualne konto kandydata. To właśnie na nie należy wnieść opłatę rekrutacyjną. Można to zrobić na kilka sposobów: przelewem elektronicznym, przelewem bankowym, na poczcie albo za pomocą szybkiej płatności Paybynet. Nie ma możliwości dokonania opłaty osobiście w siedzibie uczelni. Opłatę rekrutacyjną na kilka kierunków można uiścić za pomocą jednej płatności. Ponieważ opłatę wniesiesz na swoje indywidualne konto kandydata, nie będzie mieć znaczenia konto, z którego wyślesz przelew ani tytuł przelewu.

Opłatę należy wnieść najpóźniej w ostatnim dniu rejestracji w systemie IRK (patrz zakładka HARMONOGRAM po wyszukaniu danego kierunku na www.rekrutacja.uni.wroc.pl). Pamiętaj, że decydująca jest data wykonania przelewu przez kandydata, a nie jego zaksięgowania w Uniwersytecie. Potwierdzenie dokonania opłaty będzie widoczne na Twoim koncie IRK, ale dopiero po zaksięgowaniu wpłaty, co może potrwać kilka dni.

Opłaty rekrutacyjnej nie wnoszą laureaci i finaliści centralnych olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów ogólnopolskich uprawniających do zwolnienia z postępowania rekrutacyjnego, ​którzy uzyskali świadectwo dojrzałości w roku bieżącym.

W systemie IRK istnieje możliwość ustawienia priorytetu przypisania opłaty rekrutacyjnej do kierunku studiów. Przed ostatnim dniem rejestracji w systemie IRK upewnij się, że priorytety są ustawione zgodnie z Twoimi planami. W przypadku wniesienia opłaty rekrutacyjnej w wysokości mniejszej niż wynika to z liczby wybranych kierunków studiów/specjalności i braku samodzielnego określenia priorytetów, wpłacona opłata rekrutacyjna zostanie zaksięgowana na kierunki studiów według kolejności ich wyboru w IRKa.

Opłaty rekrutacyjnej nie trzeba ponownie wnosić, aby wziąć udział w II etapie rekrutacji.


Zwrot opłaty rekrutacyjnej 🔽

Kandydat może złożyć wniosek o zwrot opłaty rekrutacyjnej:

  1. nieuruchomienia kierunku studiów/specjalności;
  2. nieuzasadnionego wniesienia opłaty, w szczególności opłaty wniesionej na niewłaściwe konto oraz w przypadku innych ważnych i udokumentowanych okoliczności losowych.

Jeśli chcesz się ubiegać o zwrot opłaty rekrutacyjnej, złóż podpisany wniosek (wniosek o zwrot opłaty rekrutacyjnej, in english) osobiście lub pocztą tradycyjną na adres: Uniwersytet Wrocławski, Dział Nauczania, Plac Uniwersytecki 1, 50-137 Wrocław, lub pocztą mailową na adres: dzialnauczania@uwr.edu.pl lub rekrutacja@uwr.edu.pl  w terminie do 15 października 2024 roku (rekrutacja letnia) i 15 marca 2025 roku (rekrutacja zimowa). Po upływie terminu kandydat traci prawo do zwrotu opłaty rekrutacyjnej. Kandydat nie ma prawa do zwrotu opłaty rekrutacyjnej z powodu nieprzyjęcia na studia.


Opłata za ELS (elektroniczną legitymację studencką) 🔽

Kandydaci przyjęci na studia zobowiązani są do wniesienia opłaty w kwocie 22 złotych za Elektroniczną Legitymację Studencką na indywidualne konto rekrutacyjne w systemie IRK (to samo konto, na które w IRK dokonano opłaty rekrutacyjnej), w terminie określonym w systemie IRK.

Opłaty za legitymację studencką nie wnoszą kandydaci, którzy studiują w Uniwersytecie Wrocławskim i podejmują kolejny kierunek studiów oraz kandydaci, podejmujący studia drugiego stopnia w roku ukończenia studiów pierwszego stopnia w Uniwersytecie Wrocławskim pod warunkiem posiadania aktywnej legitymacji studenckiej UWr.

Student ma prawo posiadać również mlegitymację. Szczegóły znajdują się na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.


OPŁATY ZA STUDIA

Studia stacjonarne prowadzone w języku polskim są bezpłatne dla:
– obywateli polskich,
– cudzoziemców, o których mowa w art. 324 ust. 2 w Ustawie Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce
(Dz.U. z 2022 r. poz. 574 z późn. zm.)

art. 324 ust. 2 u PSWiN (Dz.U. z 2022 r. poz. 574 z późn. zm.) – szczegóły

• obywateli państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej, Norwegii lub Islandii (państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu – EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i członków ich rodzin, mieszkających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
• cudzoziemca – obywatela Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 lit. b lub d Umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Dz. Urz. UE L 29 z 31.01.2020, str. 7, z późn. zm. 8), oraz członków jego rodziny, mieszkających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
• osób posiadających ważną Kartę Polaka lub osób, którym wydano decyzję (nie opinię) w sprawie stwierdzenia polskiego pochodzenia;
• osób, którym udzielono zezwolenia na pobyt stały (posiadaczy karty stałego pobytu);
• osób posiadających zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej;
• osób którym udzielono zezwolenia na pobyt czasowy w związku z okolicznościami, o których mowa w art. 159 ust. 1 lub art. 186 ust. 1 pkt 3 lub 4 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (na decyzji o przyznaniu pozwolenia musi być wskazany ten konkretnie przepis)
• osób posiadających status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej albo korzystających z ochrony czasowej albo ochrony uzupełniającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (posiadacze karty pobytu z adnotacją „uchodźca” lub decyzji o jej przyznaniu);
• osób posiadających certyfikat poświadczający znajomość języka polskiego jako obcego, co najmniej na poziomie biegłości językowej C1. Dokumentem upoważniającym jest jedynie certyfikat wydany przez Państwową Komisję do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego Jako Obcego;
• osób będących małżonkiem, wstępnym lub zstępnym (dzieckiem, wnukiem), obywatela Rzeczpospolitej Polskiej, mieszkających na terytorium Polski;
• osób, którym udzielono zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia badań naukowych (art. 151 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach – na decyzji o przyznaniu pozwolenia musi być wskazany ten konkretnie przepis);
• osób, którym udzielono zezwolenia na pobyt czasowy w celu mobilności długoterminowej naukowca (art. 151b ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach – na decyzji o przyznaniu pozwolenia musi być wskazany ten konkretnie przepis);
• osób przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z korzystaniem z mobilności krótkoterminowej naukowca na warunkach określonych w art. 156b ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach – na decyzji o przyznaniu pozwolenia musi być wskazany ten konkretnie przepis;
• osób posiadających wizę krajową w celu prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych.


Studia niestacjonarne (wieczorowe i zaoczne), studia stacjonarne w języku polskim dla cudzoziemców nie posiadających uprawnień wynikających z art. 324 ust. 2 PSWiN, studia podyplomowe oraz studia w języku angielskim są płatne.
Szczegółowe informacje dotyczące cen są dostępne w zakładce OPŁATY po wyszukaniu kierunku.


🡆 Terminy opłat 🡄

Student/doktorant uiszcza opłaty za:
1. kształcenie na studiach niestacjonarnych oraz na niestacjonarnych studiach doktoranckich (studia płatne) – w formie opłaty semestralnej wynoszącej połowę opłaty rocznej,
2. kształcenie na studiach oraz studiach doktoranckich prowadzonych w języku angielskim (studia płatne) – w formie opłaty semestralnej wynoszącej połowę opłaty rocznej (w przypadku cudzoziemców opłata za pierwszy rok studiów nie podlega rozłożeniu na raty semestralne)
w terminach:
– do dnia 10 października za semestr zimowy;
– do dnia 5 marca za semestr letni;
– za pierwszy semestr studiów – do 15 października, a jeżeli umowa została zawarta po 15 października w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy.
Cudzoziemiec podejmujący studia płatne uiszcza opłatę za pierwszy rok studiów w terminie 14 dni od zaakceptowania oferty edukacyjnej.


🡆 Dodatkowe informacje dla cudzoziemca 🡄

Cudzoziemiec podejmujący studia płatne uiszcza opłatę za pierwszy rok studiów w terminie 14 dni od zaakceptowania oferty edukacyjnej.
Opłata wnoszona przez cudzoziemca za pierwszy rok studiów nie podlega rozłożeniu na raty semestralne. W uzasadnionych przypadkach Rektor, na wniosek cudzoziemca, może przedłużyć termin wniesienia opłaty lub wyrazić zgodę na wniesienie opłaty w ratach.
Opłata wnoszona przez cudzoziemca za pierwszy rok studiów w języku angielskim nie podlega rozłożeniu na raty semestralne. W uzasadnionych przypadkach Rektor, na wniosek cudzoziemca zaopiniowany przez dziekana lub kierownika jednostki pozawydziałowej, może przedłużyć termin wniesienia opłaty lub wyrazić zgodę na wniesienie opłaty w dwóch ratach, płatnych przed rozpoczęciem pierwszego i drugiego semestru.
Za uzasadniony przypadek uważa się w szczególności pozostawanie w trudnej sytuacji materialnej przez wnioskodawcę, który:
– posiada status uchodźcy w Rzeczypospolitej Polskiej lub
– jest absolwentem studiów pierwszego, drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich w Uniwersytecie Wrocławskim.


Zwolnienia z opłat

Student/doktorant może ubiegać się o zwolnienie z opłat nie wcześniej niż po pierwszym semestrze studiów (pierwszego i drugiego stopnia, jednolitych magisterskich lub doktoranckich).

Obywatele polscy – szczegóły dot. zwolnień

Na wniosek studenta/doktoranta dziekan lub kierownik jednostki pozawydziałowej może zwolnić go w całości lub w części z obowiązku uiszczenia opłat za studia jeżeli wnioskujący spełnia łącznie niżej określone warunki:
-dochód na jedną osobę w rodzinie studenta/doktoranta nie przekracza wysokości dochodu uprawniającego studenta/doktoranta do ubiegania się o stypendium socjalne w Uniwersytecie Wrocławskim;
-wystąpią szczególnie ważne okoliczności, uniemożliwiające studentowi/doktorantowi wniesienie opłaty w całości lub części.
Do szczególnie ważnych okoliczności należą:
1. pełne sieroctwo,
2. poważna lub długotrwała choroba studenta/doktoranta albo najbliższego członka jego rodziny (trwająca dłużej niż 6 miesięcy),
3. zdarzenie losowe (np. pożar, powódź),
4. wyjątkowo trudna sytuacja materialna lub życiowa studenta/doktoranta,
5. realizowanie programu studiów w określonym zakresie w ramach umów zawartych między Uniwersytetem Wrocławskim a uczelniami krajowymi lub zagranicznymi, z którym związane są dodatkowe koszty ponoszone przez studenta/doktoranta, jeżeli powyższe okoliczności uniemożliwiają studentowi/doktorantowi wniesienie pełnej lub częściowej opłaty.
Dziekan lub kierownik jednostki pozawydziałowej może zwolnić z opłat studenta/doktoranta, mimo że dochód na jedną osobę w rodzinie przekracza wysokości dochodu uprawniającego studenta/doktoranta do ubiegania się o stypendium socjalne w Uniwersytecie Wrocławskim jeżeli zaistniałe okoliczności szczególnie uzasadniają podjęcie takiej decyzji.
Na wniosek studenta, dziekan lub kierownik jednostki pozawydziałowej może także zwolnić w części z obowiązku uiszczenia opłaty, nie więcej niż 25% należnej opłaty, jeżeli wnioskujący spełnia łącznie niżej określone warunki:
-posiada Kartę Dużej Rodziny, o której mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (t.j. Dz. U z 2017 r. poz. 1832 z późn. zm.);
-dochód na jedną osobę w rodzinie studenta nie przekracza 150% wysokości dochodu uprawniającego studenta do ubiegania się o stypendium socjalne w Uniwersytecie Wrocławskim;
-złoży udokumentowany wniosek.
Więcej szczegółów znajduje się tutaj

Cudzoziemcy – szczegóły dot. zwolnień

Uniwersytet Wrocławski może zwolnić studenta/doktoranta będącego cudzoziemcem z opłat za świadczone usługi edukacyjne związane z:
– kształceniem na studiach niestacjonarnych oraz na niestacjonarnych studiach doktoranckich (studia płatne);
– kształceniem na studiach oraz studiach doktoranckich prowadzonych w języku angielskim (studia płatne);
– kształceniem na studiach stacjonarnych (studia płatne);
– powtarzaniem określonych zajęć na studiach oraz studiach doktoranckich z powodu niezadowalających wyników w nauce.
Na wniosek studenta/doktoranta będącego cudzoziemcem dziekan, prodziekan właściwy ds. kształcenia lub kierownik jednostki pozawydziałowej może zwolnić go w całości lub w części z obowiązku uiszczenia powyższych opłat jeżeli wystąpią ważne okoliczności, w szczególności takie jak: 1. pełne sieroctwo;
2. poważna lub długotrwała choroba studenta/doktoranta albo najbliższego członka jego rodziny (trwająca dłużej niż 6 miesięcy);
3. zdarzenie losowe (np. pożar, powódź);
4. wyjątkowo trudna sytuacja materialna lub życiowa studenta/doktoranta;
5. realizowanie programu studiów w określonym zakresie w ramach umów zawartych między Uniwersytetem Wrocławskim a uczelniami krajowymi lub zagranicznymi, z którym związane są dodatkowe koszty ponoszone przez studenta/doktoranta, jeżeli powyższe okoliczności uniemożliwiają studentowi/doktorantowi wniesienie pełnej lub częściowej opłaty;
6. podjęcie przez niego nauki na drugim kierunku studiów lub kształcenia w innej formie w Uniwersytecie Wrocławskim na warunkach odpłatności.
W sytuacjach, o których mowa w pkt 1 – 5 student/doktorant może ubiegać się o zwolnienie z opłat nie wcześniej niż po pierwszym roku studiów.
Udokumentowany wniosek o zwolnienie w całości lub w części z opłat cudzoziemiec jest obowiązany złożyć w dziekanacie lub odpowiedniej jednostce organizacyjnej, w nieprzekraczalnym terminie 7 dni kalendarzowych od zakończenia sesji egzaminacyjnej poprawkowej poprzedniego semestru.
Wniosek złożony po terminie nie będzie rozpatrywany. Termin złożenia wniosku nie podlega przywróceniu.
Decyzje w sprawie zwolnienia w całości lub części z obowiązku uiszczania opłat podejmuje dziekan, prodziekan właściwy ds. kształcenia lub kierownik jednostki pozawydziałowej.
Więcej szczegółów znajduje się tutaj


Zwrot opłaty

Obywatele polscy – szczegóły dot. zwrotu

W przypadku rozwiązania umowy, którą student/doktorant zawarł z Uniwersytetem Wrocławskim o warunkach pobierania opłat za świadczone usługi edukacyjne przed końcem semestru, Uczelnia – na wniosek studenta/doktoranta – zwraca zainteresowanemu część opłaty za okres przypadający po rozwiązaniu umowy na podstawie decyzji dziekana lub kierownika jednostki pozawydziałowej określającej wysokość opłaty do zwrotu.

 

Cudzoziemcy – szczegóły dot. zwrotu

Cudzoziemcowi, opłata za I rok studiów podlega zwrotowi wyłącznie w przypadku:
1) rezygnacji ze studiów przed rozpoczęciem roku akademickiego. Zwrotowi podlega wysokość wpłaconej opłaty, pomniejszona o opłatę manipulacyjną;
2) nieotrzymania wizy na wjazd do Polski lub anulowania wizy. Zwrotowi podlega wysokość wpłaconej opłaty, pomniejszona o opłatę manipulacyjną;
3) otrzymania decyzji o przyznaniu semestralnego/rocznego urlopu dziekańskiego. Zwrotowi podlega opłata za czas niepobierania nauki;
4) rezygnacji ze studiów z powodów zdrowotnych potwierdzonych właściwym zaświadczeniem lekarskim. Zwrotowi podlega opłata za czas niepobierania nauki ze względów zdrowotnych.
Poza w/w przypadkami opłata za studia podlega zwrotowi jeżeli Uniwersytet Wrocławski – z przyczyn od niego niezależnych – nie zapewnił uczestnictwa w programie studiów, które wcześniej zaproponował kandydatowi.
W przypadku studentów zrekrutowanych dla Uczelni przez agencje rekrutacyjne, kwota zwrotu opłaty zostaje pomniejszona o prowizję agencji rekrutującej, jeśli rezygnacja z kontynuacji nauki nastąpi w pierwszym roku studiów.
Wnosząc o zwrot opłaty cudzoziemiec przedkłada prawidłowo wypełniony formularz zwrotu opłaty, oraz potwierdzenie nieotrzymania wizy/kopię całego paszportu jako potwierdzenie nieotrzymania wizy lub kopię anulowanej wizy, decyzję o przyznaniu urlopu dziekańskiego, zaświadczenie lekarskie. Dokumenty cudzoziemiec składa w:
– Biurze Współpracy Międzynarodowej, w przypadku o którym mowa w pkt 1 i 2 – jeśli studiuje na programie realizowanym w języku angielskim;
– Dziale Nauczania, w przypadku o którym mowa w pkt 1 i 2 – jeśli studiuje na programie realizowanym w języku polskim;
– we właściwym dziekanacie, w przypadku o którym mowa w pkt 3 i 4.


POMOC MATERIALNA

Masz prawo do otrzymywania pomocy materialnej bez względu na to, czy studiujesz na studiach stacjonarnych czy niestacjonarnych. Na Uniwersytecie Wrocławskim istnieją różne formy takiej pomocy, niektóre uzależnione są od wyników w nauce, a niektóre od sytuacji finansowej rodziny studenta. Wysokość stypendium i próg dochodowy, od którego zależy kwota stypendium, określane są co roku w zarządzeniu rektora. Poniżej podajemy kwoty obowiązujące w roku akademickim 2023/2024.

Stypendium socjalne możesz otrzymać, jeśli jesteś w trudnej sytuacji materialnej. Przysługuje Ci ono, jeśli średnia wysokość dochodu netto przypadająca na jednego członka rodziny nie przekracza określonej kwoty (ok. 1294,40 zł). Wysokość stypendium waha się od 1300 do 1600 zł miesięcznie. Jeśli mieszkasz w domu studenckim lub na stancji przysługuje ci stypendium o zwiększonej kwocie 1900 – 2300 zł.

Stypendium dla osób niepełnosprawnych możesz otrzymać, jeśli posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez organ właściwy do wydawania takich orzeczeń. W zależności od stopnia niepełnosprawności otrzymasz od ok. 800 do 1300 zł miesięcznie bez względu na wysokość dochodu.

Zapomoga jest to jednorazowe świadczenie pieniężne, o które możesz się ubiegać, jeżeli znajdziesz się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej. Wysokość zapomogi waha się od ok. 500 do 2500 zł.

Stypendium rektora dla najlepszych studentów przysługuje Ci, jeśli uzyskałeś wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe, lub artystyczne lub sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym. O takie stypendium może ubiegać się także student I roku studiów, który jest laureatem olimpiady międzynarodowej albo laureatem lub finalistą olimpiady stopnia centralnego, o których mowa w przepisach o systemie oświaty albo medalistą co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie, o którym mowa w przepisach o sporcie. Takie stypendium wynosi 1100 zł miesięcznie.

Stypendium Młody Badacz to stypendium, które już na pierwszym roku studiów może otrzymać 100 studentek i studentów, którzy dostali się na uczelnię z najwyższą liczbą punktów rekrutacyjnych. Stypendium to Uniwersytet Wrocławski oferuje dzięki statusowi Uczelni Badawczej. W ramach Młodego Badacza mamy aż 1 mln do podziału dla najlepszych. Stypendium Młody Badacz łączy się ze stypendium dla olimpijczyków, dlatego na UWr na pierwszym roku studiów studenci mogą liczyć nawet na 2400  złotych miesięcznie.

Wszystkie świadczenia pomocy materialnej przyznawane są na wniosek studenta. Oprócz nich najlepsi studenci mogą otrzymywać także stypendia ministra za wybitne osiągnięcia.

Świadczenia pomocy materialnej finansowane są z budżetu państwa ze środków przyznawanych uczelni w ramach funduszu stypendialnego.

Więcej informacji: wsparcie dla studentów.

Dział Spraw Studenckich pl. Uniwersytecki 1 (gmach główny, pok. 127) 50-137 Wrocław tel. +48 71 375 27 17 e-mail: sprawystudenckie@uwr.edu.pl


WSPARCIE OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

Zespół ds. Obsługi Studentów i Doktorantów z Niepełnosprawnością udziela wsparcia niematerialnego kandydatom na studia lub do Szkoły Doktorskiej, studentom, doktorantom z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Celem jest zapewnienie osobom z niepełnosprawnością warunków do pełnego udziału w procesie przyjmowania na studia, do Szkoły Doktorskiej, kształceniu na studiach i w Szkole Doktorskiej lub prowadzeniu działalności naukowej.

Asystent dydaktyczny – zakres obowiązków asystenta jest związany ze wsparciem w procesie kształcenia i dostosowany do indywidualnych potrzeb osób z niepełnosprawnością. Wsparcie może być przydatne w sporządzaniu notatek na zajęciach załatwianiu spraw formalnych w jednostkach Uniwersytetu Wrocławskiego, wypożyczeniu książek z biblioteki oraz w kontaktach z wykładowcami i prowadzącymi zajęcia.

Usługa transportu – umożliwia osobom z niepełnosprawnościami dojazd na Uczelnię,
w szczególności na zajęcia dydaktyczne, konsultacje, do dziekanatu, biblioteki. Z usługi korzystają głównie osoby z niepełnosprawnością narządów ruchu.

Indywidualny lektorat objęty programem studiów – zajęcia dedykowane studentom i doktorantom z niepełnosprawnością, którym zajęcia grupowe uniemożliwiają opanowane materiału tak jak wymaga tego program studiów. Zajęcia prowadzone są przez lektorów i wykładowców ze Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych.

Usługa adaptacji materiałów dydaktycznych – osoby z niepełnosprawnością narządu wzroku mogą starać się o usługę adaptacji i przetwarzania materiałów dydaktycznych. Usługa polega na przekształceniu zeskanowanego materiału dydaktycznego do formatu tekstowego lub formatu umożliwiającego odczytywanie przez programy udźwiękawiające.

Akademicka biblioteka cyfrowa – Zbiory udostępniane są wyłącznie osobom posiadającym orzeczony umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności z tytułu utraty wzroku albo innych niepełnosprawności uniemożliwiających korzystanie z tradycyjnych materiałów w zwykłym druku.

Usługa kursu orientacji przestrzennej – z kursu orientacji przestrzennej korzystają osoby, które mają trudności w poruszaniu się i orientacji przestrzennej.  Doradztwo w zakresie orientacji przestrzennej obejmuje przeprowadzenie treningu samodzielnego poruszania się na trasach związanych z procesem naukowo-dydaktycznym.

Poradnia Psychologiczna prowadzona przez Zespół Wsparcia Psychologicznego – dla studentów i doktorantów z orzeczonym stopniem niepełnosprawności i ze szczególnymi potrzebami. Główne zadanie Poradni: udzielanie wsparcia i pomoc w zakresie radzenia sobie w sytuacjach trudnych i kryzysowych, rozpoznawanie problemów psychologicznych i ustalanie form pomocy. Poradnia zapewnia poufny charakter konsultacji.

Wypożyczalnia sprzętów i urządzeń specjalistycznych – w wypożyczalni znajdują się sprzęty i urządzenia dla osób z dysfunkcją narządu wzroku, słuchu oraz ruchu.

Dostosowanie procesu kształcenia – wsparcie studentów i doktorantów w formalnościach związanych z indywidualizacją procesu kształcenia ze względu na indywidualne potrzeby osoby z niepełnosprawnością oraz ze szczególnymi potrzebami.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://uwr.edu.pl/pomocny-uwr/osoby-z-niepelnosprawnosciami/

Zespół ds. Obsługi Studentów i Doktorantów z Niepełnosprawnością
ul. Kuźnicza 49/55 pokój nr 18
e-mail: niepelnosprawni@uwr.edu.pl
tel. +48 71 375 26 64

 


SŁOWNICZEK POJĘĆ 🔽

 

  • STUDIA I STOPNIA (licencjackie lub inżynierskie) – studia wyższe, na które można zostać przyjętym, jeśli posiada się świadectwo dojrzałości. Trwają 6 (licencjackie) lub 7 (inżynierskie) semestrów, kończą się obroną pracy dyplomowej i uzyskaniem tytułu licencjata lub inżyniera. Można po nich kontynuować naukę np. na studiach II stopnia.
  • STUDIA II STOPNIA (magisterskie) – studia wyższe, na które można aplikować, kiedy ukończy się studia I stopnia. Trwają zwykle 4 semestry, kończą się obroną pracy dyplomowej i uzyskaniem tytułu magistra.
  • STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE – studia wyższe, na które można zostać przyjętym, jeśli posiada się świadectwo dojrzałości. Nie są podzielone na stopnie, trwają 10 semestrów. Kończą się obroną pracy dyplomowej i uzyskaniem tytułu magistra.
  • STUDIA PODYPLOMOWE– studia, które można podjąć, jeśli posiada się dyplom ukończenia studiów wyższych, czyli co najmniej studiów I stopnia. Trwają zwykle od 2 do 4 semestrów i prowadzone są w formie niestacjonarnej. Są to studia płatne.
  • STUDIA STACJONARNE – studia, na których zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku.
  • STUDIA NIESTACJONARNE WIECZOROWE– studia płatne, na których zajęcia odbywają się zwykle w wybrane dni tygodnia w godzinach popołudniowo-wieczornych.
  • STUDIA NIESTACJONARNE ZAOCZNE– studia płatne, na których zajęcia odbywają się najczęściej w weekendy, zwykle dwa razy w miesiącu.
  • SPECJALNOŚĆ – wyodrębniona część danego kierunku studiów, którą wybiera się w zależności od zainteresowań naukowych czy zawodowych. W przypadku większości kierunków specjalność wybiera się na I lub II roku studiów. Na Uniwersytecie Wrocławskim jest do wyboru około 240 specjalności oraz specjalizacji, często po kilka na kierunku.
  • REKRUTACJA – proces aplikowania kandydatów na studia. Na UWr rekrutacja na studia I i II stopnia oraz jednolite magisterskie i podyplomowe odbywa się drogą elektroniczną przez system IRK (zob. REJESTRACJA). Dokładne procedury i harmonogram publikowane są na stronie danego kierunku.
  • REJESTRACJA– rozpoczyna proces rekrutacji. Aby aplikować na studia na naszej uczelni, należy zarejestrować się w systemie IRK (Internetowa Rejestracja Kandydatów).
  • IRK – system Internetowej Rejestracji Kandydatów na studia na Uniwersytecie Wrocławskim z wyłączeniem cudzoziemców rekrutujących się na studia w języku angielskim. Formularz rejestracyjny dostępny jest m.in. przy opisie każdego kierunku (przycisk REKRUTUJ) na stronie rekrutacja.uni.wroc.pl lub bezpośrednio na stronie www.irka.uni.wroc.pl.
  • IRC – system Internetowej Rejestracji Cudzoziemców na studia w języku angielskim dostępny poprzez stronę international.uni.wroc.pl.
  • HARMONOGRAM REKRUTACJI– określa terminy, w jakich powinno się dokonać określonych czynności, np. zarejestrować się lub złożyć dokumenty. W harmonogramie podawane są także m.in. terminy dodatkowych egzaminów, rozmów kwalifikacyjnych czy ogłoszenia list osób do przyjęcia.
  • OPŁATA REKRUTACYJNA – bezzwrotna opłata obowiązująca kandydata na studia I i II stopnia oraz jednolite magisterskie ( opłaty nie wnoszą olimpijczycy, kandydaci na studia podyplomowe oraz kandydaci do Szkoły Doktorskiej). Jej wniesienie, obok rejestracji w IRK, jest warunkiem przystąpienia do procesu rekrutacji. Opłata ta wynosi 85 zł za każdy kierunek studiów.

PYTANIA I ODPOWIEDZI

poniżej znajdują się zestawy pytań i odpowiedzi pogrupowane tematycznie

🡆REJESTRACJA 🡄

  • Czy kolejność rejestracji kandydatów w systemie IRK ma znaczenie?
    Nie, kolejność rejestracji nie ma znaczenia. Zalecamy jednak, aby nie odkładać jej na ostatnią chwilę.
  • Na ile kierunków mogę się zarejestrować?
    Nie ma ograniczenia, co do ilości kierunków, na które możesz się zarejestrować. Pamiętaj tylko, że aby wziąć udział w procesie rekrutacyjnym, należy wnieść opłatę rekrutacyjną w wysokości 85 złotych za każdy kierunek.
  • Czy kolejność wybranych kierunków ma znaczenie?
    Nie, nie ma ona znaczenia.
  • Czy w trakcie trwania rejestracji mogę zmienić wybrany kierunek?
    Wystarczy, że wyrejestrujesz się z wybranego wcześniej kierunku i zarejestrujesz na nowy.
  • Czy wyniki matury wpisuję do systemu IRK samodzielnie?
    Wszyscy kandydaci na studia STACJONARNE I stopnia i jednolite magisterskie muszą wpisać w systemie IRK wyniki matur. Wyniki matur muszą zostać wpisane najpóźniej do ostatniego dnia rejestracji wskazanego w harmonogramie rekrutacji na kierunek. Kandydaci na studia NIESTACJONARNE wpisują wyniki matur najpóźniej w ostatnim dniu rejestracji w systemie, zgodnie z harmonogramem rekrutacji.
  • Czy wyniki matur ustnych będą brane pod uwagę podczas rekrutacji?
    Nie, pod uwagę będą brane tylko wyniki matur pisemnych.

🡆PROGI PUNKTOWE 🡄

Jakie są progi punktowe na poszczególnych kierunkach?
Uniwersytet Wrocławski nie określa minimalnych progów punktowych*.

Na liście kandydatów do przyjęcia na studia znajdą się osoby, które w postępowaniu rekrutacyjnym otrzymały największą liczbę punktów rekrutacyjnych. Osoby te są przyjmowane aż do wyczerpania limitu miejsc, który został określony na danym kierunku.
*za wyjątkiem wybranych kierunków na Wydziale Matematyki i Informatyki oraz na Wydziale Fizyki i Astronomii. Szczegóły znajdziesz w zakładce ZASADY po wyszukaniu danego kierunku na www.rekrutacja.uni.wroc.pl

Jaką liczbę punktów miała ostatnia osoba na liście, która dostała się np. na psychologię podczas poprzedniej rekrutacji?
Uniwersytet Wrocławski nie podaje takich informacji, ponieważ w każdym roku liczba punktów umożliwiających przyjęcie  na studia może się znacznie od siebie różnić.


🡆PROCEDURY 🡄

W systemie IRK otrzymałem status – zakwalifikowany do złożenia dokumentów. Czy oznacza to, że jeśli złożę dokumenty będę przyjęty na studia?
Miejsce na liście zakwalifikowanych do złożenia dokumentów nie gwarantuje miejsca na liście przyjętych na studia. Kandydat, który złoży wymagane dokumenty staje się kandydatem przyjętym, jeżeli liczna uzyskanych przez niego punktów rekrutacyjnych spowoduje umieszczenie go na liście rankingowej w ramach limitu przyjęć na dany kierunek studiów.
W jaki sposób dowiem się o przyjęciu na studia? 
Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone na Twoim koncie IRK. Informacje o tym, kiedy to nastąpi znajdziesz w zakładce HARMONOGRAM po wyszukaniu danego kierunku na www.rekrutacja.uni.wroc.pl
Czy otrzymam decyzję o przyjęciu lub nieprzyjęciu na studia?
W przypadku obywateli polskich przyjęcie na studia odbywa się wyłącznie na podstawie wpisu na listę studentów. Nie wystawia się w takim przypadku odrębnej decyzji administracyjnej o przyjęciu na studia.
Cudzoziemcy dodatkowo otrzymują decyzję administracyjną Rektora o przyjęciu na studia.
Wszyscy kandydaci nieprzyjęci na studia (Polacy i cudzoziemcy) otrzymują decyzję administracyjną o odmowie przyjęcia na studia.
Decyzje doręczane będą za pośrednictwem systemu Internetowej Rekrutacji Kandydatów (IRK) za Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO).
Kandydat może zrezygnować z elektronicznego doręczenia decyzji dotyczącej danego zgłoszenia rekrutacyjnego, powiadamiając o tym fakcie poprzez zakładkę „pomoc” w systemie IRK Wydziałową Komisję Rekrutacyjną najpóźniej do ostatniego dnia rejestracji i wnoszenia opłat w systemie IRK (wyłącznie w tym przypadku można doręczyć decyzje w formie tradycyjnej).

Czy mogę zakwalifikować się na kilka kierunków i dopiero po wynikach rekrutacji zdecydować, który kierunek chcę studiować?
Tak. Możesz zakwalifikować się na kilka kierunków i wtedy podjąć decyzję, który kierunek będziesz studiować.

W systemie IRK mam status „zakwalifikowany do złożenia dokumentów”, ale chcę zrezygnować ze studiów. Co należy zrobić?
Status „zakwalifikowany do złożenia dokumentów ” jest zaproszeniem do złożenia dokumentów. Jeśli ich nie złożysz, zostanie to automatycznie potraktowane jako rezygnacja z dalszego postępowania rekrutacyjnego.

Zostałem przyjęty na studia, ale jednak chcę zrezygnować ze studiów. Co trzeba zrobić?
W takim przypadku należy złożyć pisemne oświadczenie o rezygnacji. Skan podpisanego oświadczenia należy przesłać na adres mailowy: dzialnauczania@uwr.edu.pl, najpóźniej w terminie 5 dni od daty otrzymania statusu „kandydat przyjęty” w systemie IRKa na adres e-mail: dzialnauczania@uwr.edu.pl  (wzór do pobrania w zakładce DOKUMENTY po wyszukaniu kierunku na www.rekrutacja.uni.wroc.pl)

Co to jest II etap rekrutacji?
W II etapie rekrutacji mają szansę dostać się na studia osoby, które w I etapie znalazły się na liście rezerwowej. Nie trzeba w niej potwierdzać chęci udziału ani wnosić ponownie opłaty rekrutacyjnej, ponieważ kandydaci, którzy w I etapie rekrutacji znaleźli się na liście rezerwowej, będą automatycznie brani pod uwagę w kolejnym etapie, o ile do nich dojdzie.

Czy muszę kogoś informować, jeśli chcę wziąć udział w II etapie rekrutacji ?
Nie. Udział w II etapie rekrutacji jest automatyczny dla osób, które brały udział w I etapie.

Czy mogę brać udział w II etapie rekrutacji, jeśli nie brałem udziału w I etapie ?
Nie. II etap rekrutacji dotyczy tylko tych osób, które od początku brały udział w rekrutacji i zarejestrowały się w systemie IRK przed I etapem. Ci, którzy tego nie zrobili, muszą czekać na rekrutację dodatkową, o ile zostanie ogłoszona w przypadku wolnych miejsc na studia.

Czy zawsze na wszystkich kierunkach jest II etap rekrutacji?
II etap rekrutacji jest ogłaszany tylko wtedy, jeśli zostaną wolne miejsca na studia.

Jeśli w I etapie dostanę się na studia, ale potem okaże się, że w II etapie dostanę się na swój wymarzony kierunek, to czy mogę zrezygnować z tego pierwszego?
Tak.  W takim przypadku należy złożyć pisemne oświadczenie o rezygnacji. Skan podpisanego oświadczenia należy przesłać na adres mailowy: dzialnauczania@uwr.edu.pl , najpóźniej w terminie 5 dni od daty otrzymania statusu „kandydat przyjęty” w systemie IRKa na adres e-mail: dzialnauczania@uwr.edu.pl  (wzór do pobrania w zakładce DOKUMENTY po wyszukaniu kierunku na www.rekrutacja.uni.wroc.pl)

Co to jest rekrutacja dodatkowa?
Rekrutacja dodatkowa to ponowne uruchomienie zapisów na studia. Jest to szansa na rekrutację dla osób, które nie brały udziału w I etapie lub nie dostały się na studia.

Czy w rekrutacji dodatkowej trzeba od nowa zakładać konto w IRK?
Założone wcześniej konto IRK będzie nadal aktywne, więc wystarczy tylko zarejestrować się na ponownie otwarte kierunki. Natomiast osoby, które nie brały udziału w pierwszej rekrutacji, powinny założyć konto w IRK.


🡆DOKUMENTY🡄

Kiedy należy dostarczyć dokumenty?
Termin składania dokumentów znajdziesz w zakładce HARMONOGRAM po wyszukaniu danego kierunku na www.rekrutacja.uni.wroc.pl.

Gdzie należy dostarczyć dokumenty?
Miejsce składania dokumentów znajdziesz w zakładce MIEJSCE SKŁADANIA DOKUMENTÓW po wyszukaniu danego kierunku na www.rekrutacja.uni.wroc.pl.

Jakie dokumenty powinienem dostarczyć?
Wykaz dokumentów znajdziesz w zakładce DOKUMENTY po wyszukaniu danego kierunku na www.rekrutacja.uni.wroc.pl.

Jeśli w terminie składania dokumentów jestem na urlopie/wyjeździe/za granicą, to czy mogę złożyć dokumenty w późniejszym terminie?
Nie. Aby dostać się na studia, musisz dopilnować złożenia dokumentów w odpowiednim czasie i miejscu. Pamiętaj, że dokumentów nie trzeba składać osobiście.

Czy dokumenty muszę składać osobiście?
Nie. Kandydat może złożyć dokumenty na trzy sposoby: osobiście, przez osoby trzecie albo za pośrednictwem poczty lub kuriera. W przypadku doręczania dokumentów przez osoby trzecie wymagane jest podpisane przez kandydata pełnomocnictwo (wzór do pobrania w zakładce DOKUMENTY po wyszukaniu danego kierunku na www.rekrutacja.uni.wroc.pl).

W przypadku składania dokumentów za pośrednictwem poczty lub kuriera wymagane jest notarialne poświadczenie wszystkich składanych kserokopii dokumentów.

Czy osoba trzecia dostarczająca dokumenty w moim imieniu potrzebuje oryginału lub notarialnie poświadczonej kserokopii mojego dowodu osobistego lub paszportu?
Nie. Wystarczy podpisane przez kandydata pełnomocnictwo (wzór do pobrania w zakładce DOKUMENTY po wyszukaniu danego kierunku na www.rekrutacja.uni.wroc.pl).

Jestem na liście rezerwowej. Czy też muszę złożyć dokumenty?
Nie. Kandydaci, którzy po I etapie rekrutacji znaleźli się na liście rezerwowej, powinni czekać na wyniki II etapu rekrutacji. Jeśli wtedy znajdą się na liście kandydatów zakwalifikowanych do złożenia dokumentów, wówczas będą zobligowani do ich złożenia.

Nie posiadam legalizacji, apostille lub decyzji Kuratora Oświaty i jestem Cudzoziemcem. Czy zostanę przyjęta/y na studia?
W przypadku, gdy kandydat, będący cudzoziemcem nie może złożyć wydanych za granicą, kserokopii wraz z oryginałem do wglądu celem potwierdzenia zgodności przez Komisję Rekrutacyjną lub notarialnie poświadczonych kserokopii:
1) zalegalizowanego lub opatrzonego apostille świadectwa ukończenia szkoły średniej (dotyczy kandydatów na studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie) wraz z tłumaczeniem i (jeżeli dotyczy) decyzją Kuratora Oświaty,
2) dyplomu (dotyczy kandydatów na studia drugiego stopnia) lub innego dokumentu uprawniającego do ubiegania się o przyjęcie na studia oraz tłumaczenia;
uwzględnia się elektroniczną wersję tych dokumentów załączoną w systemie IRK.
Nie dzieje się to jednak automatycznie, ponieważ kandydat jest zobowiązany w terminie wyznaczonym na składanie dokumentów wystąpić z wnioskiem do przewodniczącego wydziałowej komisji rekrutacyjnej o wyrażenie zgody na złożenie powyższych dokumentów w wersji papierowej w późniejszym terminie (wzór podania). Podanie powinno zawierać powód niemożności bezpośredniego złożenia dokumentów w wersji papierowej. Zaopiniowany przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej wniosek przekazywany jest do Rektora.
Decyzja warunkowa nie zostanie wystawiona w przypadku, gdy kandydat w ogóle nie zamieścił świadectwa czy dyplomu w IRK.
Pozostałe dokumenty muszą zostać złożone.
Ewentualna pozytywna decyzja Rektora o przyjęciu na studia będzie miała charakter decyzji warunkowej, określającej terminy złożenia oryginałów wymaganych dokumentów lub ich notarialnie poświadczonych kserokopii. Decyzja warunkowa stanowi podstawę wprowadzenia kandydata do Uniwersyteckiego Systemu Obsługi Studiów.


🡆ZDJĘCIE 🡄

Czy zdjęcie do legitymacji powinno być takie jak do dowodu osobistego?
Tak. Sprawdź szczegóły (link https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/zdjecie-do-dowodu-lub-paszportu).

Czy należy wraz z dokumentami przynieść jeszcze zdjęcie w wersji papierowej?
Nie. Wymagane jest wyłącznie zdjęcie w wersji elektronicznej przesłane do systemu IRK.

Czy zdjęcie elektroniczne mogę przesłać do systemu IRK po wynikach rekrutacji?
Tak, ale zalecamy, aby przesłać je wcześniej, ponieważ wymagana jest jego akceptacja ze strony uczelni. Jeśli zdjęcie zostanie odrzucone i trzeba będzie ponownie wysłać je do akceptacji, możesz mieć problem z wydrukowaniem podania na studia i złożeniem dokumentów w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji.

Zdjęcie elektroniczne zostało przesłane, ale nie mogę wydrukować podania na studia, bo najpierw zdjęcie musi zostać zaakceptowane. Jak długo trwa akceptacja?
Zwykle zdjęcia akceptowane są na bieżąco, ale w wyjątkowych sytuacjach może to potrwać do 3 dni roboczych.
Jednocześnie przypominamy, że akceptacja zdjęcia następuje dopiero po zapisie na kierunek.


🡆OPŁATA REKRUTACYJNA🡄

Czy opłatę rekrutacyjną należy wnieść od razu po rejestracji w systemie IRK?
Nie. Opłatę rekrutacyjną należy wnieść najpóźniej w ostatnim dniu rejestracji na dany kierunek (patrz zakładka HARMONOGRAM po wyszukaniu danego kierunku na www.rekrutacja.uni.wroc.pl).

Jeżeli staram się o przyjęcie na więcej niż jeden kierunek, to czy opłatę rekrutacyjną wnoszę za każdy kierunek?
Tak. Opłatę rekrutacyjną należy uiścić za każdy kierunek. Można to zrobić za pomocą jednej płatności.

W jaki sposób można dokonać opłaty rekrutacyjnej?
Opłatę można dokonać przelewem elektronicznym, przelewem bankowym, na poczcie albo za pomocą szybkiej płatności Paybynet. Nie ma możliwości dokonania opłaty osobiście w siedzibie uczelni.

Co należy wpisać w tytule przelewu?
Tytuł przelewu nie ma znaczenia, dlatego że opłata zostanie wniesiona na indywidualne subkonto danego kandydata. Proponujemy wpisać np.: „opłata rekrutacyjna”.

Czy przelew należy zrobić z własnego konta, czy może on zostać wykonany z konta rodzica?
Nie jest istotne, z jakiego konta zostanie zrealizowany przelew. Ważne, żeby pieniądze wpłynęły na indywidualne subkonto kandydata wskazane w IRK.

Czy na moim koncie będzie widoczne potwierdzenie dokonania opłaty rekrutacyjnej i kiedy to nastąpi?
Tak, potwierdzenie będzie widoczne na Twoim koncie IRK po zaksięgowaniu płatności, co zwykle trwa kilka dni roboczych. Pamiętaj, że decyduje data wykonania przelewu, a nie jego zaksięgowania.

Opłata rekrutacyjna została dokonana, ale wciąż nie jest ona odnotowana w IRK. Dlaczego?
Dlatego, że księgowanie płatności trwa zwykle kilka dni roboczych. Ale pamiętaj, że decyduje data wykonania przelewu, a nie jego zaksięgowania, dlatego jeśli przelew został wysłany na właściwy numer konta i przed upływem terminu zamknięcia systemu IRK, poczekaj na zaksięgowanie opłaty na swoim koncie internetowym.

Co to jest priorytet przypisania opłaty rekrutacyjnej do danego kierunku studiów?
W przypadku wniesienia opłaty rekrutacyjnej w wysokości mniejszej niż to wynika z liczby wybranych kierunków, istnieje możliwość samodzielnego określenia priorytetów przypisania opłat, najpóźniej w dniu zamknięcia systemu rejestracji IRK.

Czy muszę jeszcze raz wnosić opłatę rekrutacyjną za udział w II etapie rekrutacji?
Nie.

W jakich sytuacjach mogę otrzymać zwrot opłaty rekrutacyjnej?
Kandydat może złożyć wniosek o zwrot opłaty rekrutacyjnej w przypadku:

  • nieuruchomienia kierunku studiów,
  • nieuzasadnionego wniesienia opłaty.

Jeśli nie dostanę się na żaden kierunek, to czy mogę otrzymać zwrot opłaty rekrutacyjnej?
Nie.


🡆TRYB ODWOŁANIA OD DECYZJI O NIEPRZYJĘCIU NA STUDIA 🡄

Odwołałem(-am) się od wyników matur i moje odwołanie zostało uznane, co mogę zrobić, skoro nie jestem przyjęty(-a) na studia?
Zachęcamy do zapoznania się z procedurą opisaną na naszej stronie www.rekrutacja.uni.wroc.pl w zakładce „DOKUMENTY” po wyszukaniu kierunku studiów znajduje się punkt „VI. Tryb odwołania od decyzji o nieprzyjęciu na studia” z opisem procesu obowiązującego w naszej Uczelni.


Nie ma tu odpowiedzi na nurtujące Cię pytania? Zadzwoń lub napisz e-mail, korzystając z kontaktów poniżej.


NAJWAŻNIEJSZE KONTAKTY

DZIAŁ NAUCZANIA
Informacje dotyczące zasad rekrutacji Polaków na studia w języku polskim i j. angielskim oraz  cudzoziemców na studia w języku polskim
pl. Uniwersytecki 1 (gmach główny, pok. 238), 50-137 Wrocław
poniedziałek–piątek 10.00 –15.00

tel. +48 71 343 01 43, +48 71 375 22 37 (Polacy – studia w języku polskim i j. angielskim)

+48 71 375 28 84 (cudzoziemcy – studia w j. polskim)

email: dzialnauczania@uwr.edu.pl


BIURO WSPÓŁPRACY MIĘDZYNARODOWEJ (INTERNATIONAL OFFICE)

Informacje dotyczące zasad rekrutacji cudzoziemców na studia w języku angielskim
Ul. Kuźnicza 35, 50-138 Wrocław, pokój nr 4.
poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 10.00–15.00 (środa nieczynne)
tel. +48 71 375 28 77
email: international@uwr.edu.pl

WYDZIAŁOWE KOMISJE REKRUTACYJNE

szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce KONTAKT po wyszukaniu danego kierunku na www.rekrutacja.uni.wroc.pl.


REKRUTACJA – NAJWAŻNIEJSZE AKTY PRAWNE


JESTEM STUDENTEM I CO DALEJ?

Poniżej znajdują się najważniejsze zagadnienia dotyczące studiów.


🡆INAUGURACJA i immatrykulacja 🡄

 

Nowy rok akademicki rozpoczyna się uroczystą inauguracją, w której uczestniczą m.in. rektor i prorektorzy. Rektor to osoba, która zarządza uczelnią. Jego kadencja trwa cztery lata. W Uniwersytecie Wrocławskim obecnie funkcję Jego Magnificencji pełni prof. dr hab. Robert Olkiewicz.
Prorektorzy są zastępcami rektora i zajmują się konkretnymi dziedzinami. Na UWr są to: dr hab. Patrycja Matusz, prof. UWr (Prorektorka ds. umiędzynarodowienia), dr hab. Arkadiusz Lewicki, prof. UWr (Prorektor ds. finansów i rozwoju), dr hab. Artur Błażejewski, prof. UWr (Prorektor ds. badań naukowych), dr hab. Łukasz Machaj, prof. UWr (Prorektor ds. nauczania), dr Łukasz Prus (Prorektor ds. studenckich). Więcej informacji na stronie.
W związku z rozpoczęciem roku akademickiego na poszczególnych Wydziałach przeprowadza się uroczyste zebrania immatrykulacyjne. Uroczystość otwiera przemówienie rektora/prorektora lub dziekana/prodziekana. Następnie jest odczyt roty ślubowania, którą osoby przyjęte na studia, stojąc, powtarzają. Program immatrykulacji może przewidywać krótki wykład. W uroczystości mogą wziąć także udział przedstawiciele poszczególnych kierunków studiów wydziału oraz opiekunowie immatrykulowanych grup studenckich. Zebrania immatrykulacyjne mają charakter symboliczny. Terminy immatrykulacji na poszczególnych wydziałach zostaną ogłoszone na wydziałowych stronach internetowych.


🡆OBOWIĄZKOWE ŚLUBOWANIE i DEKLARACJA O PODJĘCIU STUDIÓW 🡄

 

ŚLUBOWANIE

Pierwszą i najistotniejszą czynnością nowoprzyjętego studenta studiów I, II stopnia oraz jednolitych magisterskich jest zatwierdzenie ślubowania i złożenie deklaracji o podjęciu studiów. Dopiero wówczas nabywane są prawa studenta i dostęp do uczelnianych systemów informatycznych.
Oprócz tradycyjnego ślubowania jakie miało miejsce podczas zebrania immatrykulacyjnego koniecznym jest uzupełnienie oświadczenia w systemie USOSWeb (MÓJ USOSWEB->OŚWIADCZENIA->WYŚWIETL TREŚĆ). Niezłożenie ślubowania lub deklaracji podjęcia studiów w terminie 14 dni od rozpoczęcia zajęć dydaktycznych w danym semestrze zgodnie z obowiązującą organizacją roku akademickiego jest podstawą do skreślenia z listy studentów.
Oba oświadczenia składa się w systemie USOSweb – termin na ich złożenie upływa 14 października 2024 r.


🡆OBOWIĄZKOWE SZKOLENIE BHP 🡄

 

Bardzo ważnym szkoleniem jest OBOWIĄZKOWE szkolenie wstępne z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.
Materiał szkoleniowy i test, którego zaliczenie jest warunkiem ukończenia szkolenia będzie dostępne na platformie e-learningowej https://e-edu.cko.uni.wroc.pl/
Informacja o uruchomieniu szkolenia oraz instrukcja logowania zostanie wysłana na adresy mailowe w domenie @uwr.edu.pl.
Szkolenie będzie dostępne w terminie : od 15 września do 31 października 2024 r. Przewidziana jest również II tura szkolenia: od 15 listopada do 30 listopada 2024 r.
UWAGA!!!
Brak odbytego szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej skutkuje skreśleniem z listy studentów.


🡆DZIEKANAT, PLAN ZAJĘĆ 🡄

 

DZIEKANAT

Dziekanat to najbardziej popularne w uczelni miejsce administracyjne dla studenta. To w tym miejscu można zarówno osobiście, telefonicznie jak i zdalnie otrzymać informację z zakresu regulaminu studiów, jego interpretacji oraz wszelkie wsparcie w procesie administracyjnym dotyczącym studiów. Już na samym początku to dziekanat zaprasza do odebrania elektronicznej legitymacji studenckiej (ELS), wyda zaświadczenie o studiowaniu oraz zachęca do załatwienia wszelkich spraw organizacyjnych, które zapobiegają przeoczeniu dopełnienia obowiązków studenta lub skreśleniu z listy studentów.

Lista dziekanatów Uniwersytetu Wrocławskiego:

Dziekanat Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii
Dziekanat Wydziału Filologicznego
Dziekanat Wydziału Neofilologii
Dziekanat Wydziału Komunikacji Społecznej i Mediów
Dziekanat Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych
Dziekanat Wydziału Nauk Społecznych
Dziekanat Wydziału Biotechnologii
Dziekanat Wydziału Nauk Biologicznych
Dziekanat Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska
Dziekanat Wydziału Chemii
Dziekanat Wydziału Fizyki i Astronomii
Dziekanat Wydziału Matematyki i Informatyki
Kolegium Międzydziedzinowych Studiów Indywidualnych
Międzywydziałowe Studium Ochrony Środowiska

Dziekanat wspiera administracyjnie również dziekana, czyli kierownika wydziału. Do władz wydziałowych należą także prodziekani, posiadający odmienne zakresy obowiązków m.in. prodziekani ds. dydaktyki, spraw socjalnych. Szczegóły na www.uwr.edu.pl/wydzialy

PLAN ZAJĘĆ, GRUPY ZAJĘCIOWE, ZJAZDY


Za plan zajęć i organizację grup zajęciowych, harmonogramów zjazdów studiów niestacjonarnych oraz informacji dotyczących zapisu na przedmioty odpowiedzialne są sekretariaty dydaktyczne znajdujące się w Instytucie/Katedrze lub w Dziekanacie na Wydziale prowadzącym kierunek studiów.


Na stronie głównej uczelni polecamy zakładkę „STUDIA”, na której znajdują się informacje m.in. o domach studenckich, wsparciu finansowym, działalności studenckiej, a także Przewodnik dla pierwszorocznych.


🡆ORGANIZACJA ROKU AKADEMICKIEGO, DNI I GODZINY REKTORSKIE 🡄

 

ORGANIZACJA ROKU KADEMICKIEGO

Zajęcia oraz przerwy w studiach odbywają się w oparciu o harmonogram nazywany organizacją roku akademickiego i jest on ogłoszony Zarządzeniem Rektora UWr.
Na stronie Uniwersytetu zawsze jest podana aktualna organizacja. Są w niej podane szczegóły o dniach rektorskich, terminach sesji, przerwach świątecznych oraz o początku nowego semestru.

DNI I GODZINY REKTORSKIE

Z ważnych przyczyn rektor ogłasza dni rektorskie oraz godziny rektorskie, czyli czas wolny od zajęć.

Na studiach zdarzają się także godziny dziekańskie, które ogłaszają dziekani poszczególnych wydziałów. Informacje o godzinach dziekańskich znajdują się na stronie wydziału.


🡆LEKTORATY 🡄

 

LEKTORATY

Lektoraty są prowadzone przez Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych (SPNJO) na studiach I i II stopnia oraz jednolitych magisterskich zarówno stacjonarnych, jak i niestacjonarnych. Studium posiada ofertę z języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego, włoskiego, łaciny i greki. Zanim rozpoczną się zajęcia należy przystąpić do testu kwalifikacyjnego, dzięki któremu następuje kwalifikacja do grupy na odpowiednim poziomie.
Na I stopniu studiów jest obowiązek zaliczenia języka obcego na poziomie B2II, a na II stopniu i jednolitych magisterskich na poziomie B2+.
Jeśli wymagany poziom został już osiągnięty należy skontaktować się ze studium aby go uznać. Dostępną pulę godzin można przeznaczyć na fakultatywną naukę innego języka obcego. Szczegóły na https://spnjo.uwr.edu.pl/.


🡆ZAJĘCIA Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO 🡄

 

ZAJĘCIA Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

Zajęcia z wychowania fizycznego są obowiązkowe w wymiarze 60 godzin dydaktycznych dla stacjonarnych studiów I stopnia i jednolitych studiów magisterskich. Zajęcia organizowane są przez Uniwersyteckie Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu którego siedziba jest przy ul. Przesmyckiego 10. Uczelnia dysponuje halą sportową, salami gimnastycznymi, siłownią. Zajęcia w obiektach, którymi dysponuje uczelnia są bezpłatne. Natomiast częściowo płatne są zajęcia prowadzone w obiektach wynajmowanych (tenis, squash, pływanie, wspinaczka, wioślarstwo). Można wybrać rodzaj oraz termin zajęć spośród ok. 30 proponowanych. Szczegóły na https://uwr.edu.pl/zycie-studenckie/sport/


🡆SZKOLENIE BIBLIOTECZNE 🡄

 

SZKOLENIE BIBLIOTECZNE

Na początku semestru student dostaje zaproszenie do udziału w szkoleniu bibliotecznym, podczas którego nabywa umiejętności, jak sobie radzić w bibliotece swojego instytutu czy katedry. Ta wiedza przyda się także, podczas korzystania z Biblioteki Uniwersyteckiej (kartę do niej stanowi ELS) w nowym gmachu przy ul. Fryderyka Joliot-Curie 12. Poza bibliotekami uniwersyteckimi, we Wrocławiu działa m.in. Miejska Biblioteka Publiczna, która ma kilkadziesiąt filii, Dolnośląska Biblioteka Publiczna i Biblioteka Ossolineum.


🡆ZAJĘCIA DYDAKTYCZNE 🡄

 

PRZEDMIOTY OBOWIĄZKOWE

Przedmioty obowiązkowe (obligatoryjne)to przedmioty, których ukończenie jest niezbędne, zgodnie z danym programem studiów, do ukończenia konkretnego kierunku.

PRZEDMIOTY DO WYBORU

Każdy program studiów zapewnia możliwość wyboru przedmiotów w zakresie minimum 30 % całości punktów ECTS wymaganych do ukończenia studiów. Najczęściej udostępnia się pulę przedmiotów, z której studenci dokonują wyboru niezbędnej ich liczby, aby zdobyć wymagane programem studiów punkty ECTS. Oprócz tego, uczelnie przewidują również wybór specjalności, ścieżek kształcenia, a także modułów, czyli pakietów zawierających kilka przedmiotów do zaliczenia. Szczegółowe zasady wyboru zajęć dydaktycznych określa na każdym wydziale dziekan. Bardzo często przedmiot wybrany do realizacji z puli przedmiotów do wyboru staje się przedmiotem obowiązkowym.

PRZEDMIOT NA KTÓRYM OBECNOŚĆ JEST OBOWIĄZKOWA

Przedmioty, na których obecność jest obowiązkowa, to przedmioty w których w zasadach zaliczenia konkretnych zajęć znajduje się wymóg obecności podczas godzin kontaktowych. Takimi przedmiotami mogą być zarówno przedmioty obowiązkowe jak i przedmioty do wyboru. Wymóg obecności na poszczególnych formach zajęć danego przedmiotu (wykład, ćwiczenia, laboratorium itd.) określa sylabus.

SYLABUS

Karty przedmiotów tzw. sylabusy to szczegółowe opisy poszczególnych zajęć (przedmiotów), będących elementem programu studiów danego kierunku. Sylabus zawiera m. in. następujące informacje:
✓ nazwa przedmiotu;
✓ wymiar godzinowy;
✓ semestr, na którym prowadzony jest przedmiot;
✓ formy zajęć w ramach przedmiotu;
✓ liczby punktów ECTS przypisana do przedmiotu;
✓ język, w którym prowadzony jest przedmiot;
✓ efekty uczenia się dla przedmiotu wraz z ich odniesieniem do kierunkowych efektów uczenia się;
✓ treści programowe;
✓ formy, metody i zasady weryfikacji efektów uczenia się;
✓ wymagana literatura.

W ciągu 14 dni od rozpoczęcia zajęć dydaktycznych prowadzący zajęcia jest zobowiązany podać studentom formę zaliczania zajęć oraz wymagania, jakie należy spełnić, aby uzyskać zaliczenie lub zdać egzamin.


RODZAJE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH:

WYKŁADY

Wykłady to rodzaj zajęć podczas których prowadzący przedstawiają teoretyczną wiedzę z danej dziedziny. Mają one zazwyczaj formę rozbudowanego monologu, prowadzącemu można też zadawać pytania. Na wykładach wymagana jest bardzo często obecność.

ĆWICZENIA

Ćwiczenia poszerzają wiedzę przez zajęcia praktyczne, często stanowią uzupełnienie wykładu. Są one obowiązkowe.

LABORATORIA

Laboratoria także należą do zajęć praktycznych, podczas nich przeprowadzane są badania i doświadczenia na sprzęcie dostarczonym przez instytut/katedrę. Na tych zajęciach również wymagana jest obecność.

KONWERSATORIUM

Konwersatorium to rodzaj zajęć, podczas których wykładowca prowadzi rozmowę ze studentami na tematy poruszane podczas wykładów.

SEMINARIUM I PROSEMINARIUM

Seminaria to zajęcia, które pojawią się w planie na wyższych latach studiów. Zazwyczaj poświęcone są konkretnemu zagadnieniu i mają pomóc m.in. w napisaniu pracy dyplomowej. Proseminaria z kolei przygotowują do wyboru seminarium i samodzielnej pracy.

REPETYTORIA, WYKŁADY MONOGRAFICZNE, PRZEDMIOTY PONADPROGRAMOWE

Podczas studiów można się także zetknąć się z repetytoriami mającymi na celu powtórkę partii materiału, z wykładami monograficznymi, które poświęcone są dogłębnemu poznaniu określonego zagadnienia oraz z przedmiotami ponadprogramowymi, zajęciami spoza danego kierunku studiów. Student ma prawo uczęszczać na zajęcia poza swoim kierunkiem za zgodą dziekana wydziału przyjmującego, a od dziekana wydziału macierzystego zależy, czy zajęcia te będą traktowane jako integralna część studiów, czy też jako przedmioty ponadprogramowe.

KONSULTACJE

Podczas studiów można skorzystać z konsultacji, czyli indywidualnych spotkań z prowadzącym zajęcia, podczas których można wyjaśnić wątpliwości i uzyskać odpowiedzi na swoje pytania.

KOLOKWIA I EGZAMINY

Jedną z form sprawdzających zdobytą wiedzę są kolokwia, czyli ustne lub pisemne sprawdziany wiedzy z omówionej partii materiału i oczywiście egzaminy. Można przystąpić także do egzaminu eksternistycznego, czyli takiego, który zdaje się bez chodzenia na zajęcia, za zgodą organizatorów. Egzaminy zdawane są podczas sesji — kończą one każdy z semestrów.


🡆EGZAMIN DYPLOMOWY I CO DALEJ? 🡄

 

Studia kończą się napisaniem pracy dyplomowej (jeżeli przewiduje ją program studiów) i egzaminem dyplomowym. Z tytułem magistra, licencjata lub inżyniera absolwenci podejmują pracę. Część jednak decyduje się na karierę naukową i rekrutuje się do szkoły doktorskiej na naszej uczelni albo powraca aby uzupełnić wiedzę na studiach podyplomowych. Obojętnie którą drogą zdecydują się podążać studenci i absolwenci – życzymy satysfakcjonującego pobytu na Uniwersytecie Wrocławskim!